Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Marušková: Chlapi se po porážce hodně vztekali

Lenka Hyková - Lenka Hyková. | foto: David NeffMF DNES

4 2008
Praha - Střelba ji kdysi vůbec nezajímala a střílet začala jen proto, že si to přál její otec. Lenka Marušková Hyková se tak naštěstí nestala diskařkou, jak jí předpovídali, a před čtyřmi lety přivezla z Atén olympijské stříbro, které letos v Pekingu bude obhajovat. "Ale hlavní je finále," řekla čtenářům iDNES.cz.

Střelkyně Lenka Marušková přišla do redakce iDNES.cz ve velmi dobré náladě a ještě o půl hodiny dřív, než bylo domluveno. A vůbec byste na ní nepoznali, že je olympijskou medailistkou. Působila skromně a každou odpověď předtím, než ji nadiktovala, pečlivě promyslela.

ODPOVĚDI LENKY MARUŠKOVÉ ZDE


Její jméno čeští fanoušci zaregistrovali výrazně poprvé před čtyřmi lety. To když ještě pod dívčím příjmením Hyková jako devatenáctiletá vybojovala na aténské olympiádě stříbro v disciplíně sportovní pistole. 

Rázem se z ní stala světová hvězda. "Jednou to muselo přijít a já měla štěstí, že to bylo zrovna na olympijských hrách," zavzpomínala znovu na životní úspěch. Tehdy ji mrzelo, že ji novináři cestou do Řecka přehlíželi. "Ale před Pekingem to asi bude něco jiného. Ale nepříjemné mi to nebude," usmála se.

Marušková zdědila střelecké vlohy po otci (Vladimír Hyka reprezentoval na OH v roce 1976). Ale jak přiznala, ke střelbě v dětství vůbec netíhla. "Měla být ze mě diskařka." Ale naštěstí pro český střelecký sport ji nakonec otec do svého sportu v jejích 14 letech zasvětil a začal ji trénovat. "I když jsem mnohdy vzdorovala," dodala.

Předolympijské on-line rozhovory na iDNES.cz

22. ledna: Barbora Špotáková (oštěp)
29. ledna: Miroslava Knapková (veslování)
5. února: Věra Cechlová (disk)
12. února: Lucie Grolichová (moderní pětiboj)
19. února: Petr Lazar (dráhová cyklistika)
26. února: Libor Capalini (moderní pětiboj)
4. března: Lenka Marušková-Hyková (střelba)
11. března: Kateřina Baďurová (skok o tyči) 14:00
18. března: Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek (vodní slalom)
25. března: Václav Chalupa (veslování)
1. dubna: Tomáš Janků (výška)
8. dubna: Lada Kozlíková (cyklistika)
15. dubna: Ondřej Synek (veslování)

A začala objíždět soutěže. Problémem ale bylo, že na soutěžích byla vždy jen mužská kategorie.

Takže když se začaly dostavovat úspěchy, jejím soupeřům to začalo logicky vadit.

"Chlapi se vztekali, když jsem je porážela. Proto i chtěli, aby byly oddělené kategorie. I kdybych měla na stupních vítězů stát sama," smála se.

Prioritou je finále

Stříbrná olympionička z Atén bude letos v Pekingu patřit k medailovým nadějím české výpravy. Sama ale na medaili zatím neslyší. "Mou prioritou je dostat se do finálové osmičky," opakovala.

Uspět by ráda chtěla i ve své slabší disciplíně - vzduchové pistoli. "Chci podat slušný výkon, tedy nastřílet určitý počet bodů," odkryla své ambice v disciplíně, v níž loni vyhrála závod Světového poháru.

Osmá nejlepší střelkyně za uplynulý rok má až do Pekingu program zaplněný. Minulý týden absolvovala mistrovství Evropy, na němž skončila ve vzduchové pistoli 17., o víkendu absolvuje mistrovství republiky a za pár dní ji čeká první závod SP v Brazílii. Pak jsou na řadě podniky v Číně a Německu, do toho další soustředění.

Rodinu zatím neplánuje

A do toho ještě studium - na Vyšší odborné škole v Praze studuje obor prevence kriminality. "Dálkově studuji druhý ročník a moc mě to baví. Třeba se jednou uplatním u policie," poznamenala dívka, která se před rokem a půl provdala za svého manažera Davida Marušku.

A založit rodinu? Tu zatím neplánuje. I když možné je prý všechno. "Zatím jsme oba mladí, nikam nepospícháme. Pokud bych (bez založení rodiny) vydržela do olympiády v Londýně, nevadilo by mi to. Ale také by nebylo špatné si dát pauzu a pak se vrátit - třeba do Prahy," zauvažovala Lenka Marušková.

Seriál předolympijských rozhovorů na iDNES.cz pokračuje v úterý 11. března, kdy bude od 14 hodin odpovídat čtenářům tyčkařka Kateřina Baďurová.

Autor:


Vyfoťte, vystavte, prodejte
Vyfoťte, vystavte, prodejte

Prodávejte jednoduše přes mobilní aplikaci Bazar eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze