Uprchlík ze Súdánu nenáviděl běh. V Londýně poběží maraton

25 2012
Londýn (Od zpravodaje MF DNES) - Utíkej, Guore, utíkej! Kolikrát za život už tu větu slyšel... Tehdy běhal o svůj život. "Utíkej, Guore, utíkej," budou na něj volat také v Londýně. Tentokrát však poběží proto, aby uctil památku svých příbuzných. Poběží olympijský maraton. "Nenáviděl jsem běhání," říká.

Guor Marial pochází z Jižního Súdánu, ze země, jež před rokem vyhlásila nezávislost na Súdánu. Po občanské válce vlekoucí se od roku 1955 je zdevastována, na pokraji ekonomického kolapsu, vlastní olympijský výbor nemá. Mezinárodní olympijský výbor však 28letému Marialovi povolil závodit pod vlajkou s pěti kruhy. Pravda, i severní Súdán mu start ve svém olympijském týmu nabídl.

"Jenže kdybych ten reprezentoval, pošlapu památku všech mých mrtvých," rázně odmítl. Ve válce přišel o 28 členů rodiny, ztratil 8 z 10 sourozenců. Některé zastřelili, jiní zemřeli hladem.

V roce 1993 se jej rodiče pokusili poslat ke strýci-lékaři do Chartúmu, aby ho ochránil. Na cestě však byl zatčen súdánskými vojáky a odvlečen do tábora dětských nucených prací. Po čase utekl, skrýval se po jeskyních, ale při druhém pokusu proniknout do Chartúmu ho zajal voják, který ho pak nutil k otrockým pracím pro svoji rodinu.

Teprve napotřetí, po dalším útěku, se dostal ke strýci. Toho však v roce 1999 súdánská armáda za spolupráci s rebely odsoudila k smrti. Do domu vnikli vojáci, vykloubili Guorovi puškami čelist a ztloukli ho do bezvědomí. Strýce odvedli k popravě do pouště. Předstíral tam svoji smrt a přežil. Po 8 letech se opět setkali. Už v Egyptě, v bezpečí.

Guor, coby súdánský uprchlík, dostal stipendium na Iowa State University v USA, kde také začal běhat závodně. Časem 2:12:55 splnil olympijský limit v maratonu.

V arizonském Flagstaffu se právě chystal na trénink, když mu telefonovali z MOV: "Vaší žádosti vyhovíme. Smíte startovat v Londýně." Nemůže nést vlajku své země, ale Jižní Súdán tu díky němu bude. "Uctím tak památku svých blízkých, kteří museli zemřít."

Svému otci, jenž žije v Jižním Súdánu ve vsi bez televize, už vzkázal: "Dvanáctého srpna jeď do nejbližšího města, kde televizi mají. Abys mě viděl." Tam bude možná i otec znovu volat: Utíkej, Guore, utíkej.

Autor:

Nejčtenější

Károlyi má cenu Mezinárodního olympijského výboru, gratuloval mu i Gott

Ombudsman Českého olympijského výboru Alexander Károlyi převzal ocenění...

Ombudsman Českého olympijského výboru (ČOV) Alexander Károlyi dnes převzal cenu Mezinárodního...

Další z rubriky

Olympijští hrdinové prohrávají. No a co? Důležitý byl Londýn

BÁJEČNÍ SPORTOVCI NA VESLOVACÍCH STROJÍCH. Prezident Václav Klaus přijal 23.

Vavřinec Hradilek nepostoupil při Světovém poháru v Čunovu do finále, Ondřej Synek se do něj...

Olympijská aukce vynesla 576 tisíc, nejvíc lákal dres Kulhavého

Aukce věcí od českých medailistů z Londýna

VIDEO Přesně 576 tisíc korun vynesla dobročinná aukce sportovních suvenýrů od všech deseti českých...

Šampioni předávali vydražené věci, peníze pomohou i chlapci na vozíku

Úspěšní dražitelé a zástupci českých medailistů pózují po slavnostním předávání.

VIDEO "Přeju hodně bezpečné zábavy s ostrým kordem," smál se pětibojař David Svoboda. "Moc gratuluju,"...

Najdete na iDNES.cz