Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Málek byl 0,47 vteřiny od medaile

20 2000
S y d n e y - Pomalejší začátek, ale nejrychlejší poslední padesátka, dovedla plavce Daniela Málka k pátému místě v olympijském finále závodu na 200 metrů prsa, kde časem 2:13,20 minuty překonal v Sydney už pátý národní rekord. K bronzové medaili chybělo Málkovi sedmačtyřicet setin vteřiny. Druhou zlatou medaili získal v závodě Domenico Fioravanti z Itálie. Nazmar však přišly postupové ambice Ilony Hlaváčkové, která neuspěla v rozplavbách na 100 metrů volný způsob, kde s časem 57,37 vteřiny skončila šestadvacátá, a Jana Víťazky na 200 metrů polohový závod, zaplaval čas 2:03,66 a skončil jedenadvacátý.

"Jsem strašně, strašně spokojený, protože tak vysoko jsem před olympiádou vůbec nemyslel. Konkurence byla obrovská a je to určitě můj největší úspěch v dosavadní kariéře. Vůbec se to nedá srovnat s mistrovstvím Evropy, kde jsem sice před třemi lety získal dvakrát bronz, ale každé umístění na olympijských hrách má ve světě mnohem větší zvuk," netajil se velkou radostí Daniel Málek, sedmadvacetiletý plavecký instruktor ze Zlína.

Olympijskou finálovou účast, první po osmi letech od šestého místa kraulařky Olgy Šplíchalové v závodu na osm set metrů v Barceloně, vybojoval pro české barvy už v neděli na stometrové trati. Dvakrát přitom vylepšil český rekord a skončil pátý, stejně jako dnes v závodu na 200 metrů, v němž změnil tabulky dokonce při každém startu - tedy celkem třikrát. A to o více než jednu a půl sekundy. České maximum má ode dneška hodnotu 2:13,20 minuty.

"Začal jsem znovu lehčeji, ale když jsem na třetím úseku viděl, že mi ostatní začínají ujíždět, musel jsem přidat," přiblížil Málek vývoj finálového závodu, ve kterém ještě v polovině uzavíral startovní pole. Jenomže finiš je jeho největší zbraní a prokázal to i tentokrát.

Závěrečnou padesátku zaplaval za 33,36 sekundy, nejrychleji ze všech osmi finalistů. "Na víc už jsem opravdu neměl a posledních deset metrů bylo hodně na krev. Ještě teď sotva stojím," vydýchával se po závodu v olympijské mixzóně. Do finále postoupil v úterý čtvrtým časem a ozvaly se hlasy, že v jeho silách by mohla být i medaile, kterou český plavec ještě nikdy v historii olympijských her nezískal.

Ani Málek, který stále bydlí u rodičů a milión za zlato by mu i jeho přítelkyni Janě určitě pomohl ke koupi bytu, se myšlence na stupně vítězů neubránil. "Nemohl jsem usnout a dokonce si musel vzít prášek na spaní," přiznal zvýšený puls, stupňující se s nadějemi na olympijský kov.

"Hodně lidí kolem mě mluvilo o medaili a na Internetu prý dokonce proběhla anketa o tom, zda se mi to podaří. Sedmdesát procent lidí mi věřilo. To na jednu stranu potěší, ale na druhou zase pěkně znervózní. Raději jsem hned sáhl po počítačové hře, abych to vyhnal z hlavy."

Na italského vítěze a majitele olympijského zlata z poloviční trati Domenika Fioravantiho ztratil dvě sekundy a čtyřicet setin, za bronzovým stupínkem, na který vystoupil další Ital Davide Rummolo, nakonec svěřenec trenéra Petra Přikryla zaostal téměř o půl sekundy. "Není to moc a je to moc," uvažoval o rozdílu. "Když si uvědomím, že už v rozplavbě jsem si vylepšil osobní rekord, na což jsem čekal tři roky, a pak v semifinále a finále ještě ubral téměř celou sekundu, už jsem asi moc rezerv neměl."

Trenér Přikryl označil úvahy o medaili za nesoudné: "Kdo to řekl, asi neviděl, jakými časy se všichni ostatní finalisté mohli pochlubit." Pro svého svěřence měl jen slova chvály. "Už testy naznačily, že má vysokou výkonnost, ale že promění šest startů v pět rekordů..." kroutil nevěřícně hlavou.

Na Málka nyní čeká zasloužený odpočinek. Stejně jako před čtyřmi lety v Atlantě však nehodlá zahálet a už ve čtvrtek vyrazí s kamarádem, který v Sydney žije, na prohlídku města. "A budu si užívat, odpovím všem, kdo mi drželi palce a posílali povzbuzující faxy a budu se cpát se dobrým jídlem," vypočítal s úsměvem hlavní náplň příštích dnů. "Půjdu se podívat i na atletiku a chceme také vyrazit na moře do jednoho místa, kde se údajně často vyskytují delfíni. Těším se, že si tam s nimi zaplavu."

Třiadvacetiletá reprezentantka, která na červencovém mistrovství Evropy v Helsinkách získala ve své hlavní disiciplině, 50 metrů znak, bronzovou medaili, už se v Sydney neprodrala z rozplaveb ve znakařské stovce. O rok starší Víťazka je na tom podobně. Marně se pokoušel o postup z rozplaveb polohového závodu na 400 metrů.

Muži - 200 m prsa - finále: 1. Fioravanti (It.) 2:10,87, 2. Parkin (JAR) 2:12,50, 3. Rummolo (It.) 2:12,73, 4. Harrison (Austr.) 2:12,88, 5. Málek (ČR) 2:13,20 - český rekord, 6. Salyards (USA) 2:13,27, 7. Bernard (Fr.) 2:13,31, 8. Mitchell (Austr.) 2:14,00.

 

Prsař Málek na trati 200 m, kde vybojoval 5. místo

Autor:


Další z rubriky

Středa v Sydney: další čtyři zlaté medaile


S y d n e y Čeští paralympici dnes v Sydney vybojovali plný tucet medailí. Jejich bilance se nakonec zastavila...

Olympijští medailisté dostali odměny


P r a h a Šeky v hodnotě přes pět a půl milionu korun dostali olympijští medailisté ze Sydney a jejich...

Plavkyně Hoffmanová dohmátla pro zlato


S y d n e y Počet cenných kovů, které v Sydney získali čeští handicapovaní sportovci, se po dnešku zastavil...Najdete na iDNES.cz