Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lanzingerovy vzlety a pády: ze Světového poháru k paralympijskému stříbru

Mathias Lanzinger jako předjezdec při slalomu ve Flachau | foto: Reuters

11 2014
Zatrnulo všem. Příznivci sjezdového lyžování se před šesti lety děsili, když při super-G Světového poháru v norském Kvitfjellu viděli ten čelný náraz do branky a následující hrůzostrašný pád. Rakušanu Matthiasi Lanzingerovi pak museli amputovat levou nohu pod kolenem, znova se učil chodit. Ale nevzdal to a na probíhající paralympiádě v Soči získal stříbro v super-G. A útočit hodlá dál.

"Jsem naprosto šťastný, chtěl jsem se znovu dostat na vrchol a povedlo se," zářil nyní 33letý sjezdař za cílem v Krásné Poljaně. "Šťastný jsem i proto, že při zdejším teplém počasí bylo velmi obtížné udržovat směr s protézou," dodal.

Po onom 2. březnu 2008 se mu dostalo obrovské podpory fanoušků. Chlapíkovi, který byl juniorským mistrem světa a měl na kontě řadu umístění v popředí Světového poháru, byť jeho jedinou "bednou" bylo třetí místo v super-G v Beaver Creeku v roce 2005. "Držíme ti palce, i s jednou nohou se dá žít," povzbuzovali jej příznivci prostřednictvím internetu.

Po rehabilitaci se pustil do studia sportovního managementu a práce v lyžařské firmě, navíc spolukomentoval závody sjezdařského "cirkusu" pro televizní stanici ORF.

"Mám velkou motivaci, člověk se na ty přenosy musí hodně připravovat a zprávy ze zákulisí mě vždycky zajímaly," povídal sedm měsíců po úrazu. "Ale na rozdíl od bývalých týmových kolegů už nemusím vstávat tak nekřesťansky brzy," usmál se.

Nezůstalo však jen u toho. Už v říjnu 2011 překvapil prohlášením, že se hodlá vrátit na bílé svahy a vybojovat si start na paralympiádě v Soči. "Poté, co jsem se zabezpečil po profesionální stránce, poslechnu hlas srdce. Cítím totiž, že tou nehodou by to skončit nemělo, chci zase závodit. A když to vyjde s paralympiádou, mým cílem by byla medaile," prohlásil.

Nyní v Soči se jeho sen naplnil. Nejprve skončil čtvrtý ve sjezdu a po následujícím stříbru počítá ještě s dalšími starty. "Třeba to tou medailí neskončilo," citoval jej list Frankfurter Allgemeine.

Matthias Lanzinger
Matthias Lanzinger
UŽ ZASE HRAJU FOTBAL. Rakouský lyžař Matthias Lanzinger po březnovém těžkém zranění cvičí s míčem v rehabilitačním centru v Bad Haeringu

Matthias Lanzinger během rehabilitace.

Potom se Lanzinger vrátil k období po úrazu. "Bez sportovní minulosti bych se s realitou nejspíš sžíval hůř. Také proto dobře vím, že sport mi víc dal, než vzal, že buduje charakter. Díky tomu jsem se přes všechno přenesl o osmdesát procent rychleji," dodal lyžař, který se rok po úrazu mohl s přítelkyní nastěhovat do nového domu.

"Podařilo se mi ho dokončit díky kamarádům. Ale právě Eva, s níž máme malou dcerku, byla jedním z rozhodujících momentů, které mě nasměrovaly zpátky ke sportu. To na mě celou dobu povzbuzovala, to jí došlo dřív než mně, že mám lyžování v srdci," nezapomněl na vděčnost.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze