Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak nachystat brusle? Musí se dobře vyspat, směje se Sáblíková

DOJEDE SI PRO MEDAILI? Už odpoledne čeká Martinu Sáblíkovou trať na 3 000 metrů, na níž patří k favoritkám na jednu z medailí. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

9 2014
Soči (Od našeho zpravodaje) - Ostří je široké 0,8 milimetru. A také na něm záleží její osud. Pro brusle Martiny Sáblíkové začal závod o olympijskou medaili na 3 000 metrů dávno předtím, než se v Adler Areně postaví dnes na start. Také ony se dostávaly do kondice, což nedokážou během chvíle.

"Hlavně se ty brusle musí dobře vyspat," zasměje se Sáblíková a na pokoji, který v olympijské vesnici obývá s Karolínou Erbanovou, je uloží na židli hned vedle postele.

Nože jsou dlouhé 39 centimetrů, ze speciální tvrzené oceli, s rádiem 22 metrů. Cena 700 eur. Budou však ostré natolik, aby její jízda za medailí probíhala bez jakýchkoliv komplikací?

O to se kouč Petr Novák začal starat už před odletem z Česka. "Už tehdy jsem na nich udělal novou kolíbku, různě jsem je rovnal, ohýbal a brousil. Do Soči cestovaly přichystané na boj."

Podobně jako u rychlobruslařů pak po tvrdé přípravě následuje pro brusle "ladění" na místě. Závisí i na stavu dráhy.

Například při kempu v Collalbu si v lednu zoufaly. "Tam jsme je museli brousit každý den, protože byly hrozně strhaný," líčí Erbanová. Podobě hovořila Sáblíková loni v Soči na mistrovství světa: "Hala je nová, v ledu jsou nečistoty a zatáčky nedrží, což brusle potom odnášejí."

Letos však nejen ona, ale i největší konkurentka Ireen Wüstová chválí: "Led je tu mnohem lepší než před rokem."

"Jo, po třech trénincích na bruslích ani nepoznám, že by bylo ostří ztupené," souhlasí Erbanová.

Brusle si české závodnice na závodech doostřují samy, jakmile však s nimi nejsou spokojeny, vstupuje na scénu spasitel Novák. "Občas je to i otázka psychiky," říká Erbanová. V Berlíně se při Světovém poháru stihly se Sáblíkovou o kvalitu ostří dokonce pohádat.

Běžně je před závodem nabrousí za pět minut, ale jindy nad nimi klidně stráví půl hodiny a stále brblají. V tom případě Sáblíková přiběhne ke kouči, podává mu je a žádá: "Pořád je to tupý, tak s tím něco udělej."

Už jen proto, aby rozbouřenou hladinu mysli své svěřenky uklidnil, vzbuzuje Novák vzápětí dojem, že ostří ještě dopiplává.

Nehtem pečlivě kontroluje nejen ostří, ale také boky. Pokud se nehet zachytí za rušivý hrot, musí brusli upravit: "V takovém případě by šustila, to nesmí být. Proto je musím zbrušovat z boku i svrchu."

Kanaďané dokonce testovali speciální úpravu nožů, po níž mají odpuzovat vodu a její namrzání na kovu. Jenže do podobných experimentů se Novák nepouští.

Co si naopak hlídá, jsou šroubky, které přitahují nože k botě. Při nácviku startu se mohou na tréninku ohnout. Nebo se při špatném došlápnutí takřka neznatelně ohne pata brusle. Pak opět přichází čas pro ladiče bruslí. "Martina je ale naštěstí už tak zkušená, že každý špatný pohyb brusle na ledu sama pozná a přinese mi je, ať se na to mrknu."

Dnes ve tři čtvrtě na devět Martina Sáblíková vstane, o půl desáté posnídá, před jedenáctou odjede na kole z vesnice na trénink, po poledni se vrátí a dá Novákovi naposledy zkontrolovat brusle. Na chvíli si lehne a pokusí se, aby její hlava byla stejně čistá jako ostří dlouhých nožů. A po třetí odpoledne se opět vydá do haly Adler.

V jejím nitru, na zářivém ledovém oválu, poletí na méně než milimetrovém ostří vstříc své čtvrté olympijské medaili.

Sáblíková s nákrčníkem se v Soči připravuje na další životní závody:

Autor:


Další z rubriky

Dopoval, aby uživil rodinu. A mnoho zkoušek Dürrův podvod neodhalilo

Rakouský běžec na lyžích Johannes Dürr během Tour de Ski 2014.

Bral jsem i vyšší dávky a dopingovými zkouškami jsem procházel, popisoval rakouský běžec na lyžích...

Zkusila jsem lyže olympijské vítězky, chlubí se Křížová

SPOKOJENÁ. Česká lyžařka Klára Křížová v cíli superobřího slalomu v areálu Rosa...

Poprvé v sezoně dokázala bodovat ve třech závodech Světového poháru. A vzestup výkonnosti potvrdila...

Německý bobista, jenž půjčil nože Rusům, se proti ročnímu trestu odvolal

Německý bobista Manuel Machata si rok nezazávodí...

Německý bobista Manuel Machata vyfasoval roční zákaz startu za to, že na olympijské hry v Soči...Najdete na iDNES.cz