Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Martikánovi zůstala stříbrná medaile

23 2004
Bratislava - Kanoistovi Michalu Martikánovi zůstane stříbrná olympijská medaile. Nic na tom nezměnil ani protest vedení slovenské výpravy v Aténách. Té se nepovedlo prosadit revizi výsledků v kategorii C1 vodního slalomu. Martikán podle slovenských zástupců projel trať čistě a byl neprávem penalizován, proto protestovali u šéfa Mezinárodního olympijského výboru Jacquesa Rogga i u vedení kanoistické federace.

"Podstatné bylo posouzení rozhodčích. V klidu jsme si to s vedením slovenské výpravy vysvětlili, že videozáznam ve vodním slalomu nesmí sloužit jako důkazový materiál při opravě výsledků. Mluvil jsem o tom i s předsedou MOV Roggem a on zcela akceptoval pravidla naší federace," řekl šéf Mezinárodní kanoistické federace Ulrich Feldhoff listu Šport.

Na Slovensku se však o Martikánově stříbře nadále hovoří jako o "velké olympijské loupeži". Údajně není vyloučeno, že některý ze zástupců slovenské výpravy pokusí tento případ dostat před civilní soud.

Pro Slováky je jejich reprezentant morálním vítězem a olympijský výbor se mu chystá vyplatit prémii ve výši dvou milionů korun, určenou pro šampiony. Majitelé stříbrných medailí dostávají milion.

"Neumím na to reagovat, na peníze nemyslím. A řeknu vám, já bych vlastně už tu (zlatou) medaili ani nechtěl. Nikdo mi nevrátí pocit, když stoupá na stožár vlajka a hrají mi státní hymnu," řekl Martikán deníku Sme.

Slovenský kanoista ve středečním finále dodatečně dostal dvouvteřinovou penalizaci za dotek branky. Olympijským vítězem se tak stal Francouz Tony Estanguet, slovenský reprezentant skončil s odstupem 12 setin sekundy druhý.

Závodník i vedení výpravy jsou nicméně přesvědčeni, že spornou sedmou branku projel Martikán čistě. Slovákům se rovněž nelíbí, že se kanoista o své údajné chybě dověděl až v cíli. Po sedmé brance měl olympijský vítěz z Atlanty před sebou ještě přibližně polovinu tratě; pokud by prý o penalizaci věděl, mohl ještě zariskovat a zrychlit.

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze