Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zlatá medaile v Soči bude jedna z největších, ale ne nejdražších

Zlatá paralympijská medaile pro hry v Soči 2014. | foto: Reuters

6 2014
Bude určitě jednou z největších, ale ne nejdražších. Peněžní hodnota zlaté medaile z olympijských her v Soči je přibližně 566 dolarů (asi 11 500 korun), což je méně než dosud rekordně cenná zlatá medaile v hodnotě 708 dolarů (asi 14 400 korun) z letní olympiády v Londýně 2012. Informoval o tom zpravodajský server Forbes.

Příčinou není to, že by Rusové chtěli na medaili z nejcennějšího kovu šetřit. Za pokles hodnoty může propad cen zlata a stříbra za poslední dva roky od rekordní výše, které dosáhly právě v roce 2012.

Zlatá medaile ze Soči váží 531 gramů a s tloušťkou deset milimetrů a průměrem 100 milimetrů je jednou z největších zlatých medailí v dějinách her. Nejcennější kov z OH v Turíně v roce 2006 měl průměr 107 milimetrů a vážil 469 gramů.

Kdyby byla medaile z plného zlata, byla by její hodnota zhruba 21.478 dolarů (více než 437.000 korun); to je důvod, proč se čistě zlaté medaile bez dalších příměsí naposledy udělovaly v roce 1912. Ty ze Soči obsahují 525 gramů stříbra s puncem 960, což je víc než punc 925 požadovaný Mezinárodním olympijským výborem, a šest gramů zlata s puncem 999.

Stříbrné medaile obsahují 525 gramů stříbra s puncem 960 a jejich hodnota je asi 323 dolarů (zhruba 6570 korun). Bronzové jsou z mědi smíšené se zinkem a cínem s puncem 460 a jejich hodnota je asi 3,25 dolaru (zhruba 66 korun). Všechny uvedené ceny představují jen hodnotu použitých kovů, ne práci vynaloženou na jejich výrobu a zpracování.

Všechny kovy použité na výrobu medailí pocházejí z Ruska. O jejich výrobu se ve vypsané soutěži ucházely reklamní agentury, zlatníci, hodináři i designéři. Komise odborníků vybírala z 11 předložených návrhů.

Jejich výroba byla svěřena moskevskému zlatnictví Adamas, které udělalo zhruba 1300 medailí - včetně těch, které se budou rozdělovat na paralympiádě. Spotřebovaly se zhruba dvě tuny stříbra, 700 kilogramů bronzu a šest kilo zlata. Výroba jedné medaile zabrala průměrně 18 hodin.

Autoři: ,


Další z rubriky

Olympijský víceboj rozhýbal školáky, první ročník jich přilákal 91 tisíc

Kajakář Vavřinec Hradilek a biatlonistka Veronika Vítková navštívili školu

Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval seděl v pondělí se svým britským protějškem...

Ukrajinský Lvov se vzdal kandidatury na zimní olympiádu v roce 2022

Historické lvovské náměstí Rynok

Ukrajinský Lvov se vzdal kandidatury na zimní olympijské hry v roce 2022. Ale o svůj sen nepřišel...

Děti, sportujte! kázali olympionici. Hradilek pak porazil Vítkovou

Kajakář Vavřinec Hradilek běží člunkový běh proti biatlonistce Veronice Vítkové

VIDEO Když sami chodili na základní školu, zdálo se jim, že tělocviku mají málo. Teď, podpořeni...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz