Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 24. října 2017 Nina

Mami, koukej se na televizi, volal sáňkař domů. Pak se v přímém přenosu zabil

Gruzínský sáňkař Nodar Kumaritašvili | foto: AP

15 2010
Whistler (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Chci, abyste na mě byli hrdí, říkal Nodar Kumaritašvili rodičům, když odjížděl na olympiádu do Vancouveru. Hrdost teď není pocit, který by v jejich srdci převládal.

Syn se domů živý nikdy nevrátí, zahynul v tréninku na olympijský závod sáňkařů. Nodarův otec už se vydal do Kanady pro jeho tělo, psal v pondělí deník Globe and Mail.

Tu tragickou nehodu viděly miliony lidí po celém světě. A co je nejsmutnější, live přenos si naladili i v horském středisku Bakuriani doma u Kumaritašviliů.

Jen pár minut předtím, než se jednadvacetiletý závodník spustil ledovým korytem ke své poslední jízdě, do sluchátka přes půl zeměkoule mámě povídal: Dívej se, za chvilku pojedu.

Rodina vlastní největší hotel ve městě, má jméno Saba. Tam se přátelé potkali před televizní obrazovkou, aby sledovali, jak místní hrdina ve Vancouveru zazáří.

Každý včetně závodníkovy matky a sestry viděl jeho smrt.

Reprezentační parťák Levan Gurešidze, který spolu s Kumaritašvilim vyrůstal a zažíval první sáňkařská dobrodružství, z her odstoupil. "Copak bych mohl tím místem projet?" říkal si. "V tom smutku nejde dělat to, co jsme oba milovali."

Místo toho položil květiny k šestnácté zatáčce dráhy smrti.

Gruzie už plánuje, jak jednoho dne postaví v zemi sáňkařskou dráhu. Má to být památník zesnulého Kumaritašviliho.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze