Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 24. října 2017 Nina

McCreary si byl gólem jistý, míní rozhodčí

19 2002
Brno - Gól platí, když jej uzná rozhodčí. Druhý úspěšný pokus kanadského kapitána Maria Lemieuxe v zápase s českým týmem rozvířil diskuse. Televizní záběry neukázaly puk za čarou, gólman Dominik Hašek prý neví, jestli to branka byla. "Rozhodčí ji uznal, tak platit musí," rozebírá situaci pro rubriku "očima experta" na zoh.iDNES.cz zkušený rozhodčí Vítězslav Sklenář.

Podle pravidel si musí být rozhodčí jistý, že kotouč překročil brankovou čáru. V televizi sice puk vidět nebyl, hlavní sudí se však dlouho radil s videorozhodčím.

Nevím, možná má k dispozici ještě jednu brankovou kameru, ale hlavní je, že gól po konzultaci s videem a čárovými uznal. Když jednou rozhodne, už se s tím nedá nic dělat!

Stoprocentně to byla sporná situace, o které se bude ještě dlouho hovořit. Kdo ale viděl záznam, určitě uzná, že se kotouč do branky dostal.

Že čeští hráči reklamovali Haškovo posunutí do brány jedním z Kanaďanů? Vždyť oni sami tam Kariyu natlačili. A pokud je kotouč v brankovišti, podle regulí tam může být útočníků, kolik chce.

Je možné, že o verdiktu trochu rozhodlo, že to byla střela Lemieuxe. Je to ale stejné, jako když Jágrovo postrčení čárového rozhodčího v zápase se Švédskem zůstalo bez povšimnutí. Kdyby si dovolil něco podobného hráč, který nemá takové jméno, nezahrál by si do konce turnaje. Já Jaromíra Jágra obrovsky uznávám, ale tohle přehnal. Oba dva jsou takovými osobnostmi, že to pak rozhodčí cítí v každé situaci.

Jen u nás jsou ale sudí tolik medializováni. Lidé pak na ně už dopředu hledí jako na nepřítele. Měli by mít více podpory. Na olympiádě se nikdo nepodivuje, že zápas Kanady rozhoduje kanadský rozhodčí.

Není to o tom, že by se ostatní rozhodčí báli, ale na OH je zhruba devadesát procent hráčů NHL a z toho důvodu zápasy převážně pískají  také rozhodčí z této soutěže. Dokonce si myslím, že hráči sami chtěli, aby pískali. Nikdo totiž nemá strach, že by někomu stranili. Všichni se velmi dobře znají a uznávají.

V žádné jiné světové soutěži se nemůže stát, aby utkání Kanady s Českem řídil Kanaďan. Tady ale podle mého názoru McCreary vedl utkání dobře, s přehledem a bez problémů.

Velice sympaticky se k tomu momentu vyjádřil trenér české reprezentace Josef Augusta. Nehledal vinu u rozhodčího. Řekl, že výsledek nerozhodl tento gól, že naši měli ještě několik šancí a že jsme nevyhráli, protože je nevyužili.

Sporná situace, která předcházela druhému gólu Kanady. Hašek je v brance, Kariya na něj dotírá, kde je puk? Byl gól?

Autor:


Ferrari 458 4,5 SPIDER
Ferrari 458 4,5 SPIDER

r.v. 2012, naj. 22 200 km, benzín
4 999 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.czmobilní verze