Maratonský výtržník dostal podmínku

30 2004
Atény - Za to, že se pokusil zastavit vedoucího muže maratonského běhu na olympiádě, dostal výtržník podmínečný trest odnětí svobody na jeden rok. Brazilský vytrvalec Vanderlei de Lima z Brazílie se sice za pomoci diváků bývalému knězi Corneliu Horanovi vytrhl a doběhl si nakonec pro bronzovou medaili, na zlato už otřesený sportovec nedosáhl. Tříčlenný soudní senát Horanovi navíc ve zrychleném řízení udělil pokutu 3000 eur (více než 95.000 korun).

Sedmapadesátiletému výtržníkovi, jenž De Limu na 35. kilometru napadl a strhl jej mezi diváky, hrozil až pětiletý trest.

Soud ho však vzhledem k jeho duševnímu stavu potrestal jen podmínečně. Do vězení bude muset v případě, že během následujících tří let spáchá na území Řecka další trestný čin.

Horan se před soudem za své jednání omluvil a vyjádřil naději, že mu Bůh v soudný den odpustí. V neděli oblečen do červené sukně a zelené vesty přitom průběh sportovní akce nenarušil poprvé. V podobném oděvu ho loni viděli diváci na okruhu v Silverstonu, kde vtrhl na trať během Velké ceny Británie formule jedna.

De Lima z celého incidentu vyvázl bez zranění a nakonec si doběhl pro bronz. Mezinárodní olympijský výbor pak rozhodl, že mu udělí Medaili Pierra de Coubertina za "mimořádný projev fair play a naplňování olympijských hodnot".

Proti Horanovi prý žádnou zášť necítí. "Tohle ale znamená, že to příště může udělat znovu a přijít o život, když půjde o formuli 1, nebo zabít někoho jiného," komentoval dnešní verdikt soudu podle agentury AP.

Šéf brazilské atletiky Roberto Gesta de Melo označil trest za příliš mírný. "Ten šílenec to udělal už několikrát. A takhle to může zase zopakovat," prohlásil funkcionář.

Brazilský národní olympijský výbor se kvůli incidentu odvolá ke Sportovnímu arbitrážnímu soudu v Lausanne a žádá dodatečné udělení druhé zlaté medaile. Pro tu první si v posledním závodě olympijských her doběhl Ital Stefano Baldini.

Policista nakládá do služebního vozu muže, jenž napadl vedoucího běžce maratonu.

Autoři: ,

Nejčtenější

USA se rozhodly vyslat do boje o zimní hry v roce 2030 Salt Lake City

Olympijské kruhy v jihokorejském Kangnungu.

Salt Lake City by se mělo ucházet o pořádání zimních olympijských her v roce 2030. Olympijský výbor...

Další z rubriky

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Najdete na iDNES.cz