Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Maskoti spojují mýty a olympijské heslo

1 2002
Salt Lake City - Tři kreslené postavičky budou provázet hry v Salt Lake City. Zaječice, kojot a medvěd symbolizují olympijské heslo „Citius, Altius, Fortius“, tedy „rychleji, výše, silněji“ a zároveň mají připomenout mýty z historie původních obyvatel Severní Ameriky. Když slunce kdysi v dávných dobách bylo u země tak blízko, že ji spalovalo, zaječice vyběhla na vrchol hory a šípem slunce sestřelila.

Jenže pak zmrzlá planeta tonula ve tmě. A tak kojot vyšplhal na horu, kde žili lidé, vzal od nich oheň a zemi znovu rozehřál.

Silného medvěda se snažily polapit stovky lovců, ale nepodařilo se jim to. Jejich synové se o to pokoušejí dál, na noční obloze.

„Tito tři maskoti reprezentují kulturu státu Utah. Jejich příběhy dokonale spojují legendy původních obyvatel a olympijskou myšlenku, která překonává všechny hranice,“ řekl Mitt Romney, předseda organizační komise olympijských her v Salt Lake City.

Maskoti byli představeni v květnu loňského roku, vznikali však čtyři roky. Poslední fází byl výběr jmen. Zaječice, kojot a medvěd dostali jména Powder, Copper a Coal podle výsledků hlasování dvaačtyřiceti utažských školáků. Do češtiny by se dala přeložit jako Pudr, Měď a Uhlí.

Powder, Copper a Coal jsou už několikátou generací olympijských maskotů. První talisman se objevil na X. zimních hrách v Grenoblu v roce 1968. Kreslený „Schuss“, prohánějící se na lyžích, byl však ještě neoficiálním pradědečkem.

Jako první se do dějin zapsal o čtyři roky později v Mnichově jezevčík Waldi. Od té doby se bez maskota neobešly jediné olympijské hry.

Autoři:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Ruská federace tvrdě kritizovala Fetisova


Praha Ostrou kritiku Ruské hokejové federace si vysloužil hlavní trenér a manažer ruské olympijské sborné...

Rozhodčí Le Gougneová prý je obětí komplotu


Paříž Francouzská sudí Marie-Reine Le Gougneová tvrdí, že se na olympijských hrách v Salt Lake City stala...

Slalomář Baxter musí vrátit olympijský bronz

Baxter s inhalátory

Londýn Britský lyžař Alain Baxter přijde kvůli pozitivnímu dopingovému nálezu o bronzovou olympijskou...Najdete na iDNES.cz