Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Málka zachránila divoká karta

15 2004
Zlín - Ještě před týdnem přemýšlel dvojnásobný finalista olympiády ze Sydney Daniel Málek o tom, jak stráví dovolenou. Zlínskému plavci se totiž nepodařilo splnit limit na letošní hry. V pátek se však dozvěděl, že má šanci získat divokou kartu. Proto téměř okamžitě skočil do bazénu a začal tvrdě trénovat.

Během včerejšího odpoledního tréninku získal jistotu. Český olympijský výbor potvrdil volbu plaveckého svazu a schválil jeho nominaci.

Málek tak vytvoří český mužský plavecký rekord. Bude startovat na třetí olympiádě za sebou.

"Sice jsem se těšil na prázdniny, ale těch ještě bude. Naopak tato olympiáda je možná má poslední," glosoval jedenatřicetiletý prsař nominaci.

Málek se letos marně pokoušel splnit limit, který odpovídal šestnáctému místu na minulých hrách. Nejblíže byl na mítinku Mare Nostrum v Monaku, na prsařské stovce mu scházelo 18 setin. Požadovaný čas zaplaval naposled loni při mistrovství světa v Barceloně.

Tento termín přitom spadá do nominačního období, které vypsala Mezinárodní olympijská federace. To byl zřejmě jeden z důvodů, proč Málek nakonec obdržel divokou kartu. Podobné štěstí měla také Jana Pechanová a Kristýna Kyněrová.

"O divokou kartu jsem se vůbec nestaral, chtěl jsem limit zaplavat i letos. Teprve když jsem ho nezvládl, začal jsem se o ni zajímat. Jenže velké šance jsem si nedával, šance byla malá,“ poznamenal plavec, který má ve své sbírce kompletní sadu cenných kovů z mistrovství Evropy.

Pod vedením svého trenéra Petra Přikryla se do včerejška připravoval doma ve Zlíně. Oba se dnes spolu s kompletní plaveckou reprezentací vydají k Barceloně k závěrečnému soustředění. Domů se vrátí 30. července, do Atén odlétají 10. srpna. "Je to výhoda, že jedeme do Španělska. Člověk se v jiném prostředí odreaguje, zároveň udělá hodně práce," libuje si Málek, který po intenzivním šestidenním tréninku cítí únavu.

Na obou předchozích hrách Málek zářil, pokaždé byl nejlepším českým plavcem. Parádním výsledkem byla zejména jeho pátá místa ze Sydney. Před Aténami tak vysoko nemyslí. Dobře ví, že letošní výkonnost za jeho osobními rekordy výrazně zaostává. "O výsledku vůbec nechci spekulovat. Trénuju naplno a věřím, že podám co nejlepší výkon,“ naznačil.

Málkovy výsledky na
olympijských hrách

Atlanta 1996
100 m prsa - 10. místo 1:02,39
200 m prsa - 10. místo 2:17,08
Sydney 2000
100 m prsa - 5. místo 1:01,50
200 m prsa - 5. místo 2:13,20
Nejlepší časy roku 2004
100 m prsa - 1:02,96
200 m prsa - 2:16,47Další z rubriky

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...Najdete na iDNES.cz