Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Málek zlepšil rekord a je opět ve finále

19 2000
S y d n e y - Již počtvrté se na olympijských hrách v Sydney měnily kvůli plavci Danielu Málkovi české rekordní tabulky. Pátý prsař ze závodu na sto metrů doplaval dnes v úvodním semifinále na dvojnásobné trati ve skvělém čase 2:13,46 minuty a do středečního finále postoupil jako čtvrtý. Své vlastní české maximum před Sydney tak stlačil ve dvou startech na dvoustovce o plných 1,28 sekundy.
Už v dopolední rozplavbě se kvalifikoval do večerního semifinále druhým nejlepším výkonem z celého startovního pole 2:14,10, čímž ze svého vlastního českého maxima ubral plných šedesát čtyři setin sekundy. A v souboji o středeční finále se zlepšil o stejně ohromující časový úsek.

"Chtěl jsem se dostat pod dvě čtrnáct, ale takové zlepšení jsem opravdu ani v koutku duše nečekal. Ukazuje se však, že pokud je forma, jde úplně všechno," zářil spokojeností sedmadvacetiletý plavec ze Zlína. "V takové psychické pohodě jsem snad ještě nikdy nebyl," dodal radostně.

Podobně jako v dopolední rozplavbě, také v semifinále začal Málek pomaleji a postupně zrychloval. Na padesáti metrech i v polovině závodu byl ještě sedmý a před závěrečným úsekem se posunul na šestou pozici. Závěr měl znovu drtivý a v cíli dohmátl jako druhý, jen osm setin sekundy za Američanem Kylem Salyardsem.

A ve druhém semifinále byli rychlejší pouze italský olympijský vítěz stovky Domenico Fioravanti a jeho krajan Davide Rummolo. Výchozí pozice pro finále přímo svádí k úvahám o šancích na medaili, kterou ještě v historii novodobých olympijských her ještě český plavec nikdy nezískal.

"Nechci o tom přemýšlet. Mohlo by se stát, že bych vůbec nespal a navíc se jen ještě více znervózňoval," odmítl hovor na toto téma. "A nechci slibovat ani další rekord. Už teď mi vyšly obrátky i dohmat ideálně, takže jestli mohu být ještě rychlejší, tak
jen o nějakou tu setinku."

Úspěšnou taktiku ani program před finálovým závodem měnit nebude. Přispí si a poleží v posteli déle než obvykle, pak si dá masáž a znovu s trenérem Petrem Přikrylem proberou poslední instrukce. A přečte si další z řady faxů a zpráv na mobilu, jimiž ho přátelé, známí i zcela anonymní příznivci plavání v Sydney zahrnují.

"Dává mi to sílu, když cítím, že mi lidé přejí štěstí a doma si kolikrát přivstanou, aby mi drželi palce. A chtěl bych také vrátit také trenérovi všechno, co pro mě udělal," zdůraznil sportovní instruktor plavání. Málkův kouč totiž není v Sydney oficiálním členem výpravy, bydlí u známých a má často potíž se vůbec do Aquatic Centra dostat. Na trénink dojíždí více než hodinu vlakem a při rozplavbě a semifinále stovky svého svěřence přímo v akci vůbec neviděl.

"Vlastně se pro mě obětoval, neboť jsme přípravu zaměřili výhradně na Sydney, a já tudíž nebyl na mistrovství Evropy v Helsinkách natolik vyladěný, abych svými výkony jeho účast na olympiádě zajistil," vysvětlil český prsařský rekordman. "Právě proto bych se mu teď rád revanšoval."
Autor:


Další z rubriky

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...

Uzdravená lyžařka se vrací na svahy


Z á h ř e b Chorvatská sjezdařka Janica Kosteličová, která loni utrpěla vážné zranění pravého kolena, je...

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...Najdete na iDNES.cz