Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 24. října 2017 Nina

Mazeová málem ukončila kariéru, teď má dvě olympijská stříbra

Slovinská závodnice Tina Mazeová v cíli olympijského obřího slalomu | foto: AP

26 2010
Před dvěma lety málem skončila s lyžováním, teď má dvě olympijská stříbra. Pomohlo ji, že se rozešla s týmem Slovinska a začala se připravovat samostatně pod vedením italského trenéra a svého přítele Andrey Massiho. Ve Vancouveru nestačila v superobřím slalomu a v obřím slalomu na jedinou soupeřku.

"Před dvěma roky jsem byla blízko konci. Kdybych nezměnila trenéra, nebyla bych vůbec tady a nelyžovala bych. Jen bych ležela doma a dívala se na závod v televizi," uvedla Mazeová.

"Někdy je nemožné pracovat s určitými lidmi. Teď mám skvěle fungující tým, který odvádí vynikající práci."

V obřím slalomu patřila k favoritkám na vítězství, to jí však uteklo o pouhé čtyři setiny a musela se sklonit před nečekanou vítězkou Viktorií Rebensburgovou z Německa.

"Mým cílem bylo zlato, ale i stříbro je velmi cenné. Mám dvě medaile, takže je to pro mě i tak velký den," dodala Mazeová.

Podle Massiho jeho svěřenkyně konečně po sedmi letech spolupráce dosahuje vytoužených cílů.

Medailistky obřího slalomu na olympijských hrách: (zleva) stříbrná Tina Mazeová, vítězka Viktoria Rebensburgová a třetí  Elizabeth Görglová.

Medailistky obřího slalomu na olympijských hrách: (zleva) stříbrná Mazeová,  Rebensburgová a třetí Görglová.

Slovinka Tina Mazeová při své druhé jízdě obřího slalomu žen na ZOH ve Vancouveru.

Slovinka Tina Mazeová při své druhé jízdě obřího slalomu žen.

"Dvě olympijské medaile jsou neuvěřitelný počin. Je za tím tvrdá práce, kterou spolu sedm let odvádíme. Tina má konečně výsledky, po kterých jsme toužili a které si zaslouží," řekl Massi, který dodává Mazeové potřebné zázemí.

"Talent není vše. Lyžař potřebuje i dobré zázemí, aby měl klid na práci. Byly tam problémy se svazem a s nekoncepční prací trenérů. Teď už má však Tina vše potřebné a výsledkem jsou tyto medaile," dodal.

Rebensburgová - juniorská hvězda, co vzala Mazeové zlato

Dosud zářila především mezi juniory, na olympijských hrách ve Vancouveru však dvacetiletá německá lyžařka Viktoria Rebensburgová vypekla všechny zkušenější soupeřky a v obřím slalomu získala nečekaně zlato. Sama z toho byla překvapená a zaskočilo to i její rodiče, kteří po přeložení 2. kola na další den museli odletět zpět do Německa a o zlatou jízdu své dcery přišli.

"Měli už zamluvené letadlo a nešlo to přeložit. Byli ještě ve vzduchu, když jsem dojela. Teď jsou naštvaní, že to neviděli, ale samozřejmě mají velkou radost," vysvětlovala Rebensburgová.

Rebensburgová je považována za jeden z největších talentů současného lyžování. Zasloužila se o to především třemi tituly mistryně světa; dva má za super-G a jeden za obří slalom. V dospělé kategorii na sebe poprvé upozornila na světovém šampionátu 2007 v Äre, kde jako sedmnáctiletá dojela v obřím slalomu osmá. Ve Vancouveru si pak připsala vůbec své první vítězství mezi dospělými.

Překvapivá vítězka obřího slalomu Viktoria Rebensburgová reaguje na olympijský triumf.

Překvapivá vítězka obřího slalomu Viktoria Rebensburgová reaguje na triumf.

Překvapivá vítězka obřího slalomu Viktoria Rebensburgová na olympijské trati.

Překvapivá vítězka obřího slalomu Viktoria Rebensburgová na olympijské trati.

"Tajně jsem doufala v medaili, ale že bude zlatá, to jsem fakt nečekala. Je to šílené. Co k tomu říct? Zkrátka senzace," rozplývala se v cíli Rebensburgová, která byla ve Světovém poháru dosud nejlépe druhá v lednovém obřím slalomu v Cortině. "O to větší radost mám, že jsem svůj první závod vyhrála rovnou na olympiádě. Věděla jsem ale, že se mohu měřit s absolutní špičkou. V Cortině jsem byla druhá, přestože jsem udělala pár chybiček. A teď to vyšlo dokonale," dodala.

Pro Německo získala v obřím slalomu první medaili od Nagana 1998, kde byla bronzová německá legenda Katja Seizingerová. "Katja byla vždy mým vzorem. Byla opravdu úspěšná a já k ní vzhlížela. Rozhodně jsem si ale nikdy nepředstavovala, že bych ji někdy dokázala v této disciplíně na olympiádě překonat," uvedla šampionka.

I přes svůj nízký věk se dokázala skvěle popasovat s tlakem, který pro závodnice znamenalo přeložení druhého kola ze středy na dnešek. "Bylo to náročné. Pořád jsem si říkala: 'Buď v klidu, bude to jako další závod'. Nemohla jsem ale moc spát, protože jsem pořád přemýšlela nad tím, jak získat medaili. Nakonec to pro mě ale asi byla výhoda. Vždyť jsem vyhrála," zářila Rebensburgová.

Autoři: ,


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze