Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Maxa už má sněžný skútr místo lyží

6 2002
Železná Ruda - Skládá písně, hraje na kytaru a s kamarády založil skupinu Danse Macabre, v překladu něco jako Tanec kostlivců. "Má to znamenat, že všichni lidé si jsou v hodině smrti rovni," říká lyžař Marcel Maxa. Když kapela zkouší v jihočeských Lhenicích svůj dunivý punkrock, ví o tom celé městečko. Před čtyřmi lety mohl být Maxa českou senzací olympijských her v Naganu. Kdyby ho po sjezdu nediskvalifikovali za brzký start, bouřlivě by oslavil šesté místo v kombinaci. Vzpomínky už zavál čas.

"Jen by mě zajímalo, jak mi Nagano mohlo změnit život, nebýt té diskvalifikace. Myslím, že kdyby tenkrát výprava podala oficiální protest, zůstal můj výsledek platný."

 Připomíná to film Srdcová sedma, kde hlavní hrdinka Gwyneth Paltrowová žije dva různé příběhy současně. Jeden začíná ve chvíli, kdy nedoběhne metro, druhý, když do metra ještě stačí skočit. "Možná by se i mně zrodil úplně jiný příběh," přemítá Maxa.

Už z něho není sjezdař, nýbrž hudebník a hlavně záchranář, to chtěl vždycky dělat. Pracuje u Horské služby na šumavském Špičáku. Nedávno měl cvičení, přiletěl vrtulník letecké záchranné služby a Maxa v roli figuranta předstíral zranění. Naložili ho do vaku, zavěsili dvacet metrů pod vrtulník a na laně přenesli.

Spíš než na lyžích teď častěji jezdí na sněžném skútru. "Nejhorší zranění turistů? Snad výrony, nějaké otřesy mozku, nejhorší to bylo asi v létě, kdy jeden chlapík na horském kole dostal infarkt."

Od září měl Maxa jediný den volna. V práci slouží nepřetržitě celý týden od osmi do půl páté včetně víkendů. Pak ještě musí dohánět povinnosti ve Vyšší zdravotnické škole, kterou druhým rokem studuje v Českých Budějovicích. Na skálolezení a další koníčky už nemá čas. Ještě před dvěma roky vyprávěl, jak chce na svazích vydržet do sedmadvaceti, do olympiády v americkém Salt Lake City. Nevydržel.

Přetrhal si křížový kolenní vaz, měsíce marodil a na závodní lyže už se nepostavil. Rozešel se s přítelkyní a odstěhoval se z Prahy za rodiči na Šumavu. V rodinném penzionu má svůj byt. "Dvě sezony po Naganu mě ještě sport docela slušně živil, ale pak už nebylo na nájem."

Zůstal svérázným chlapíkem. Neoholený, výrazný jižanský typ, černé vlasy nosí stále jakoby rozcuchané. Smích ho neopouští. Zatímco jeho kamarádi Bank, Holický nebo Hayer už do Ameriky odletěli, on je na Špičáku. Občas si sjede kopec pro radost, má rád hluboký sníh, v tom se vyžívá. Ale závody? "Už ne. Možná, když bude dobrá odměna, abych si něco přivydělal."

Co dělají „zapomenutí“ olympionici z Nagana

Luboš Buchta, běh na lyžích: Vlajkonoš z Nagana. S aktivní kariérou skončil. Pracuje jako vedoucí dopravy v energetických závodech, žije v Novém Městě na Moravě. U lyží zůstává, ne však jako trenér. Po návratu ze Slovenska, kde s manželkou bydleli, udělal zkoušky na rozhodčího a technického delegáta.

František Jež, skoky na lyžích:
Podniká. Manažersky pomáhá nadějnému Jandovi, současné jedničce mezi českými skokany.

Lenka Kulovaná, krasobruslení: Tři roky účinkovala v revue Holiday on Ice, loni kvůli problémům s páteří skončila. Od listopadu pracuje jako trenérka ve Spojených arabských emirátech.

Jiřina Adamíčková-Pelcová, biatlon:
Někdejší vítězka Světového poháru a biatlonová hvězda už závodně nesportuje, čtvrtý rok je se synem Radkem na mateřské dovolené.

Jiří Džmura, boby: Spoluvlastní reklamní agenturu, ale s kariérou prý ještě neskončil. Po prohraném soudu se svazem bobistů mu nevyšel plán jezdit za Slovensko nebo Panenské ostrovy.

Marcel Maxa, sjezdové lyžování: Pracuje na šumavském Špičáku u Horské služby, hraje na kytaru v kapele Danse Macabre a podle individuálního plánu studuje.

Kateřina Mrázová - Martin Šimeček, krasobruslení: V Naganu třináctý taneční pár. Ona dnes pracuje v Brně jako advokátka a dělá rozhodčí. On v páru s Radkou Chrobokovou jezdí v revue.

Zuzana Kocúmová, běh na lyžích: Olympijskou sezonu kvůli zdravotním potížím vynechává. Trápí ji problémy s imunitou, musí brát prášky a nelyžuje naplno.

Jaroslav Sakala, skoky na lyžích: Každý rok - bez úspěchu - se pokouší o velký návrat. Nyní je v reprezentačním týmu B.

Autoři:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze