Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Málek slavil a uplavali mu delfíni

4 2000
P r a h a - Nezapomenutelné zážitky ze životního závodu i z oslav dvou pátých míst na prsařských tratích si přivezl z olympijských her plavec Daniel Málek. Svěřenec trenéra Petr Přikryla, který v Sydney překonal během šesti startů pětkrát český rekord, považuje olympijské vystoupení za dosavadní vrchol kariéry. Velký dojem na Málka udělali především diváci a atmosféra plaveckých soutěží. "Uvědomuji si, že už nikdy nic podobného nemusím prožít," řekl sedmadvacetiletý plavecký instruktor ze Zlína.

"Byl to životní zážitek, jak výkony, tak prostředí a atmosféra. Mám natočeno hodně záběrů, takže budu doma odpočívat, všechno si znova prohlédnu, vychutnám a budu si uvědomovat, co jsem vlastně dokázal," nastínil plán nejbližších dní, na které si dal volno. "Musím taky navštívit kamarády, kterým jsem přivezl nějaké dárky," pravil.\

Protože tvrdá příprava na olympiádu pro něj znamenala hodně odříkání, nešetřil se Málek ani při oslavách. "Slavil jsem s kamarády vlastně pořád, někdy až do rána. Spal jsem rozhodně méně, než kolik se na sportovce sluší, ale řekl jsem si, že si to zasloužím. Měl jsem na to chuť," přiznal se Málek.

"Nejprve to byly oficiality v českém domě, ale pak mě kamarádi vzali na různé výlety. I k delfínům, ale když už jsem byl blízko, asi tak na čtyřicet metrů, tak vzali roha. I když jsem plaval kraulem, co to šlo," vyprávěl.

Málek si pochvaloval zejména jídlo v olympijské vesnici, trochu si musel zvykat na bydlení. "Po závodech jsem si dopřál do sytosti pizzu, kterou mám moc rád. Jediným mínusem snad bylo
bydlení, v té naší maringotce bylo přes den vedro a v noci zase zima. Navíc tam bylo všechno slyšet," přiblížil podmínky. "Ale musím říct, že pozitiva jasně převyšovala," dodal.

Smršť světových rekordů v plavání přičítá český reprezentant rivalitě mezi Australany a Američany, ale také atmosféře a kvalitám závodníků. "Určitě byl ten bazén o něco lepší, než jsou bazény jinde. Ale svěťáky padaly hlavně proto, že se všichni v té fantastické atmosféře vyhecovali," domnívá se Málek. "Schválně jsem se díval na dráhy a vlny se tam stejně tvořily," řekl.

Ideálním kontaktem s domovem byly pro Málka textové zprávy na mobilním telefonu. "Po závodech jsem je posílal až do čtyř do rána, dokud se nevybil telefon. Dostal jsem moc zpráv a moc mě potěšily," děkoval olympionik, který plaval bez jediného vlasu na hlavě. "Už jsem si je ale nechal narůst," přejel si rukou přes třímilimetrový porost.

Kvůli výletům k moři a oslavám ani neviděl oblíbenou cyklistiku. "Nějak nebyl čas. Kdo vlastně vyhrál časovku?" zeptal se.

Autor:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Je to dost, je to málo?


P r a h a Olympijští medailisté jsou odměňováni za zlato milionem korun, za stříbro pěti sty tisíci, za bronz...

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...Najdete na iDNES.cz