Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Masér Vlašic si tentokrát medaili nepřivezl

26 2002
České Budějovice - I maséři mají podíl na medaili. Když mužstvo uspěje, jako součást realizačního týmu ji také dostávají. Pavel Vlašic už získal medaile na mistrovství světa hokejistů, ale tentokrát se z olympijských her v Salt Lake City do českobudějovického extraligového klubu vrátil bez ní. Ví však, že hráči byli mnohem smutnější. "Někteří hráči věděli, že je to jejich poslední olympiáda," říká Vlašic.

Na olympijské hry odcestoval 10. února jen ve společnosti tří hráčů, kteří působí v Evropě, Patery, Michala Sýkory a Čajánka. Ve výpravě byli i trenéři a generální manažer hokejistů Ivan Hlinka.

Týden předtím cestovali maséři Bílek a Křížek a připravili věci, které se za oceán posílaly začátkem ledna. Co ještě chybělo, to měl na starosti Jihočech. Zajišťoval hole pro Langa a Hrdinu, vezl i další potřebný materiál. Odmítl zvěsti, že olympijská vesnice byla špatná.

"Ubytování jsme měli perfektní," ujistil. Jedno křídlo objektu pro českou výpravu patřilo hokejistům, s masérnami, klubovnou, televizemi na pokojích, nebylo co kritizovat. "Všechno bylo nové, i když to byly už používané studentské koleje," ujistil.

Řemeslo na olympijských hrách se nelišilo od mistrovství světa. Přivstat si, připravit v hale všechno na trénink nebo na večerní utkání. Večer odcházeli maséři z kabiny poslední a poslední chodili spát.

I Pavel Vlašic měl dojem, že bezpečnostní opatření na olympiádě jsou taková, že se nikomu nic stát nemůže. "Kdo neměl příslušnou akreditaci, nikam se nedostal, kontroly byly i dvě nebo tři." Když kontrolující viděli, že v autě je nějaká bagáž či zavazadla, nechali osazenstvo vozu vystoupit a všechno zkontrolovali. "Prohlédli i fotoaparát a další podobné věci. A za chvíli se kontrola opakovala," popsal masér.

"Ale všichni to chápali. Kdyby z toho někdo chtěl být nervózní, nepomohl by si." Vybavil si, jak jednou autobus s hokejisty uhnul o ulici dříve, než měl. "A jak zastavil, okamžitě se ptali řidiče, proč nejel stanovenou trasou, všechno se hned vědělo." Tlumočník, který jezdil s hokejisty, upřesnil, že pohyb v místě olympijských her byl sledovaný satelity. "Ze všech stran byla olympiáda kvůli bezpečnosti zajištěná bez chyby."

Horší bylo, že se nepovedlo čtvrtfinále, Češi prohráli s Rusy 0:1 a každý si to utkání ještě dobře pamatuje. "Měli jsme strašně silný tým," míní masér Vlašic i dnes. "Bylo vidět, že se na sebe všichni těšili, že se sešli po delší době a měli chuť udělat pro úspěch maximum."

Všichni se chtěli v turnaji dostat co nejdál, ale rozhodující čtvrtfinále, které určuje úspěch v turnaji, nevyšlo. "Měli skvělou partu. Sjížděli se tak, že před turnajem měli jeden společný trénink, jinak to nešlo," vracel se Pavel Vlašic k turnaji. Když čtvrtfinálové utkání skončilo, nechali maséři hráče v kabině dvacet minut o samotě. "Nemělo cenu se tam plést, něco říkat, všechno bylo pryč a hráči museli zklamání zvládnout sami."

Viděl, že mistrovství světa nebývá tak zajištěné, jako jsou olympijské hry. "To, co na mistrovství děláme sami, na to tady byl na všechno servis." Když měl někdo problém s bruslemi, zašlo se do servisu a hned se vše dalo do pořádku.

Zážitkem bylo už jen to, že kabiny hokejistů byly blízko sebe. Češi sídlili vedle Rusů, kousek dál byli Američané a Kanaďané. Na chodbách se potkávali samí špičkoví hokejisté z celého světa. Bylo znát, že hráči se navzájem z různých týmů znají, že se respektují. "Žádné úmyslné fauly, aby někdo někoho zranil, nic takového." Na chodbě poklábosil tu Američan s Rusem, jindy Kanaďan s Čechem a do toho se přidal někdo ze třetího týmu. Kdo by měl představu o tom, že maséři byli na výletě, asi se zklame.

"Vůbec nikam na jiná sportoviště jsme se nedostali," ujistil Pavel Vlašic. "Na to prostě čas nebyl." Druhý den po utkání s Rusy čeští hráči z olympiády většinou odjížděli. "Balili jsme všechny věci a připravovali jsme je na odbavení do skladu, odkud se k nám zpátky dostanou tak za 14 dnů."

Jediný volný den na olympijských hrách věnovali maséři návštěvě centra Salt Lake City. Dvakrát se podívali do Českého olympijského domu a v sobotu se vydali na zpáteční cestu. "Ten smutek po porážce ve čtvrtfinále byl veliký, i když jsme se neměli za co stydět," znovu se Jihočech vracel k rozhodujícímu zápasu.

Sám byl na první. Pousmál se při vzpomínce na Davida Spice, který zaskakoval za české brankáře a absolvoval s Čechy tréninky. Co slíbil, to udělal. "Když byl Jágr na prvním tréninku, měl první nájezd a dal mu gól, přerušil Spice přípravu a schoval si kotouč, kterým ho Jágr překonal." Už předtím si David Spice předsevzal, že si puk od Jágra schová. Hráči také dostali pokyn, aby na hosta stříleli opatrně. "Přejít přes Rusy, byla by medaile," vracel se Pavel Vlašic znovu do reality.Další z rubriky

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...

Olympionička Novotná sbírá po tréninku žíněnky


Benátky nad Jizerou V chumlu rychlobruslařů, kteří se několikrát týdně brzy ráno prohánějí po ledové ploše benáteckého...

Lyžaři byli vymazáni z olympijských listin


Kuala Lumpur Rakouští běžci na lyžích Marc Mayer a Achim Walcher byli dodatečně vyloučeni z letošních zimních...Najdete na iDNES.cz