Medaili zapomněl Změlík v taxíku, ale řidič mu ji vrátil

Robert Změlík na OH 1992 v Barceloně. | foto: Profimedia.cz

5 2008
K úspěchu potřebujete mít štěstí, pomoci vám však může i smůla soupeře. Ta druhá varianta platila v roce 1992. Tehdy ještě československý desetibojař Robert Změlík překvapil na olympijských hrách v Barceloně ziskem zlaté medaile. Což se nečekalo.

Jeho největší soupeř Američan Dan O’Brien se však ze soutěže vyřadil sám. Do Španělska totiž vůbec neodcestoval.

Byť toho roku vytvořil výkonem 8 891 bodů nový světový rekord, v národní kvalifikaci neskočil v tyči základní výšku. I proto, že si ji nastavil až na 485 centimetrů, přestože měl před ostatními velký náskok.

Největší sok tak na olympiádě chyběl a Změlík – atletický fanatik – se chopil šance. V úmorném vedru porazil všech 35 soupeřů. Mezi nimi dalšího amerického desetibojaře Davea Johnsona, na druhé místo pak odsunul Španěla Peňalvéra.

. Osudy zlatých medailí

Seriál MF DNES k olympijským hrám

Až do 8. srpna, kdy v Pekingu začnou XXIX. letní olympijské hry, vám přinášíme osudy všech českých a československých vítězů.
Dnešní, 36. díl: Robert Změlík 1992, Barcelona (desetiboj) 

Když proběhl cílem závěrečné patnáctistovky, zahalil se do národní vlajky. "Pocit z vítězství je skvělý.
Představoval jsem si to ale lepší," přiznal Změlík. "Přišlo to moc brzo, nebyl jsem na to ještě připravený." Tehdy mu bylo 23 let. Změlík myslel i na další triumfy. Hlavně o čtyři roky později toužil v Atlantě zlato obhájit.

Sám o sobě před závodem tvrdil, že takhle dobře připravený nikdy nebyl. Jenže aspirin, který si vzal kvůli bolesti zubu, jej utlumil. A bylo z toho jen sedmé místo. "Tolik práce jsem tomu věnoval. A všechno je pryč," litoval.

V zimě pak získal zlato z halového mistrovství světa v sedmiboji, o rok později po vleklých problémech s pravým kotníkem ukončil kariéru.

S nenaplněnými cíli, mezi nimiž bylo i dosáhnout hranice 9 000 bodů. Zlatou medaili z Barcelony už mu však nikdo nesebral.

I když se o ni málem připravil sám. Hned večer po slavnostním vyhlášení výsledků ji Změlík zapomněl v taxíku. Měl však štěstí, protože španělský taxikář mu zlatou medaili přivezl zpátky.

"Říkalo se potom, že jsem byl opilý. Jenže já vůbec nepil," vyprávěl Změlík. "Taxikář chtěl podepsanou fotku, tak jsem pro ni sáhl do ledvinky a medaile mi vypadla."

Změlík se po skončení kariéry vrhl na podnikání. Nyní vlastní společnost Starlife, která obchoduje s potravinovými doplňky, od dalšího desetibojaře Romana Šebrleho si navíc nedávno pronajal jeho Sport Centrum.

Nejčtenější

USA se rozhodly vyslat do boje o zimní hry v roce 2030 Salt Lake City

Olympijské kruhy v jihokorejském Kangnungu.

Salt Lake City by se mělo ucházet o pořádání zimních olympijských her v roce 2030. Olympijský výbor...

Další z rubriky

Nedostatek her? Nebyl citron k čaji, říká basketbalistka Mokrošová

Česko - Španělsko: Martinezová (vlevo) a Mokrošová

Až se na soupisce ZVVZ USK Praha objeví jméno Markéta Bednářová, možná budou někteří fanoušci...

Peking? Pro Michalíka olympiáda na efekt

Michal Michalík

Je dva dny doma, pocity ale ještě vstřebává. Nejsou ani dobré, ani špatné. Jsou smíšené. Když se...

Střelec Kostelecký je stále na roztrhání: Je to hektické, ale dá se to vydržet

Křest knihy o OH v Pekingu

Už tři týdny si střelec David Kostelecký užívá pocity olympijského vítěze. Od té doby se ale ještě...

Najdete na iDNES.cz