Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Málek zaplaval historický výsledek

17 2000
S y d n e y - Prvním plaveckým finále na olympijských hrách v Sydney, v kterém nepadl světový rekord, se dnes stal závod na 100 metrů prsa s českým zastoupením. Daniel Málek, svěřenec trenéra Petra Přikryla ze Zlína, vybojoval pro Českou republiku historicky nejlepší umístění na olympijských hrách, když v novém národním rekordu 1:01,50 skončil na pátém místě. Své vlastní maximum ze sobotní rozplavby zlepšil čtvrtý prsař z mistrovství Evropy v Helsinkách o šest setin.

Od medaile, kterou v celé novodobé historii olympijských her ještě český plavec nikdy nezískal, ho dělilo necelých šest desetin sekundy. "Páté místo a fantastický čas, ani se nedá vyjádřit, co právě cítím. Kdyby mi někdo tvrdil před olympiádou, že to takhle dopadne, nevěřil bych mu. Je to určitě můj největší úspěch v kariéře," vyznal se sedmadvacetiletý plavecký instruktor ze Zlína, svěřenec trenéra Petr Přikryla.

Před čtyřmi roky v Atlantě mu finále uniklo o dvě desetiny sekundy a skončil desátý. Do Sydney přicestoval s cílem se mezi elitu konečně probojovat a vylepšit si přitom osobní rekord. Obojí se mu v míře vrchovaté zdařilo a české plavání se dočkalo jeho zásluhou po osmi letech od šesté příčky Olgy Šplíchalové na 800 metrů v Barceloně další finálové účasti. Pátí skončili na OH v Moskvě v roce 1980 Češi Daniel Machek a Irena Fleissnerová.

"Moc jsem toužil po tom, abych se právě v Austrálii, kde je plavání nesmírně oblíbené a uznávané, prosadil. Jsem strašně rád, že to vyšlo a tři hodně vyrovnané časy, které už mají světovou úroveň, dokazují moji výkonnost. Pomýšlet ještě výš, to by snad bylo rouhání," usmíval se Málek. Životní závod odstartoval český rekordman zostra, zcela odlišně od rozplavby a semifinále. V polovině trati byl v kvalitním čase 28,91 sekundy pátý a v dramatickém finiši své umístění udržel. Vítězný Ital Domenico Fioravanti vylepšil
olympijský rekord na 1:00,46 minuty a pod magickou hranici jedenašedesáti sekund se dostali ještě Američan Ed Moses a ruský světový rekordman Roman Sludnov.

"Nechal jsem se trochu unést atmosférou," připustil na vysvětlenou nezvykle rychlé první poloviny finálového závodu. "A taky už bylo na čase to trochu rozjet, ne? Obrátka mi tady vyšla ve všech třech případech, ale v závěru už docházely síly, a když jsem dohmátl, myslel jsem, že budu sedmý až osmý. Ani se mi nechtělo tomu, co vidím na tabuli, věřit," přiznal.

Ráno před velkým finále si sice Málek nejprve malinko přispal a trochu se odreagoval s počítačovou hrou, ale zbytek dne strávil v nezvyklém tempu. Nejprve musel na dopink kvůli ratifikaci národního rekordu, poté přišlo na řadu důkladné oholení rukou, nohou a hlavy, které mu zabralo více než hodinu. Plavci si žádný odpor ve vodě nemohou dovolit.

"Ještěže už jsem měl břicho a záda hotová z předchozích závodů a se zbytkem mi pomohl Honza Víťazka. A když už jsem byl hotov, uvědomil jsem si, že jsem zapomněl na vousy," zavzpomínal na nezbytnou proceduru.

Na velké oslavy nemá Málek čas, protože ho ještě čeká start ve dvojnásobné trati. A ani v něm by se nechtěl ztratit. "Cíl zůstává stejný jako na stovce, osobák a finále," potvrdil držitel bronzových medailí z obou tratí z ME v roce 1997 v Seville. "Jenomže to bude fyzicky mnohem náročnější," dodal vzápětí poněkud opatrněji.

Pak si ale hodlá dát pohov a dopřát si oblíbenou pizzu a hamburgery. "Už mám na ně dlouho strašnou chuť," prozradil.

100 m prsa - finále:
1. Fioravanti (It.) 1:00,46 min., 2. Moses (USA) 1:00,73, 3. Sludnov (Rus.) 1:00,91, 4. Kitažima (Jap.) 1:01,34, 5. Málek (ČR) 1:01,50, 6. Knabe (Kan.) 1:01,58, 7. Petersen (JAR) 1:01,63, 8. Lütolf (Švýc.) 1:01,88.

Daniel Málek vybojoval pro Českou republiku historicky nejlepší umístění na olympijských hrách v plavání, když ve finále závodu na 100 m prsa obsadil páté místo v novém národním rekordu 1:01,50 minuty.

Autor:


Další z rubriky

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...

Je to dost, je to málo?


P r a h a Olympijští medailisté jsou odměňováni za zlato milionem korun, za stříbro pěti sty tisíci, za bronz...

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...Najdete na iDNES.cz