Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Medailisté jsou doma. Sáblíkovou a Bauera vítaly stovky nadšených fandů

2 2010
Nekoordinovaný hluk se změnil v jednohlasý jásot, české vlajky v rukou fanoušků vylétly nad hlavy a dole pod nimi se usmála drobná slečna. Martina Sáblíková se vrátila do Česka. Na ruzyňském letišti se jí dostalo zlatého uvítání. Hned zasedla ke stolu a odpovídala na dotazy novinářů.

Policejní hlídky, uzavřená příletová hala, davy lidí v chladu na parkovišti. Tak v úterý vypadalo staré ruzyňské letiště. Ale tentokrát žádný vtipálek bombu nenahlásil, tolik pozornosti si zasloužili úspěšní běžci na lyžích a fenomenální rychlobruslařka.

Na palubě úterního letu byli členové bronzové běžecké štafety včetně Lukáše Bauera, který má další medaili z volné patnáctky, a samozřejmě hlavní hvězda české výpravy i rychlobruslařského oválu v Richmondu. Martina Sáblíková vstoupila poprvé na svou rodnou zem jako olympijská vítězka a trojnásobná medailistka.

Sáblíková prošla kordónem fandů jako jedna z posledních. Ve 12:59 SEČ. Před ní se protáhli z letiště zejména nesportující členové výpravy jako maséři a činovníci úseků, spolu s nimi novináři a fotografové.

"Je to úžasné, vůbec jsem nevěděla, co mám očekávat. Asi pro mě bude normální život obtížnější. Už v Kanadě, když jsme šli do metra, mě poznávalo hodně lidí. Měla jsem pocit, že mám ty medaile napsané na čele."

Vrátila se rovněž k příhodě, kdy neznámý vtipálek přelepil v jejím současném bydlišti cedule s nápisem "Velký Osek" a obec přejmenoval "Sáblíkov". "Je to pro mě velká čest," sdělila k činu své pocity rychlobruslařka.

"Já se nebudu snažit, aby se měnilo označení našeho Božího Daru. Spíš bych tam chtěl přinést ještě nějaký dáreček," přidal se bronzový Lukáš Bauer.

Příbuzní a fanoušci čekají na přílet olympioniků z Vancouveru.Příbuzní a fanoušci čekají na přílet olympioniků z Vancouveru.

Spolu s dvojnásobnou olympijskou vítězkou se z Vancouveru vrátili všichni držitelé cenných kovů až na jednoho. Tedy spíš na jednu. Třetí žena slalomu speciál Šárka Záhrobská sice českou sbírku zimních olympijských her 2010 uzavřela, ale domů se vrátila jako první už v neděli.

Ačkoliv byla olympiáda ve Vancouveru z mnoha stran kritizována, nejzkušenější český běžec na lyžích pihy na kráse ve Vancouveru nenašel. "Vděčná atmosféra, skvělí lidé, pro mě osobně nejlepší olympiáda z těch čtyř, kde jsem byl," sdělil na tiskové konferenci Lukáš Bauer.

Fanoušci vyhráli bitvu o halu

Náctiletí i senioři přicestovali na letiště téměř z celé republiky a zabrali nejvýhodnější místa v příletové hale dřív, než pracovníci letiště začali akci organizovat. Stavba zátarasů začala po jedenácté hodině, ale fandům se vůbec ven nechtělo.

Po dlouhých minutách dohadování se podařilo policistům část fanoušků dostat ven, ale jejich naštvání bylo nepřehlédnutelné.

Rychlobruslařka Martina Sáblíková ukazuje fanouškům a novinářům medaile po svém příletu ze zimních olympijských her ve Vancouveru.Rychlobruslařka Martina Sáblíková a členové bronzové běžecké štafety (zleva) Lukáš Bauer, Martin Koukal, Jiří Magál a Martin Jakš ukazují novinářům medaile po svém příletu ze zimních olympijských her ve Vancouveru.

"Kdyby aspoň dali ven obrazovku, abysme mohli koukat na tu tiskovku. Teď z toho nic nebudeme mít," vztekal se fanda z Mníšku pod Brdy omotaný českou a sparťanskou vlajkou.

Někteří fanoušci objevili fintu, jak se dostat zpátky. Parkovací automat je pouze uvnitř haly, takže pracovník letiště je musel pustit, když mu sdělili, že jdou zaplatit parkování. Ven se však už nevraceli. Bezradní "organizátoři" příznivcům nakonec přidělili místa v zadní části haly a situace se zklidnila.

Medaile

pro český tým

zlato Martina Sáblíková
závod rychlobruslařek na 3 000 metrů, 15.2.2010.

bronz Lukáš Bauer
závod v běhu na lyžích na 15 kilometrů, 15.2.2010

bronz Martina Sáblíková
závod rychlobruslařek na 1 500 metrů, 22.2.2010

bronz štafeta běžců
Jakš,Bauer,Magál,Koukal na 4 x 10 km, 24. 2. 2010

zlato Martina Sáblíková
závod rychlobruslařek na 5 000 metrů, 24. 2. 2010

bronz Šárka Záhrobská
slalom speciál, 26. 2. 2010

První poolympijskou bitvu vyhráli fanoušci. Na vlastní oči sledovali tiskovou konferenci s medailisty. Kolem půl dvanácté jich v ohraničeném prostoru čekaly téměř dvě stovky.

Nechyběla mezi nimi ani skupinka šesti středoškoláků z Horních Počernic. "Viděli jsme každý závod Martiny, a pak to dospávali ve škole. Takže už je jedno, že jsme tam dneska nešli. Tohle je důležitější," sdělil jeden z mladíků.

Nechybělo moc a rozradostnění olympionici se sešli s českou fotbalovou reprezentací. Ze starého letiště na Ruzyni odlétali v jedenáct hodin fotbalisté k přátelskému utkání ve Skotsku, jen o hodinu později přistál speciál z Kanady.

Na palubě byli členové bronzové běžecké štafety včetně Lukáše Bauera, který má další medaili z volné patnáctky a samozřejmě hlavní hvězda české výpravy i rychlobruslařského oválu v Richmondu. Martina Sáblíková vstoupila poprvé na svou rodnou zem jako olympijská vítězka a trojnásobná medailistka.

Sama už z Vancouveru vyhlásila, že se na setkání s fanoušky těší, a její kouč Novák všechny na letiště pozval.

Vydražte kombinézu Sáblíkové

a přispějte na dobrou věc

Zapojte se do dobročinné aukce. Získat můžete kombinézu z olympijské sady rychlobruslařky Martiny Sáblíkové. Výtěžek půjde na Konto Bariéry (Podrobnosti ZDE).

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze