Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lanzingerovy vzlety a pády: ze Světového poháru k paralympijskému stříbru

Mathias Lanzinger jako předjezdec při slalomu ve Flachau | foto: Reuters

11 2014
Zatrnulo všem. Příznivci sjezdového lyžování se před šesti lety děsili, když při super-G Světového poháru v norském Kvitfjellu viděli ten čelný náraz do branky a následující hrůzostrašný pád. Rakušanu Matthiasi Lanzingerovi pak museli amputovat levou nohu pod kolenem, znova se učil chodit. Ale nevzdal to a na probíhající paralympiádě v Soči získal stříbro v super-G. A útočit hodlá dál.

"Jsem naprosto šťastný, chtěl jsem se znovu dostat na vrchol a povedlo se," zářil nyní 33letý sjezdař za cílem v Krásné Poljaně. "Šťastný jsem i proto, že při zdejším teplém počasí bylo velmi obtížné udržovat směr s protézou," dodal.

Po onom 2. březnu 2008 se mu dostalo obrovské podpory fanoušků. Chlapíkovi, který byl juniorským mistrem světa a měl na kontě řadu umístění v popředí Světového poháru, byť jeho jedinou "bednou" bylo třetí místo v super-G v Beaver Creeku v roce 2005. "Držíme ti palce, i s jednou nohou se dá žít," povzbuzovali jej příznivci prostřednictvím internetu.

Po rehabilitaci se pustil do studia sportovního managementu a práce v lyžařské firmě, navíc spolukomentoval závody sjezdařského "cirkusu" pro televizní stanici ORF.

"Mám velkou motivaci, člověk se na ty přenosy musí hodně připravovat a zprávy ze zákulisí mě vždycky zajímaly," povídal sedm měsíců po úrazu. "Ale na rozdíl od bývalých týmových kolegů už nemusím vstávat tak nekřesťansky brzy," usmál se.

Nezůstalo však jen u toho. Už v říjnu 2011 překvapil prohlášením, že se hodlá vrátit na bílé svahy a vybojovat si start na paralympiádě v Soči. "Poté, co jsem se zabezpečil po profesionální stránce, poslechnu hlas srdce. Cítím totiž, že tou nehodou by to skončit nemělo, chci zase závodit. A když to vyjde s paralympiádou, mým cílem by byla medaile," prohlásil.

Nyní v Soči se jeho sen naplnil. Nejprve skončil čtvrtý ve sjezdu a po následujícím stříbru počítá ještě s dalšími starty. "Třeba to tou medailí neskončilo," citoval jej list Frankfurter Allgemeine.

Matthias Lanzinger
Matthias Lanzinger
UŽ ZASE HRAJU FOTBAL. Rakouský lyžař Matthias Lanzinger po březnovém těžkém zranění cvičí s míčem v rehabilitačním centru v Bad Haeringu

Matthias Lanzinger během rehabilitace.

Potom se Lanzinger vrátil k období po úrazu. "Bez sportovní minulosti bych se s realitou nejspíš sžíval hůř. Také proto dobře vím, že sport mi víc dal, než vzal, že buduje charakter. Díky tomu jsem se přes všechno přenesl o osmdesát procent rychleji," dodal lyžař, který se rok po úrazu mohl s přítelkyní nastěhovat do nového domu.

"Podařilo se mi ho dokončit díky kamarádům. Ale právě Eva, s níž máme malou dcerku, byla jedním z rozhodujících momentů, které mě nasměrovaly zpátky ke sportu. To na mě celou dobu povzbuzovala, to jí došlo dřív než mně, že mám lyžování v srdci," nezapomněl na vděčnost.Další z rubriky

Velmi žhavé hry: na maraton v olympijském Tokiu už v sedm ráno

VYČERPÁNÍ. Chorvatská vytrvalkyně Matea Matoševičová musela být v cíli...

Kdo si rád nazouvá tenisky ve chvílích, kdy je ráno ještě mladé, by následující zprávou měl být...

Na ZOH v Pekingu přibudou nové disciplíny, vzroste počet žen

Sara Takanašiová při závodě Světového poháru v Pchjongčchangu.

Smíšená soutěž ve skocích na lyžích či jednomístný bob žen. Mezinárodní olympijský výbor (MOV)...

Čeští sportovci stále nedostali finanční odměny za olympijské medaile

DVĚ ZLATA. Češka Ester Ledecká ovládla obě disciplíny, ve kterých na hrách v...

Od premiéra v demisi Andreje Babiše dostali 23. dubna šeky na částky, které si vysloužili za zisk...Najdete na iDNES.cz