Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Majdičová a Rochetteová obdržely za své výkony cenu Terryho Foxe

Slovinka Petra Majdičová v cíli olympijského sprintu klasicky | foto: AP

28 2010
Slovinská lyžařka Petra Majdičová a kanadská krasobruslařka Joannie Rochetteová se podělily o Cenu Terryho Foxe za svá vystoupení na olympiádě ve Vancouveru. Ocenění oběma sportovkyním, které navzdory zdravotním či osobním peripetiím získaly shodně bronzové medaile, udělil organizační výbor her.

Domácí krasobruslařce dva dny před startem soutěže přímo ve Vancouveru zemřela matka na infarkt. Rochetteová se přesto rozhodla startovat, svým výkonem si vylepšila osobní maximum a vystoupila na stupně vítězů.

"Radši bych inspirovala lidi z jiného důvodu, ale takhle se to prostě stalo. Není to ještě ani týden, pořád si ještě neuvědomuji, že máma už tu není. Neuvědomuji si ani medaili, mám v pocitech zmatek," prohlásila Rochetteová.

Čtyřiadvacetiletá Kanaďanka mínila, že cenu by si zasloužila jen Majdičová. Slovinská lyžařka se krátce před závodem ve sprintu zřítila ze čtyřmetrového srázu, přes bolesti ale nastoupila a přes kvalifikaci a tři vyřazovací kola se probojovala k medaili. V cíli finále se zhroutila a lékaři poté odhalili, že má zlomená žebra a propíchnutou plíci.

Joannie Rochetteová při olympijském závodě ve kterém získala bronz

Joannie Rochetteová při olympijském závodě ve kterém získala bronz

"Když jsem se včera dozvěděla, jakou cenu dnes dostanu, třásla jsem se jako nikdy předtím," tvrdila Majdičová. "Žádná zlatá medaile nebude inspirovat lidi jako tohle," uvedla lyžařka, která se ještě dlouho po závodu na pořadatele zlobila, že špatně zabezpečili trať.

Cena Terryho Foxe je udělována za odhodlání, vůli, kuráž a pokoru, tedy hodnoty, které ztělesňoval legendární Kanaďan. Poté, co v 18 letech přišel kvůli rakovině kosti o pravou nohu, rozhodl se běžet napříč Kanadou a uspořádat sbírku finančních prostředků na výzkum rakoviny.

Svým Maratonem naděje dodával sílu nemocným a se stal národním hrdinou. Na jeho počest se uděluje řada dalších cen a v desítkách zemí se pořádají každoročně Běhy Terryho Foxe.

Autoři: ,


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze