Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Sáblíková a arbitráž: času je málo, šancí je jedině zrychlené řízení

Martina Sáblíková | foto: Reuters

22 2016
Nevstřícné jednání funkcionářů UCI v kauze Martiny Sáblíkové bylo podnětem k tomu, že se Český olympijský výbor rozhodl už nyní předat případ Mezinárodní sportovní arbitráži v Lausanne, vysvětluje právník Jan Šťovíček.

„Z UCI nám oznámili, ať už se do toho dál nepleteme. Že až se rozhodnou, komu přerozdělená místa do Ria přidělí, oznámí to dotyčným zemím dopisem,“ říká Jan Šťovíček, jenž se případem Sáblíkové zabývá.

„Odmítli nám sdělit i základní informaci, které země kvótu pro silniční cyklistiku žen v Riu nevyužily. Přitom to vědí už od 15. června. Jednání UCI je v tomto směru až arogantní. Mezinárodní sportovní federace, která odmítá komunikovat, to mi přijde vážně zvláštní.“

Česko (čili Sáblíková) je u UCI v pořadí možných náhradnic pro Rio vedeno až jako třinácté. Přednost dostanou všechny země, jimž byla krácena kvóta pro hromadný závod.

Zjevná nevstřícnost funkcionářů UCI pomoci Sáblíkové, která patří mezi elitní světové časovkářky, překvapila také Jiřího Kejvala, předsedu Českého olympijského výboru. „Když jsme před hrami v Pekingu 2008 projednávali podobný problém ohledně startu Vaška Chalupy s Mezinárodní veslařskou federací, byl její přístup úplně jiný - a Vašek nakonec dostal divokou kartu.“

Tehdy veslaři zohlednili předchozí úspěchy Chalupy.

Přestože v případu Sáblíkové prvotní a zásadní chybou zůstává, že si funkcionáři Českého svazu cyklistiky mylně vyložili kvalifikační kritéria UCI, rozhodly se ČOV i Sáblíková napadnout zásady a interpretaci kvalifikačních kritérií na olympijské hry u Mezinárodní sportovní arbitráže v Lausanne.

„Když se s námi druhá strana (UCI) nebaví, jde nyní o naši jedinou možnost,“ soudí Šťovíček.

„Chceme bojovat až do konce a využít všech možností,“ říká Kejval.

U arbitráže už zpochybnila kritéria UCI italská federace v souvislosti s nominací na dráhovou cyklistiku do keirinu mužů. „Italové podali žalobu v březnu a po třech měsících ještě nemají ani termín jednání,“ upozorňuje však Šťovíček.

Co z toho vyplývá pro Čechy?

Jestliže právníci UCI zamítnou český požadavek, aby u arbitráže došlo k takzvanému zrychlenému řízení, nemá Sáblíková patrně šanci, aby její kauza byla vyřešena už před hrami v Riu.

„To by se pak vleklo měsíce,“ podotýká Šťovíček.

„Je to nyní otázka týdne nebo dvou, kdy se dozvíme, zda UCI přistoupí na zrychlené řízení.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze