Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Neměla jsem jezdit. Nenosím jí štěstí, posteskla si maminka Soukalové

Česká biatlonistka Gabriela Soukalová v cíli závodu ve sprintu na 7,5 kilometru. (9. února 2014) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

10 2014
Soči (Od naší zpravodajky) - Už hodinu před startem olympijského sprintu stála u trati. Dcera se u ní při rozjíždění na chvíli zastavila a dala jí pusu. Ruští diváci okamžitě pochopili. "Pak jsem tam měla peklo. Pořád si mě fotili, sice byli hodní, ale bylo to hrozné," pronesla Gabriela Soukalová starší. Dcera jí také nevykouzlila úsměv ve tváři, po třech střeleckých minelách skončila nejlepší česká biatlonistka ve sprintu na 29. pozici.

Nerada se na ni dívá přímo na stadionu. "Dala za tři, to jsem nemusela jezdit," posteskla si Soukalová starší v emocích.

Už před závodem měla tušení. "Nikdy, co jsem byla na závodech, tak Gabča nezajela. Dlouho jsem váhala, jestli mám vůbec jít nahoru, ale zase jsem si říkala: Nebudu jak malá, pověrčivá, tak jsem vyrazila ."

Třicet let poté, co v Sarajevu 1984 získala stříbro s běžeckou štafetou, stála u olympijských tratí, aby povzbuzovala svou dceru. "Lístek na tribunu jsem neměla, tak jsem byla u plotu."

Víc nervózní než kdysi při svých závodech prý nebyla. "Ono, jak to bylo za mě, si už asi nepamatuju."

Fotogalerie

U trati neměla ideální přehled, ale coby zkušená trenérka spoustu věcí odhadla. Třeba situaci po první střelbě.

"Když jsem viděla, jak dojela už tu patnáctku (Estonku Gaimovou) a teď nikde, říkala jsem si: Jedno kolo, druhé, to budou asi tři. Spočítala jsem si to v hlavě,"  přiznala. "Podle mě moc rychle vyrazila, měla si víc šetřit síly."

Mohla být dcera přemotivovaná? "Je to možné. Zatím tady střílela dobře, tak nevím, co tam dělala. Asi střílela moc rychle a nezvládla to." Při každém přejezdu hnala hlasivkama českou biatlonistku. "Mně se líbilo, jak jela."

Když se po dojetí závodu potkaly u servisních buněk, dcera se mamince omlouvala: "Promiň, že jsem ti pokazila zážitek..."

Maminka mávla rukou. "Byla vysmátá, jako kdyby zakrývala, jak ji to mrzí. Ale je to sport, možná čekala víc, teď už nic nenadělá."

Podruhé v areálu Krasnaja Poljana bývalá běžkyně svou dceru, nejlepší českou biatlonistku závodit neuvidí. V pondělí má naplánován výjezd na sjezdové lyžování, shlédne část superkombinace. "Jsme domluvené s Olgou Křížovou, podívám se na sjezd, ten jsem ještě nikdy neviděla."

V úterý, kdy se Gabriela Soukalová mladší postaví na start stíhacího závodu, už bude doma. V televizi uvidí, kam se její dcera posune z 29. místa po sprintu. "Na medaili už to bohužel nedá, ztráta je velká, ale má ještě několik příležitostí."Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Sáblíková: Medaile ze Soči už je poškrábaná. Ale to jí na kráse neubírá

Martina Sáblíková při exhibičním curlingovém turnaji.

Uplynul už přesně týden od chvíle, kdy v Soči přebrala svoji zlatou medaili, přesto se Martina...

Zkusila jsem lyže olympijské vítězky, chlubí se Křížová

SPOKOJENÁ. Česká lyžařka Klára Křížová v cíli superobřího slalomu v areálu Rosa...

Poprvé v sezoně dokázala bodovat ve třech závodech Světového poháru. A vzestup výkonnosti potvrdila...

Německý bobista, jenž půjčil nože Rusům, se proti ročnímu trestu odvolal

Německý bobista Manuel Machata si rok nezazávodí...

Německý bobista Manuel Machata vyfasoval roční zákaz startu za to, že na olympijské hry v Soči...Najdete na iDNES.cz