Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Malý Herkules se dočkal i prohry

18 2000
S y d n e y - Naim Suleymanoglu, někdy nazývaný i Malý Herkules, měl jeden veliký sen. Zvítězit ve čtyřech olympijských hrách po sobě. Tři veliké kroky byly úspěšné, ten poslední, čítající vítězství v Sydney ale už třiatřicetiletý vzpěrač nezvládl. Ani tři pokusy mu nestačily na zvládnutí 145 kilového závaží a to přitom před olympiádou hýřil sebevědomím. "Neznám nic než zlato, o stříbru a bronzu jsem nikdy neslyšel," prohlašoval sebejistě.

Kdyby v závodě uspěl, mohl se zařadit mezi pětici atletů, kteří dokázali čtyřikrát po sobě dojít na olympiádě až ke zlatu. Takhle ale nedostál slibům, které dával svým fanouškům a navíc zklamal asi i spousty vrcholných sportovních představitelů. Juan Antonio Samaranch (předseda MOV) a prezident Mezinárodní vzpěračské federace, všichni ho přemlouvali, aby dál závodil," přiznal šéf turecké olympijské výpravy Senan Erdam.

Přitom ale před začátkem olympiády nasvědčovalo mnoho faktů tomu, že by závod neměl být pro Suleymanogla výrazně úspěšný. Od atlantských her v roce 1996 totiž nevyhrál jediný závod vrcholové úrovně, na evropském šampionátu skončil třetí a pro Sydney byl nasazený až jako šestý. A navíc na něj byl ze všech koutů vyvíjen obrovský psychický tlak.

Suleymanoglu opustil halu Convention Center rozčílený a u žádného z čekajících novinářů se ani na chvilku nezastavil.

Při výpadku Turka si zlatý kov vybojoval bulharský reprezentant Nikolaj Pešalov, který má doma již olympijské stříbro a bronz. Pešalov si byl svým vítězstvím stoprocentně jistý a strach z nesmrtelného Suleymanogla si vůbec nepřipouštěl. "Byl jsem velmi dobře připravený, velmi jsem si věřil. Kdyby pokračoval v závodě na mém prvenství by to nic nezměnilo," prohlašoval Bulhar.

Přesto bude Suleymanogla vždy řazen mezi největší perzony olympijské historie. A až si přetrpí nejhorší okamžiky těsně po porážce, může ještě dál porážet svoje mladší kolegy.

Autor:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...

Olympijští medailisté dostali odměny


P r a h a Šeky v hodnotě přes pět a půl milionu korun dostali olympijští medailisté ze Sydney a jejich...Najdete na iDNES.cz