Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Marion Jonesová testuje tretry bez paty

20 2000
S y d n e y - Do boje o pět zlatých olympijských medailí možná vyrazí královna světového sprintu Marion Jonesová ve zcela revoluční obuvi. Pracovníci firmy Nike pro americkou atletku vyvinuli průhledné tretry z drahého plastového materiálu, které pokrývají chodidlo jen k patě, na niž běžkyně nedošlapuje. Výsledkem jejich tříleté práce jsou nejlehčí tretry, jaké kdy po atletickém oválu běžely a jež váží dohromady pouze 200 gramů. "Tretry jsou tak přiléhavé, že prakticky tvoří část její nohy," tvrdí designérka. Jonesová však ještě neví, jestli si nové boty obuje pro olympijské závody, i když v nich už trénovala.
Aby tretry zůstaly bezbarvé, si přála sama dvojnásobná mistryně světa v běhu na 100 metrů. O modelu bez paty začali v průběhu vývoje přemýšlet Tobie Hatfieldová a Kevin Hoffer, kteří rovněž připravili tretry s kapkami ze 24karátového zlata pro čtvrtkaře Michaela Johnsona. Návrháři si najali kameramana, který Jonesovou natočil při běhu. "Chtěli jsme se přesvědčit, jestli se opravdu patou nedotýká země," vysvětlovala Hatfieldová.

Jonesová ale není s novinkou ještě zcela zžitá a tak se obává, aby neohrozila splnění jejího cíle. V Sydney chce totiž  vyhrát běhy na 100 a 200 metrů, dálku a obě štafety.

Zcela nová bezbarvá tretra vyvinutá přesně na nohu současné hvězdy atletického nebe Marion Jonesové.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze