Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Málek zaplaval rekord a je ve finále

16 2000
Sydney - V nedělním finále plaveckého závodu na sto metrů prsa v olympijském bazénu v Sydney nebude chybět český zástupce. Sedmadvacetiletý Daniel Málek osvědčil v dnešním večerním semifinále pevné nervy a šestým časem 1:01,60 si zajistil postup mezi osmičlennou elitu. Po osmi letech od šestého místa Olgy Šplíchalové na 800 metrů v Barceloně se tak Málkovou zásluhou dočkalo české plavání další olympijské finálové účasti.

"Jak se mohu cítit? Přece perfektně," smál se rodák ze Zlína dotazu ohledně pocitů účastníka olympijského finále. Před čtyřmi roky v Atlantě mu uteklo o dvě desetiny a skončil desátý. "Dali jsme si s trenérem finálovou účast v Sydney za cíl. Když jsem si ale prohlédl startovní listiny a především dosažené časy, zdálo se mi, že to nedokážu. A přece jsem se neztratil." Svoji připravenost naznačil Málek už v dopoledních rozplavbách. Národní rekord vylepšil o plných jedenasedmdesát setin sekundy na 1:01,56 a rychlejší než on byl pouze Ital Domenico Fioravanti.

Také v semifinále jako by chtěl vynahradit svým kolegům z týmu Haně Černé a Vlastimilu Burdovi jejich dnešní marnou snahu ztéci kvalifikační brány. Začal sice znovu opatrně a na obrátce otáčel až jako poslední osmý v čase 29,12, ale i tak byl o třináct setin sekundy rychlejší než v rozplavbě. A jeho finiš byl znovu drtivý, odolal mu jen ruský světový rekordman Roman Sludnov. V druhém semifinále byli rychlejší další čtyři borci a Fioravanti se jako jediný dostal pod jedenašedesát sekund.

"Myslím, že teď už všichni vytáhli svoje trumfy, o moc se už zlepšovat nebudou. Ani já už sice moc rezerv nemám, ale třeba na obrátce nebo při dohmatu ještě mohu nějaké ty setinky nahnat," věří Málek. "A bude záležet i na štěstí," dodává.

Před semifinálovým závodem se nechal namasírovat, jinak pouze odpočíval a četl si. Co bude dělat do nedělního finále, zatím netuší. "Musíme to ještě s trenérem probrat. Každopádně si znovu oholím hlavu, protože mi od rána už vlasy o kousíček povyrostly a při dotyku cítím, jak je povrch drsný. A to nesmí být."

Prsaři používají jinak oblíbené celotělové plavky, takzvané bodysuits, které mají ve vodě údajně mnohem nižší koeficient odporu, jen ojediněle. Nemá je ani Málek. Tvrdí, že mu vyhovovaly pouze ty od firmy Speedo, ale plavci mají smlouvu s Arenou a její model prý českému rekordmanovi tolik nesedí. "Myslím, že pomáhají spíš kraulařům, ale v budoucnu je určitě ještě vyzkouším," přemítal.

Autor:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Plavkyně Hoffmanová dohmátla pro zlato


S y d n e y Počet cenných kovů, které v Sydney získali čeští handicapovaní sportovci, se po dnešku zastavil...

Středa v Sydney: další čtyři zlaté medaile


S y d n e y Čeští paralympici dnes v Sydney vybojovali plný tucet medailí. Jejich bilance se nakonec zastavila...

Olympijští medailisté dostali odměny


P r a h a Šeky v hodnotě přes pět a půl milionu korun dostali olympijští medailisté ze Sydney a jejich...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz