Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pondělí 23. října 2017 Teodor, Theodor

Mar-ti-na! skandoval na počest olympijské vítězky Velký Osek

3 2010
Vypadala naprosto zničeně. Rychlobruslařská hvězda Martina Sáblíková včera dojela své poslední olympijské finále. Tentokrát to však nebylo na ledovém oválu, ale v obci Velký Osek na Kolínsku, kde už půl roku žije. Její fanoušci jí včera večer v místním motelu U jezera připravili nadšené přivítání v den jejího příletu z olympijských her.

Skandovali její jméno, foukali na hasičskou trubku, odpálili ohňostroj. "Jaká je Martina? Zlatá," opakovali donekonečna. Sáblíková jim děkovala a trpělivě se podepisovala. Nechala se fotit, to vše s tím svým plachým úsměvem, ale bylo na ní patrné, že přišla jen proto, aby nezklamala fanoušky. Tak unavená byla.

Ovšem jestli byl včera v Česku totálně šťastný chlap, byl to její trenér Petr Novák. Široký úsměv z jeho tváře prakticky nemizel. "Doufám, že když jsem po dojezdu Martiny skákal, že jste skákali se mnou," obrátil se na fanoušky v narážce na radost, kterou mu získané medaile udělaly. "Ano!" hurónsky řval dav.

Lidí se v sále motelu tísnilo tolik, že se k ní všichni obdivovatelé nedostali. "My jsme přijeli až z Chrudimi. Máme ji moc rádi, je sympatická a není nafoukaná, jinak bychom sem nepřijeli," řekli manželé Gallatovi.

Místní lidé zase hovoří o tom, že je třeba postavit rychlobruslařskou halu. Aby opravdu jednou ve Velkém Oseku stála, je prý třeba uspořádat celorepublikovou sbírku. "My jsme tady sice kraj pískových jezer, ale ta by pro ni byla moc malá, zaslouží si tu halu," prohlásil Zdeněk Mňouček z Veltrub.

Ve vedlejší restauraci se ozývají i hlasy, že slavit měla Sáblíková ve Žďáru nad Sázavou, kde vyrůstala a trénovala a kde se jí začalo přezdívat královna rybníků. "Osek ji v ničem nepodpořil. Já jí to vítězství přeju, jen se mi nelíbí, jak jsou Osečani zfanatizovaní, každý by se nejraději viděl v televizi," prohlásil mladý muž.

Ve stejnou chvíli předává Sáblíkové starosta obce Jiří Otta skleněnou kapku, kterou vyfoukala soukromá sklárna v Oseku. Má symbolizovat všechny slzy, které fanoušci v motelu U jezera prolili, když sledovali její zápas o tři olympijské medaile. Předávají jí i obrovský dort, jsou na něm čokoládové olympijské kruhy a také tři slunéčka sedmitečná, Sáblíková má pro ně slabost.

Ottu narážky na Žďár zlobí. "My o Martinu nebojujeme, jen se divíme, proč pro ni ve Žďáru nic neudělali. Kdyby jo, tak by se přece nestěhovala," reagoval osecký starosta. Petr Novák mu snad čte myšlenky. "Tady jsme doma," říká a lidi šílí.Najdete na iDNES.czmobilní verze