Historie se opakuje, zděsil se Fourcade. Jsi legenda, psal mu pak Macron

Zlato biatlonisty Martina Fourcada ze závodu s hromadným startem slavil celý francouzský tým. | foto: AP

19 2018
Byl to nicotný rozdíl. I po zhlédnutí opakovaných záběrů byste stěží poznali vítěze. Rozhodlo 14 centimetrů. Přesně o tolik zvítězil v nedělním závodě s hromadným startem Martin Fourcade. „Zlatem splnil náš sen. Je to legenda biatlonu a zimní olympiády,“ rozplýval se francouzský prezident Emmanuel Macron.

Natáhněte palec a ukazovák a podívejte se na mezeru mezi prsty. Nebo mrkněte, jak je velký váš chytrý telefon.

Obojí bude zhruba 14 centimetrů.

Přesně tolik dělilo v posledním individuálním biatlonovém klání na hrách v Pchjongčchangu vítězného Fourcada od stříbrného Němce Simona Schemppa. „Byl to jeden z nejtěžších finišů v dějinách,“ okomentovala biatlonová federace IBU na oficiálním twitterovém účtu napínavý závod na 15 kilometrů se čtyřmi střeleckými zastávkami.

Fotogalerie

O držiteli zlaté medaile z události pro nejvybranější biatlonisty rozhodlo 18 milisekund.

Lidským okem těžko postřehnutelný okamžik už jednou Fourcada o olympijské zlato připravil. Bylo to před čtyřmi lety ve stejném závodě na hrách v Soči, kdy Francouze ve finiši porazil Nor Emil Hegle Svendsen.

„Myslel jsem, že se historie opakuje,“ přiznal 29letý lídr Světového poháru na tiskové konferenci. Olympijské stříbro má ze závodu s masovým startem i z Vancouveru 2010. A chvíli se zdálo, že i z Koreje si z nejprestižnějšího závodu přiveze „jen“ druhé místo...

Hromadný závod mužů

Podrobné zpravodajství

Po strhujícím finiši Fourcade i německý soupeř padli na sníh. Francouzský vousáč, který se v závěrečném tříkilometrovém okruhu neúspěšně snažil setřást Schemppa, ještě vztekle mrštil hůlkou o zem.

„Vím, že Simon je skvělý sprinter, zatímco finiš není moje silná stránka. Ale naštěstí jsem v závěrečných metrech našel poslední zbytky sil,“ oddechl si olympijský šampion. Jeho triumf však musela posvětit až cílová fotografie.

„Cílová čára byla o pět metrů dřív,“ posteskl si stříbrný Schempp. Německou jedničku posledních sezon zbrzdilo i to, že si ve finiši musel vybrat jiný koridor pro závěrečný spurt. „Martin věděl, kam jedu, proto si ten koridor vybral a já ztratil rychlost,“ líčil Němec. „Jsem ale šťastný, že jsem získal nějakou medaili,“ ujišťoval.

Nejúspěšnější Francouz olympijských dějin

Ještě větší radost měl logicky francouzský hegemon s malorážkou na zádech. V 29 letech se s celkovými čtyřmi zlaty a dvěma stříbry stal nejúspěšnějším Francouzem v olympijských dějinách.

I proto mu na Twitteru gratuloval francouzský prezident Emmanuel Macron. „Kdybych byl Nor, nejlepší sportovec v historii země bych nebyl,“ zavtipkoval Fourcade. „Ale je to něco neuvěřitelného. Vyrostl jsem u televize, kde jsem sledoval olympiádu a biatlon. Jsem opravdu hrdý,“ vykládal.

18.února 2018 v 13:40, příspěvek archivován: 18.února 2018 v 19:24

Au bout de l’effort et du suspense, @martinfkde nous fait vibrer et rêver une deuxième fois en offrant une nouvelle médaille d’or à la France. Une légende des Jeux Olympiques d’hiver et du #biathlon. #PyeongChang2018 @franceolympique https://t.co/w910kEionx

Jeho jedinečnost dokládá i zajímavá skutečnost. V olympijském areálu Alpensia se v mužské kategorii rozdávalo 12 individuálních medailí, které našlo 11 nových majitelů.

Fourcade jako jediný z vyrovnaného pole a v nevyzpytatelných podmínkách získal dva individuální cenné kovy - zlato ze stíhačky a závodu s masovým startem. Další může přidat v následujících dnech coby člen francouzských štafet.

Jedenáctinásobný mistr světa je pod pěti propletenými kruhy dál lačný po medailích...

Autor:


Biatlon na ZOH 2018

Biatlonisté v Pchjongčchangu usilovali o 11 medailových sad. Muži i ženy měly stejný program: sprint, stíhací závod, individuální závod a masový závod, dále se jedou tři štafety: muži, ženy a smíšená.

Michal Krčmář, Veronika Vítková, Ondřej Moravec, Markéta Davidová, Laura Dahlmeierová, Martin Fourcade, Johannes Bö, Anastasia Kuzminová

Další z rubriky

Zrod českého biatlonového bronzu. Vypovídal i „car ruského dopingu“

Biatlonistka Gabriela Koukalová při závodu v areálu Krasnaja Poljana během...

VIDEO O emoce přímo v dějišti přišly. Přesto se štafeta českých biatlonistek s největší pravděpodobností...

Björndalen je nejlepší. Už v pondělí mě překoná, říká rekordman Dählie

DVĚ LEGENDY. Norský lyžař Björn Dählie (vlevo) blahopřál svému krajanovi Olemu

Exkluzivně Soči (Od našeho zpravodaje) Než si vzal slovo, automaticky zazněl potlesk. Dvanáct olympijských medailí, to je fantastická...

Bronz ze Soči má i liberecká nemocnice. Uzdravil se tam rozbitý Soukup

Český biatlonista Jaroslav Soukup dostal při slavnostním ceremoniálu bronzovou...

Alespoň malý kousek z bronzové olympijské medaile biatlonisty Jaroslava Soukupa by měla dostat...Najdete na iDNES.cz