Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hry začínají. Už v sobotu se Sáblíková promění z honěné zvěře v lovkyni

9 2018
Pchjongčchang (Od našeho zpravodaje) - Ve čtvrtek v 7.15 zvoní na pokoji rychlobruslařek v Olympijské vesnici antidopingová komisařka. Dožaduje se Martiny Sáblíkové. Je jí povoleno převléci se a vyčistit si zuby. Vzápětí přichází jiná komisařka pro Nikolu Zdráhalovou. Zvonkem tak už podruhé probudí zbývající osazenstvo apartmánu.

Odvedou je do stanu na dopingové kontroly, kde Češky zjišťují, že tu ani zdaleka nejsou samy a musí se zařadit do „fronty“.

Padesát minut posedávají, než na ně přijde řada. Je tu zima, Sáblíková si nechává vestu i zimní bundu. A protože jí posléze trvá delší dobu, než vykoná požadovaný úkon, zabere jí celá procedura dvě a půl hodiny.

Aby patřičně naladila tělo na svůj první olympijský start v Pchjongčchangu, k němuž dojde v sobotu okolo 21. hodiny místního času, snažila se v předchozích dnech vstávat až okolo desáté.

Tentokrát to nebylo možné.

ZOH 2018, 1. den

Sledujte průběh 1. dne olympiády v podrobné kontinuální on-line reportáži.

„Vím, že jsou dopingové kontroly nutné. Nevadí mi,“ říká. „Jen bych byla radši, kdyby pro mě přišli odpoledne a kdyby tam měli teplo.“

Odpočítávání do začátku her končí. Nad Olympijským stadionem se v pátek po 14. hodině českého času rozhoří oheň. A už v sobotu bude Sáblíková v závodě na 3 000 metrů první českou medailovou nadějí.

Nedlouho po jejím klání skončí i biatlonový sprint Veroniky Vítkové. V neděli se poprvé představí Ondřej Moravec, příští čtvrtek vstoupí do turnaje hokejisté, za týden přijde čas Evy Samkové a až v předposlední den her nejdůležitější závod Ester Ledecké.

Z her ve Vancouveru 2010 si vezli Češi šest medailí.

Ze Soči 2014 dokonce osm.

„Na bilanci z posledních dvou olympiád to letos nevypadá,“ soudí Jiří Kejval, předseda českých olympioniků. „Budu šťastný, když získáme aspoň jednu zlatou a celkově tři nebo čtyři medaile. To je můj realistický odhad.“

Sáblíková už při svých tréninkových seancích opět cítí, že brusle plují po ledu, jak mají. „Zase je to ona,“ říká kouč Petr Novák. Pryč jsou katastrofické pocity z minulého víkendu, kdy se po dvoutýdenní přestávce vrátila na led.

„Kupte mi letenku zpátky do Česka,“ dožadovala se tehdy a i na trenéra byla protivná.

„Máš štěstí, že jsou všechny lety obsazené, jinak bych tě hned domů poslal,“ usadil ji Novák.

Rychlobruslařky Martina Sáblíková (vlevo) a Nikola Zdráhalová v jihokorejském...

Rychlobruslařky Martina Sáblíková (vlevo) a Nikola Zdráhalová v jihokorejském Kangnungu.

Zato teď? Rychlobruslařka si zakazuje myslet na občas bolavá záda a tvrdí: „Při jízdě mi nepřekážejí.“ Ubírá další desetiny ze svých nejrychlejších kol.

Sáblíková uzavře trojku

Martina Sáblíková se ve svém premiérovém vystoupení na olympijských hrách na 3000 metrů představí v závěrečné rozjížďce společně s Ruskou Natalijí Voroninovou.

„Mohlo by to být lepší, ale nestěžuju si. Pokud chce stát na bedně, musí jet dobře,“ komentoval los trenér Novák.

Na startu bude i Nikola Zdráhalová, která se při své olympijské premiéře představí ve druhé rozjížďce společně s Liou Ťing z Číny. „U Nikoly jsem s losem spokojený. Je důležité, že nejde v prvním páru, ale až ve druhém,“ uvedl Novák.

Ale aby byla sebejistá? Zapomeňte. Pozoruje na tréninku soupeřky, věčnou sokyni Wüstovou, stále lepší Blondinovou, kometu zimy Takagiovou i pohárové vítězky de Jongovou a Voroninovou a říká: „Všechny jezdí tak hrozně rychle.“

Třicetiletá Češka je nesvá.

Proto, že na rozdíl od minulých dvou olympiád tentokrát nevyhrála v sezoně žádný závod Světového poháru, ale „pouze“ třikrát stála na stupních vítězů.

I proto, že dva měsíce nemohla v tréninku dělat, co chtěla. „Z toho mám sklíčený pocit,“ povídá a chystá se: „Dneska se musím pořádně vyspat, protože v noci na sobotu už ten spánek za moc stát nebude.“

Rychlobruslařka Martina Sáblíková během tréninku v jihokorejském Kangnungu.
Rychlobruslařka Martina Sáblíková během tréninku v jihokorejském Kangnungu.
Rychlobruslařky Martina Sáblíková (vlevo) a Nikola Zdráhalová během tréninku v...

POSLEDNÍ TRÉNINK. Páteční odpoledne v Kangnungu.

Nervy začnou bubnovat. Dostaví se další přívalová vlna pochybností.
Spolubydlící Nikola Zdráhalová ji zase bude nabuzovat. „Už teď liju do Martiny sebevědomí,“ říká.

Pak přijde Petr Novák a pokusí se o svůj klasický trik. Něčím ji vytočit, aby zapomněla na pochybnosti. Ona sama čeká, že to trenér zase udělá. „Jen bacha, ať to nepřeženeš a nenaštveš mě moc, abych to nezabalila předem,“ naoko ho varuje.

Rychlobruslařky Martina Sáblíková (vpředu) a Nikola Zdráhalová během tréninku v...

Ne, rozhodně to nezabalí. Stoupne si na start a znovu se v ní probudí vabank hráčka, schopná rvát se až do sebezničení. „Už není favoritkou, kterou by všechny naháněly. Teď bude ona nahánět je. Z honěné zvěře se stala lovkyní,“ říká kouč.

Může jít o jeden z nejvyrovnanějších olympijských závodů na 3 000 metrů v historii. Pokud ho opět ovládne Nizozemka Wüstová, čeká na ni prémie 25 500 eur, v přepočtu 643 748 korun. Sáblíková by za titul získala od ČOV dokonce 1,75 milionu korun.

Ale peníze jsou nyní tím posledním, na co myslí.

Vábí ji pocit, který už pětkrát okusila. Stát pod vlajkou s pěti kruhy na stupních vítězů.

V sobotu ho může zažít znovu.

Autor:


Rychlobruslení na ZOH 2018

V rychlobruslení na dlouhých tratích se na ZOH rozděluje 14 medailových sad. Muži i ženy soutěží na 500 m, 1 000 m, 1 500 m, 5 000 m, v týmovém závodě a závodě s hromadným startem, muži mají navíc trať 10 000 m a ženy 3 000 m. Na krátké dráze (short track) je ve hře osm sad medailí. Muži i ženy závodí na 500 m, 1 000 m a 1 500 m, mužské týmy na 5 000 m, ženské týmy na 3 000 m.

Martina Sáblíková, Karolína Erbanová, Nikola Zdráhalová, Michaela Sejpalová, Ireen Wüstová, Jan Smeekens, Claudia Pechsteinová

Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze