Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Medaile z Pekingu? Zatím bez komentáře, říká Hilgertová

Štěpánka Hilgertová v redakci idnes.cz | foto: David VotrubaMF DNES

17 2008
V pořádném zápřahu je v těchto dnech Štěpánka Hilgertová. Sotva se kajakářka vrátila z úvodního soustředění v Pekingu, nastoupí o tomto víkendu v závodě Světového poháru v Praze. A příští týden už zase letí směr Čína. I přes únavu se chce ale domácím divákům představit v co nejlepším světle. "Motivaci podat právě doma co nejlepší výkon mám," říká dvojnásobná olympijská vítězka.

V nabitém programu si Štěpánka Hilgertová našla i čas na on-line rozhovor se čtenáři iDNES.cz. Tazatele především zajímalo, jaký bude srpnový olympijský závod a zda může kajakářka přidat ke svým dvěma zlatým další cenný olympijský kov.

"Do každého závodu nastupuji s motivací podat co nejlepší výkon. Každý závod je pro mě výzvou," odpověděla Hilgertová. K možnosti zisku medaile ale byla opatrná. "Medailové prognózy pro Peking bych zatím nechala stranou," usmála se držitelka zlata z Atén 1996 a Sydney 2000.

. Odpovědi štěpánky hilgertové 

Před několika dny se čtyřicetiletá veteránka divoké vody vrátila z prvního desetidenního soustředění. Umělý olympijský kanál už kompletně hotový, ale podle Hilgertové velmi náročný. "Trať je těžká zejména pro každodenní dvoufázový trénink. Vyžaduje hrozně moc síly, člověk se tam příliš nesveze," vysvětlila úskalí olympijské tratě.

Přestože ve své kariéře vyhrála už vše, co se v jejím sportu vyhrát dá, motivaci má pořád. "Motivací do sportu pro mě nikdy nebyla nějaká kompletace medailových sbírek," uvedla čerstvá mistryně Evropy.

Domácím divákům se Hilgertová představí před olympijskými hrami pouze jednou. Na víkendové závody prvního dílu Světového poháru v pražské Troji se těší.

A nebojí se, že by v tvrdé konkurenci především domácích závodnic nemusela uspět. "To je klidně možné. Naše příprava se samozřejmě v poslední době naprosto liší. Pro zbytek reprezentačního týmu jsou Světové poháry vrcholem sezony. Nicméně motivaci podat právě doma co nejlepší výkon mám. Závod určitě bude mít velice dobrou atmosféru."

Otázky směřovaly i k ukončení kariéry. Hilgertová připustila, že na příští olympiádě v Londýně už závodit nebude. "Moje nejpravděpodobnější pozice při ní bude asi doma u televize."

Co bude dělat dál, zatím neprozradila. "Vzhledem k tomu, že jsem více než polovinu života strávila ve sportovním prostředí, určitě i moje pracovní plány směřují do této oblasti. Ráda bych využila získané zkušenosti, ale přesnou představu ani pracovní pozici ještě nemám," dodala.

Královna vodního slalomu

Štěpánka Hilgertová bude v Pekingu nejstarší kajakářkou v historii olympijských her. Přesto může reálně bojovat o medaili. I proto, že každá země může do závodu postavit pouze jedinou loď. "Věk neřeším," přiznala Hilgertová nedávno v rozhovoru pro MF DNES. "Jen občas si připadám jako pamětník. To když si uvědomím, jak strašně vzdálené jsou mé vzpomínky na první závody," usmála se.

Hilgertová ve svém sportu vyhrála vše, co se dalo. Na olympijských hrách v Barceloně 1992 startovala jako čerstvá vítězka Světového poháru. Z Atlanty 1996 a Sydney o čtyři roky později si přivezla zlato. V Aténách 2004 dojela pátá. Je dvojnásobnou mistryní světa, dvojnásobnou mistryní Evropy, čtyřikrát vyhrála SP, má spoustu medailí ze závodů hlídek.

Ale stále je nejlepší, což dokazuje i letos. V těžké domácí konkurenci urvala pro sebe jediné postupové místo do Pekingu, když vyhrála tři ze čtyř nominačních závodů.

A co víc. Na květnovém mistrovství Evropy v Krakově, kde Češky braly všechny tři medaile, zvítězila. Zopakovala tak pět let starý triumf z Augsburgu. "Nádhera. Maximálně si to užívám," řekl Hilgertová. "O to větší škoda je, že na olympiádu může od nás v každé kategorii jen jedna loď," dodala smutně.

Hilgertová, která byla v roce 2000 zvolena za českého Kanoistu století, na vodě jezdí 28 let. Jejím manželem a zároveň trenérem je Luboš Hilgert, rovněž bývalý vynikající kajakář.

Mezi českou elitu vodního slalomu pak pronikl už i syn Luboš, s nímž se kajakářka v loňské sezoně objevila dokonce v jednom reprezentačním družstvu.. Předolympijské on-line rozhovory

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze