Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Medaile ze soucitu? I takové je krasobruslení

15 2006
Turín - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES - Opět se mluví o sportovních dvojicích v krasobruslení. Historie ze Salt Lake City 2002 se opakuje. Jak vidím sudí v krasobruslení "Skandál!" psalo se před čtyřmi lety, když sudí přiřkli zlato ruskému páru Běrežná–Sicharulidze před bezchybným kanadským duem.

"Medaile ze soucitu?" ptáme se v Turíně u stříbra dua Čang–Čang.

Co bylo mezi tím? Revoluce. Francouzskou rozhodčí Le Gougneovou obvinili z přijímání úplatků, přepsali výsledky ze Salt Lake City, udělili dvě zlaté medaile, změnili systém rozhodování.

Hry mýma očima

Celý svět psal v roce 2002 o aféře Skategate, stejně jako v Lillehammeru 1994 o atentátu na Nancy Kerriganovou.

Hodná Nancy a zlá Tonya Hardingová, to byl příběh, který fanoušci hltali. Volné jízdy žen se vzápětí staly nejsledovanějším sportovním přenosem v historii americké televize! Krasobruslení je totiž od všeho kousek. Sport, show, divadlo, politika, intriky i machinace. Skandály jsou živou vodou jeho sledovanosti.

V pondělí tuhnul u ledu dech. Číňanka Tan Čang udělala při dopadu ze čtverného odhozeného salchowa rozštěp, letěla po ledu hlavou proti hrazení, přerušila jízdu.

Přetěžký salchow měl být zoufalým pokusem, jak porazit vedoucí Rusy. Nevyšel. To, co následovalo, uchvátilo i tak.

"Šlo o ukázku extrémní síly lidské bytosti," řekla Tan Čang. Hudba se po chvíli znovu rozezněla, čínský pár pokračoval, dívenka vyskákala trojité skoky. Odměnou bylo stříbro. Možná neprávem. Možná opravdu ze soucitu a za odvahu.

Možná by jim slušel spíše bronz. Možná...

Ale nikdo tentokrát neprotestoval. Vždyť i další místa patřila čínské výpravě. Zato italská televize Rai Due zařadila třicetkrát opakovaný záběr pádu Tan Čang.

Do nekonečné diskuse o hodnocení rozhodčích zasáhl i lyžař Alberto Tomba. "Dal bych jim bronz," komentoval zmrtvýchvstání Číňanů.

A ač to zní podivně, právě takové příběhy a dohady živí věčnou popularitu krasobruslení. Je krásné i neuchopitelné zároveň.

Proto nikdy nebude úplně spravedlivé. Rozhodčí jsou přece lidé.

Dramatický moment volné jízdy sportovní dvojice Tan Čang, Chao Čang. Partnerka upadla při pokusu o odhozený čtverný salchow. Po krátkém přerušení však čínský pár v jízdě pokračoval a nakonec získal stříbrnou medaili.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze