Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Medaile na krku a manžel ve vodě

18 2000
S y d n e y - (Od zvláštního zpravodaje iDNES)Pro české barvy byly závěrečné minuty olympijského finále vodních slalomářek na umělém kanále Whitewater Stadium v Penrithu nedaleko Sydney jako z hollywoodského filmu. Po první jízdě v pořadí druhá obhájkyně atlantského zlata, kajakářka Štěpánka Hilgertová, zajela ještě lépe jízdu druhou a v cíli spontánně zvedla i s pádlem ruce nad hlavu, neboť minimálně stříbro bylo jisté. Do té doby vedoucí Francouzka Guibalová se jako poslední závodnice blížila do cíle, vypadalo to na setinkový rozdíl, ale za předposlední brankou udělala klasického eskymáka a Štěpánka obhájila

 V tu chvíli se ze břehu u cílového prostoru odrazil statný muž v soupravě v českých národních barvách, skočil do vody a rychlými tempy zamířil přímo k lodi své ženy. Manžel a trenér Luboš Hilgert byl jasně prvním gratulantem!

"Jakmile jsem se ke Štěpánce blížil, trochu zděšeně volala, ať neblázním, že se jí před vážením lodi nikdo nesmí dotýkat. Poslechl jsem, ale oslavnou pusu si vybojoval!" chlubil se promočený, ale šťastný Luboš Hilgert, jehož zlatá manželka stále nechtěla věřit tomu, že po dramatickém průběhu je nakonec přece jenom první.

"Když jsem dojela druhou jízdu, měla jsem už v tu chvíli obrovskou radost. Opravdu se mi povedla skvěle, navíc bylo jasné, že mám jistou medaili a tak jsem jízdu Francouzky nijak zvlášť výrazně nesledovala. Když z toho ale nakonec bylo přece jen zlato, pocítila jsem obrovský nával štěstí."

Divácká atmosféra ve slunečném odpoledni byla fantastická, s každou závodnicí běželo podél břehu po celou jízdu několik krajanů a český houf patřil rozhodně k nejpočetnějším. V hledišti navíc v sektoru uprostřed trati vlálo minimálně deset českých vlajek a fandili nejen sportovci z ostatních odvětví jako rychlostní kanoisté či triatlonista Filip Ospalý, ale také kompletní delegace Českého olympijského výboru na čele s jeho předsedou Milanem Jiráskem a vedoucím olympijské mise Františkem Dvořákem.

"Naši fanoušci byli opravdu perfektní, strašně moc mi pomohli. Vnímala jsem je nejen podél trati, ale slyšela i hlasité fandění z publika, které neustávalo od startu až do cíle a takovou atmosféru mám strašně ráda." pochvalovala si Štěpánka Hilgertová, jejíž první telefonický rozhovor coby dvojnásobné olympijské vítězky nemohl být s nikým jiným, než se synem Lubáskem.

"Měl velké štěstí, neboť dnes šel se školou do divadla a tudíž měl volno do devíti hodin, takže celý závod viděl v televizi na vlastní oči. Možná, že stihl i vyhlašování vítězů. Slíbila jsem mu, že po něm se již se zlatou medailí na oplátku ozvu do Prahy já jemu."

Česká medailová radost mohla být dnes v Penrithu dokonce dvojnásobná. Po prvním kole osmá Irena Pavelková zajela napodruhé výtečně a v cíli pak prožívala medailové nervy.

Nakonec z toho bylo výborné páté místo, ale sama Irena po závodě tušila, že od medaile jí tentokráte dělil pověstný chloupek, přesněji necelé dvě vteřiny. "To jsou přesně ty dvě vteřinky za jeden lehký šťouch v prvním kole na brance číslo 12. Zkazila jsem to ale už na jedenáctce, která mě rozhodila, přeskočila jsem válce a už se nestihla srovnat. Druhá jízda byla výborná a v cíli jsem prožívala strašné nervy.

Jednu chvíli to vypadalo, že si Slovenka Kaliská pěkně zavaří a udělá se, ale nakonec to vyrovnala a už to s medailí vypadalo bledě. Navíc mě hnali na dopink, ale pak už jsem se v pořadí propadala, tak mě nechali jen čekat.... Jsem sice ráda, že se mi povedlo poskočit z osmého místa na páté, ale mé pocity jsou teď někde uprostřed mezi uspokojením a zklamáním."

Velké drama a dvojnásobnou medailovou radost pro Slovensko přinesl i souběžný slalomový závod kanoistů. Obhájce zlata z Atlanty a tehdejší jediný přemožitel Lukáš Pollerta Michal Martikán nezvládl první kolo a z pátého místa ztrácel na první více než pět vteřin.

Skvělou jízdou na hranici rizika však nakonec vydřel stříbro a bronz přidal jeho krajan Juraj Minčík. "Po pokaženém prvním kole mi nic jiného než riskovat nezbývalo. Jel jsem jako na tréninku, opatrnost zůstala stranou a nakonec z toho bylo stříbro. Jsem za něj moc šťastný, na zlato to po úvodním neúspěchu těžko mohlo vyjít, to by Francouz Estanguet musel zajet přímo katastrofálně." posmutněle hodnotil Michal Martikán.

Konečné výsledky:  K1 - ženy: 1. Hilgertová (ČR), 2. Guibalová, 3. Bardetová (obě Francie),... 5. Pavelková (ČR). C1 - muži: 1. Estanguet (Francie), 2. Martikán, 3. Minčík (oba Slovensko).

Triumfální gesto Hilgertové

Hilgertová v peřejích

Hilgertová na trati

Štěpánka Hilgertová - jako by v cíli nevěřila tomu, že obhájila zlato z Atlanty.

Manžel zlaté Štěpánky Hilgertové nijak neskrýval své emoce a připlaval obhájkyni olympijského titulu z Atlanty pogratulovat až k lodi.

Štěpánka Hilgertová na trati olympijského závodu v Sydney

Štěpánka Hilgertová v objetí s předsedou ČOV Milanem Jiráskem.

Pořadatelé při vyhlašování výsledků

Štěpánka Hilgertová je v těchto chvílí ještě na trati závodu, kde se dravě pere se sílou divoké vody.

Na stupních vítězů v obětí poražených ale šťastných Francouzek Guibalové a Bardetová.

Štěpánka Hilgertová si již podruhé naplno užívá slastný pocit zlaté olympijské medailistky.

Autor:


Další z rubriky

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...

Olympijští medailisté dostali odměny


P r a h a Šeky v hodnotě přes pět a půl milionu korun dostali olympijští medailisté ze Sydney a jejich...

Je to dost, je to málo?


P r a h a Olympijští medailisté jsou odměňováni za zlato milionem korun, za stříbro pěti sty tisíci, za bronz...Najdete na iDNES.cz