Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Medaile pro olympijský Londýn budou i z Mongolska

SALT LAKE CITY 2002. Takovou medaili získal i akrobat Aleš Valenta, stejné suroviny budou použity na výrobu medailí pro Londýn 2012. | foto: Profimedia.cz

14 2011
I čeští sportovci budou v Británii bojovat o cenné kovy původem z opačných konců světa. Národní tým vyrazí za rok do olympijského Londýna poprat se o medaile, na jejichž výrobu se využijí suroviny z asijských i amerických dolů.

Oštěpařka Barbora Špotáková nebo veslař Ondřej Synek by si tak na krk mohli pověsit ten nejcennější kov, který už teď rubou horníci na žíle Oyu Tolgoi v mongolských stepích.

Pokud by zlatý olympijský sen nevyšel, pak budou sportovci dekorováni ušlechtilou mědí původem v dole Bingham Canyon v Utahu.

Hlavním dodavatelem rud pro výrobu olympijských i paralympijských medailí se totiž stala těžební společnost Rio Tinto, nadnárodní kolos se sídly v Londýně a Melbourne a majitel obou nalezišť.

Tom Albanese, výkonný ředitel firmy, pro deník Telegraph řekl: "Je to pro nás velmi speciální zakázka. Naše práce bude vidět na všech elitních sportovcích olympiády."

Pro oba sportovní svátky, které za rok vypuknou u Temže, se vyrobí 4700 medailí, jejichž cena odhadem dosáhne 10 milionů liber (asi 280 milionů korun). Na oplátku se firma zařadí na seznam sponzorů her třetí kategorie, tedy mezi ty, kdo spíš než finanční prostředky poskytnou hmotné produkty a služby.

Medaile vyrobené ze surovin společnosti Rio Tinto se rozdávaly už na zimní olympiádě v Salt Lake City 2002, pochlubit se jí tak může i Aleš Valenta.

V soutěži o možnost dodávat "olympijské" kovy tentokrát neuspěl velký těžařský rival vítěze BHP Billiton, který poskytl zlato, stříbro a měď pro hry v Pekingu.

"Medaile jsou tradicí, trvalou památkou na jakékoliv hry, proto bude Rio Tinto hrát důležitou roli v těch londýnských," ujistil Chris Townsend, obchodní ředitel her 2012. "Doufáme, že budou působivé."

Moderní olympijské medaile jsou "pouze" pozlacené šesti gramy cenného kovu, zatímco druzí v pořadí získávají čisté stříbro. Na designu i složení olympijských medailí se právě teď intenzivně pracuje, odhalení konečné podoby, kterou vytvořila Královská mincovna, se uskuteční letos v létě.

Zahajovací ceremoniál her je na programu 27. července 2012.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze