Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

I šampionka skiatlonu plakala: Jely jsme pro Astrid a jejího bratra

RADOST I SLZY. Olympijská vítězka Marit Björgenová z Norska (vlevo) objímá svou krajanku Heidi Wengovou, která skončila třetí. (8. února 2014) | foto: AP

9 2014
Krasnaja Poljana (Od našeho zpravodaje) - Hry ve Vancouveru opouštěla jako jejich nejúspěšnější účastnice, se třemi zlatými, jednou stříbrnou a jednou bronzovou medailí. Hned první závod běžkyň na lyžích v Soči však ukázal, že Marit Björgenová nebude ani tady k zastavení. Dál vítězí - a láme rekordy.

33 let a 324 dnů jí je. Starší olympijskou vítězku ženský běh na lyžích nikdy nepoznal. Dosavadní rekordmanka, Italka Stefania Belmondová, byla v Salt Lake City 2002 o 297 dní mladší.

Navíc je nyní Björgenová i nejúspěšnější norskou olympioničkou všech dob, překonala legendární krasobruslařku Sonju Henie.

"Ale já nepřemýšlím, kolik medailí jsem už získala, když ještě závodím. Začnu o tom přemýšlet až po kariéře," říká sportovkyně z Trondheimu.

Fotogalerie

Nicméně pro pořádek: ze zimních olympiád jich má osm, z toho čtyři zlaté. Z mistrovství světa dokonce devatenáct včetně 12 zlatých (rekord). A ze Světových pohárů 64 vítězství (rekord).

Zaslouží si už titul nejlepší běžkyně na lyžích všech dob?

"Nevím," přemýšlí Češka Eva Vrabcová, jedenáctá ve skiatlonu. "Mými osobními favoritkami na takové označení jsou Bente Skariová a Manuela di Centaová."

Ovšem co se týče dominance Björgenové v Soči, o té Vrabcová nepochybuje: "Na startu skiatlonu jsem nepředpokládala, že by mohl dnes vyhrát někdo jiný. Myslím, že to budou zase její hry. I když na třicítce bude mít velký problém s Therese Johaugovou. A na klasické desítce bych moc přála úspěch Justyně Kowalczykové."

Tentokrát to byla Švédka Kristine Kallaová, kdo zkusil kilometr před cílem zastihnout tmavovlasou Norku v nedbalkách. "Jo, jo, ujíždí jí," křičeli členové švédského olympijského týmu nadšeně na tribuně, jakmile Kallaová Björgenové poodskočila. Jenže ta okamžitě zapnula na vyšší rychlost, dostihla soupeřku a manévrem ve stylu pilotů formule 1 ji v předposlední zatáčce při sjezdu předjela.

Nevěřila jsem si, řekla Vrabcová

Česká skiatlonistka Eva Vrabcová-Nývltová skončila v závodu na 15 kilometrů...

Je krásné vidět tak šťastné české sportovkyně. Do soboty měla Eva Vrabcová-Nývltová z olympiád na kontě nejlépe 33. místo. Ve skiatlonu v Soči však vyměnila dvě trojky za dvě jedničky a finišovala jedenáctá. více

"Byla jsem v jednu chvíli asi 10 až 15 metrů za Charlottou. Ale řekla jsem si: Snad jsou moje nohy lepší než její a šla jsem do toho tvrdě až do cíle. Když jsem potom zaútočila, měla jsem ze svého těla výborný pocit," líčila Björgenová na tiskové konferenci.

Přesto nebyla na cílové čáře její radost podobně explozivní jako jindy. Pro Norky, která hrály ve tříčlenném složení v čelní skupině přesilovku, to byl totiž také velmi smutný závod. V pátek, v předvečer skiatlonu, zemřel bratr jedné z nejlepších norských běžkyň Astrid Jacobsenové.

"Závodily jsme pro Astrid, její rodinu a jejího bratra," řekla Björgenová. "Sport je sport, ale pokud se stane něco takového, je těžké soustředit se na závod. Ale semkly jsme se a jely pro Astridina bratra. Bylo to velmi, opravdu velmi emocionální."

Když pak kráčela na stupně vítězů ke "květinovému ceremoniálu", neubránila se ani královna běžkyň slzám.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze