Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sáblíkové pomáhaly ke stříbru maminčiny hlasivky, fandil jí i Holík

11 2014
Jako by to žďárský klub Number Two předznamenal. Rychlobruslařka Martina Sáblíková může slavit první olympijskou medaili z her v Soči. V nedělním závodě na 3 000 metrů skončila druhá.

Martinina maminka Eva a další příznivci naší nejlepší rychlobruslařky si vybrali pro sledování přímého přenosu z olympijského závodu žďárský bar Number Two. Two, to v angličtině znamená číslo dvě. A na stejné pozici, na druhém místě, skončila v Soči na trati 3 000 metrů Martina Sáblíková.

Škoda, že ve Žďáře nad Sázavou neexistuje bar Number One, tedy číslo jedna... Maminka Eva byla však s výkonem Martiny Sáblíkové spokojená. Radovala se z dalšího velkého úspěchu své dcery. A jde i o první cenný kov pro Vysočinu ze Soči.

"Já jsem vděčná za každou medaili. U sportu je to tak, že když poprvé něco vyhrajete, tak je to strašně nádherné, ale nejhorší je ten tlak, když to má pak ta Marťa obhajovat. Vím, jak byla strašně nervózní. Věděla jsem, že na ni všichni strašně moc sází, aby něco dokázala. A víme všichni, že nervy hrají svoje," pověděla po závodě Eva Sáblíková.

JAK TOHLE DOPADNE. Eva Sáblíková sleduje rychlobruslařské vystoupení své dcery
STŘÍBRO JE DOMA. Eva Sáblíková po medailovém úspěchu své dcery Martiny na

"Martina určitě nikoho druhým místem nezklamala," zopakovala maminka rychlobruslařky, která již příští závod bude sledovat přímo v ruském městě Soči.

Vysočina už z olympiády nevyjde naprázdno. Martina Sáblíková navíc bude startovat i v závodě na 5 000 a možná i 1 500 metrů. Zejména na delší trati má naději na zlato.

Díval se i Holík

Snažení Sáblíkové sledoval v televizi také legendární hokejista Jaroslav Holík. "Věřil jsem ve zlato, tak jsem teď trochu zklamaný," řekl v úvodu svého hodnocení. "Medaile je ale tam! Martinu obdivuju za tu dřinu v tréninku i za to, co v podmínkách, které v Česku máme, dokázala," doplnil Holík.

Místostarosta Žďáru nad Sázavou Ladislav Bárta se po závodě spojil s trenérem Sáblíkové Petrem Novákem. "Chtěl jsem na něj přenést trochu té fandovské atmosféry, která ve Žďáru i celé České republice je. Říkal, že v té konkurenci i při tom, jak se vyvíjela letošní sezona, je rád, že vyšla stříbrná medaile. A doufá, že na pětku to bude ta zlatá," uslyšel od kouče ze Soči Ladislav Bárta.

Fotogalerie

Věřil, že nějaká medaile pro Martinu přijde. "Jsem moc rád, že vyšla stříbrná, ta Martině ve sbírce chybí," pravil.

Radní ve Žďáře nad Sázavou pozvou medailistku po skončení her na radnici. "Pokusíme se najít termín. Připravujeme vyhlášení Sportovce roku 2013 začátkem dubna, kde by Martina měla být, ale když najde termín, rádi bychom ji přivítali a přijali na radnici už dřív. Záleží to na jejím časovém programu," uvedl místostarosta Bárta.

Chystá se dárek od maminky i hejtmana

Eva Sáblíková má pro svou dceru za velký úspěch připravený dárek. "Mám připravené jedno umělecké dílo, které se dotváří. Ale co to přesně je, vám neřeknu, protože se to ještě dotváří," zůstala tajuplná maminka stříbrné rychlobruslařky.

Eva a Martina Sáblíkovy.
Eva a Martina Sáblíkovy.
Eva a Martina Sáblíkovy.

Eva a Martina Sáblíkovy

Dárek pro Sáblíkovou přichystá jistě také hejtman Vysočiny Jiří Běhounek, až rychlobruslařku přivítá zpět v regionu. "Stříbrná medaile, to je super výsledek. "Sáblice" byla opět vynikající a byl bych rád, aby její výkon přispěl na nejvyšších místech k rozhodnutí postavit v České republice alespoň nekrytý rychlobruslařský ovál. Na Vysočině tento záměr jsme připraveni podpořit," sdělil Běhounek.

Věří, že Martina Sáblíková to dosáhne na zlatou medaili ve středu 19. února, kdy se pojede její oblíbená pětikilometrová trať. To by znamenalo, že Ireen Wüstová tentokrát skončí až za Martinou Sáblíkovou. "V nedělním závodě měla ta Holanďanka výhodu, že startovala až v jízdě za Martinou," shodl se Běhounek se starostou Svratky Františkem Mládkem.

Ve Svratce s rychlobruslením začínala Martina Sáblíková i její trenér Petr Novák. "Rychlobruslařkám fandí celá Svratka. Věřím, že Martina zlatou získá na trati na pět kilometrů," doplnil starosta Mládek.

Spokojená byla i sama Martina Sáblíková. "Už čas Rusky Grafové mě trochu vystrašil. Bála jsem se, že medaile nebude, a teď mám stříbro. To mi chybělo do sbírky. Takže absolutní spokojenost," řekla novinářům v Soči.

Na stadionu její výkon sledoval i prezident Miloš Zeman. "Hrozně mi gratuloval a tvrdil, že mluvil s holandským králem a říkal mu, že mám už zlato i bronz a chybí mi do sbírky stříbro. Povídal mi:Já jsem to věděl, že bude," dodala Martina Sáblíková.

Autor:


Další z rubriky

Sáblíková: Medaile ze Soči už je poškrábaná. Ale to jí na kráse neubírá

Martina Sáblíková při exhibičním curlingovém turnaji.

Uplynul už přesně týden od chvíle, kdy v Soči přebrala svoji zlatou medaili, přesto se Martina...

Lotyšským hokejistům hrozí kvůli dopingu diskvalifikace z turnaje v Soči

Lotyšští hokejisté brání svého gólmana Kristerse Gudlevskise. (19. února 2014)

Na olympijských hrách v Soči obsadili hokejisté Lotyšska historické osmé místo, nyní jim však kvůli...

Sáblíková se chtěla podepsat všem, ale došly jí karty. Dojela pro nové

AUTOGRAMIÁDA. Rychlobruslařka Martina Sáblíková se neúnavně podepisovala svým...

Rychlobruslařka Martina Sáblíková přijela domů s cílem: "Počkám do posledního člověka, který si...Najdete na iDNES.cz