Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Medaile, v kterou už nikdo nevěřil

20 2000
S y d n e y - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Všechno se zdálo ztracené. V průběžném pořadí olympijského závodu deblkanoistů na divoké vodě patřilo českému páru Jiras - Máder třetí místo a do cíle se obrovským tempem blížili vítězové prvního kola Adisson s Forguesem z Francie. Obhájci zlata z Altanty bojovali o to, aby přeskočili na prvním místě slovenská dvojčata Hochschornerovy, celé pořadí se pak mělo posunout, a shodit tak Čechy pod stupně vítězů. "Bude jen bramborová medaile," blesklo hlavou českým reprezentantům, když však přišla chyba na poslední brance. Francouzi ji minuli, inkasovali padesát trestných vteřin a Jiras s Máderem si mohli jít pro bronzové medaile.
Ve čtvrtek od 10 hodin budou bronzoví medailisté odpovídat v on-line rozhovoru na dotazy čtenářů iDNES

Na slalomářském kanálu v Penrithu u Sydney to dnes dlouho vypadalo na pořádný propadák. Po prvním kole nebyl nikdo z českých vodáků na medailové pozici, naopak v obou kategoriích jim patřila poslední místa. Kajakář Prskavec i deblkanoisté Volf a Štěpánek doplatili na chyby ve střední partii trati a závod pro ně byl ztracený. Kajakář Kobes se usadil v polovině startovního pole, elitní český debl Jiras - Máder musel po chybě na poslední brance vzít zavděk čtvrtým místem.

A přitom hecoval vodáky k těm nejlepším výkonům i předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek. Na levém břehu, kam diváci, novináři a zpravidla ani čestní hosté nemohou, proběhl s každým reprezentantem celou trať a ze všech sil ho pozvbuzoval. "Běžel jsem takhle se Štěpánkou Hilgertovou a fungovalo to, vybojovala zlato," říkal muž, který se díky oficiálnímu tričku s nápisem Czech Republic ztratil v hloučku stejně sprintujících trenérů a závodníků. "Je to sport, a na něm je krásné to, že nikdy předem nevíte, jaký bude výsledek," vyslovil o přestávce mezi prvním a druhým kolem proroctví, jehož pravda se měla už brzy potvrdit.

Dlouho to tak nevypadalo. Na trati obě deblkanoe opět chybovaly, připsaly si po čtyřech trestných vteřinách za tečované branky a vodáci se smiřovali s neúspěšnými výsledky. "Škoda, doufali jsme, že postoupíme někam na páté místo," krčil cestou z vody rameny Jaroslav Volf a už se jen modlil, aby s Ondřejem Štěpánkem nezůstali poslední. "Šneci", jak se přezdívá Jirasovi s Máderem, zase tušili, že propásli medailové umístění.

V hektickém závodě však bylo všechno naopak, Volf se Štěpánkem skončili pátí a Jiras s Máderem si šli pro bronzové medaile!

Padesát trestných vteřin inkasovali Němci Ehrenberg a Senft, a klesli tak za Štěpánka s Volfem, stejně jako Poláci Wojs a Mordarski, kteří byli po úvodní jízdě překvapivě třetí. Definitivní rozuzlení však přinesla až jízda francouzských šampionů.

Jiras s Máderem, mistři světa z roku 1999, se na trať raději nedívali. Seděli ještě v lodi, ale zajeli pod můstek, okud mohli sledovat pouze výsledkovou tabuli. "Už jsme tomu nevěřili, když najednou Francouzům naskočila padesátka," popisuje Marek Jiras. Zadák Tomáš Máder si oddechl, že se k této lodi konečně také přiklonilo štěstí. "Vždycky jsme měli spíš trochu smůlu. Takové malé kličky nám chyběly, a tak teď za to máme jednu velkou kliku."

O tom, jak to vypadalo na trati, se dozvídali až z vyprávění. "Francouzi věděli, že musí riskovat, protože Slováci zajeli výborně. Nic jiného, než vítězství je nezajímalo," všiml si Jiří Rohan, stříbrný medailista z posledních dvou olympiád, který Jirase s Máderem trénuje. "Není to ode mě hezké, ale když jsem běžel s Francouzi podél trati, říkal jsem si v duchu, ať to zkazí. Nezní to moc sportovně, ale oni by dělali to samé, moc jsem našim klukům medaili přál," přiznal Rohan.

Zaklínání zabralo až na úplně poslední brance. Adison s Forguesem se k ní blížili příliš vychýlení a nedostali se do proudu, který by se nasměroval mezi tyče. Snažili se vyhovět pravidlům a cpali do brány aspoň hlavy, ale marně. Penalizace je odsunula na předposlední místo.

Všichni medailisté ještě seděli v lodích, a tak si navzájem blahopřáli. Každý mohl mluvit svým rodným jazykem, zlatí Slováci, stříbrní Poláci i bronzoví Češi. "Když jsme přijeli ke břehu, čekal tam trenér Jirka Rohan a plácal mě do zad takovou silou, že to docela bolelo. Asi měl opravdu velkou radost," žaloval Jiras.

Rohanovi svěřenci však dobře věděli, že jim závod moc nevyšel. "Tomáš udělal chybu v první jízdě, když se pádlem dotkl poslední branky, já jsem chyboval ve druhém kole a v prostřední části trati z toho byly dva šťouchy," přiznal Jiras a celkově vystoupení na olympiádě zhodnotil slovy: "Máme bronz za zkažený závod, ale aspoň se tím trochu zhodnotila ta velká dřina."

Konečné pořadí C2: 1. Pavol a Peter Hochschornerovi (Sloven.) 237.74 vt.,
2. Kolomanski, Staniszewski (pol.) -6.07, 3. Jiras, Máder (ČR) -11.71, 4. Bowman, Smith (Brit.) -12.19, 5. Volf, Štepánek (ČR) -15.62, 6. Wojs, Mordarski (pol.) -17.77, 7. Adisson, Forgues (Fr.) -53.17, 8. Ehrenberg, Senft (Něm.) -64.04.
Po prvním kole: 1. Adisson, Forgues (Fr.) 119.28 vt., 2. bratři Hochschornerovi (Sloven.) 121.01, 3. Wojs, Mordarski (Pol.) 121.74, 4. Jiras, Máder (ČR) 123.43, 5. Bowman, Smith (Brit.) 123.85, 6. Kolomanski, Staniszewski (Pol.) 124.19, 7. Ehrenberg, Sneft (Něm.) 125.15, Volf, Štěpánek (ČR) 126.27.

Konečné pořadí K1: 1. Schmidt (něm.) 217.25, 2. Ratcliffe (Brit.) -6.46 vt.,
3. Ferrazzi (it.) -7.78, 4. Oblinger (Rak.) -9.20, 5. Shipley (USA) -9.42, 6. Koehler (Rak.) -9.55, 7. Kobes (ČR) -9.74... 13. Prskavec (ČR) -17.41.
Po prvním kole: 1. Schmidt (Něm.) 108.64, 2. Ferrazzi (It.) 111.79,
3. Ratcliffe (Brit.) 112.22, 4. Oblinger (Rak.) 112.58, 5. Burtz (Fr.) 112.64, 6. Shipley (USA) 112.99, 7. Kobes (ČR) 114.23, 8. Marušič (Slo.) 114.62, 9. Roethenmund (Švýc.) 114.92, 10. Koehler (Rak.) 113.06, 11. Glucks (Chorv.) 115.16, 12. Kralj (SLovin.) 116.60, 13. Nagy (Sloven.) 117.66, 14. Lazzarotto (it.) 120.89, 15. Prskavec (ČR) 121.82.

Deblkanoisté Jiras a Máder na trati I

Deblkanoisté Jiras a Máder na trati

Deblkanoisté Jiras a Máder na trati

Kajakářka Hilgertová gratuluje kanoistovi Máderovi k zisku bronzové medaileDalší z rubriky

Paralympiáda: zlato koulaře a lukostřelce


S y d n e y Další medaile, dvě zlaté a stříbro získali paralympici na hrách v Sydney. Zlato mají lukostřelec...

Je to dost, je to málo?


P r a h a Olympijští medailisté jsou odměňováni za zlato milionem korun, za stříbro pěti sty tisíci, za bronz...

V Sydney by chtěli věčný oheň


S y d n e y Australané by rádi napořád udrželi olympijský oheň, musejí však nejprve získat souhlas...Najdete na iDNES.cz