Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rusko splnilo cíl: zdvojnásobilo počet medailí a vyhrálo pořadí národů

Ruští bobisté vybojovali na olympijských hrách v Soči poslední zlatou medaili pro pořadatelskou zemi. | foto: AP

23 2014
Z kanadského Vancouveru si ruská výprava odvezla 15 medailí a pouze o jedno zlato víc než Češi. Za čtyři roky v Soči ovšem největší země světa svou bilanci víc než zdvojnásobila. S celkem 33 medailemi jsou Rusové nejúspěšnější zemí na domácích olympijských hrách.

Ta nejcennější medaile, po níž celá země tolik toužila, ruské sborné unikla. Hokejisté po matných výkonech vypadli ve čtvrtfinále a vůbec nedostali příležitost zaútočit na jeden z cílů hostitelské země. Další úkoly se však splnit podařily.

Olympiáda proběhla bez vážnějších excesů, organizačních nedostatků nebo dokonce násilných útoků. Nadto si Rusové zajistili titul nejúspěšnější země her. Po ruském koncertu na běžecké padesátce a titulu v bobovém korytu má domácí reprezentace už 33 medailí, z toho třináct zlatých. Nikdo jich nenasbíral víc.

"Přátelské tváře, teplé sočské slunce a záře olympijského zlata prolomily ledy skepticismu k novém Rusku," prohlásil vicepremiér Dmitrij Kozak, vrchní olympijský manažer prezidenta Vladimira Putina - značky těchto zimních her.

Medailové pořadí

1. Rusko 33 (13-11-9)
2. Norsko 26 (11-5-10)
3. Kanada 25 (10-10-5)
4. USA 28 (9-7-12)
5. Nizozemsko 24 (8-7-9)
...
15. Česko 8 (2-4-2)

Charismatický vůdce sice při hokejových zápasech pokládal hlavu do dlaní, na ostatních sportovištích však jen zářil. Sportovci z "nového" Ruska navázali na medailové žně z dob Sovětského svazu a vůbec poprvé od Lillehameru 1994 vyhráli pořadí národů.

Dokázali to, co Kanada před čtyřmi lety - posbírat na domácích hrách nejvíce zlatých medailí. K tomu však dominovali i v celkovém počtu medailistů.

O pět zápisů před rivalem z USA, o sedm před Norskem a o devět před Kanadou.

Ještě před čtyřmi lety ve Vancouveru se přitom krčili na jedenáctém místě žebříčku, jen o tři místa před Českou republikou! Mluvilo se o výprasku. Země, která měla pořádat další hry, zažívala paniku: "Musíme vyvodit závěry," hřměl Putin ještě v premiérské pozici vedle přikyvujícího prezidenta Medveděva.

Nyní v Soči dva muži sami - oba shodou okolností cizí rodáci - vybojovali hned pět titulů. Původem Korejec Viktor An vládl na krátké dráze a americký rodák Vic Wild ve snowboardovém slalomu. Dařilo se i krasobruslařům, běžcům i biatlonistům.

Oproti poslední olympiádě přidali dvě medaili také Češi, na ruskou medailovou explozi to však zdaleka nemá. Rusko i jeho prezident budou s hrami spokojeni.

Autor:


Další z rubriky

Tolik se vybralo? divila se Samková. Vydražené věci předala majitelům

ŠAMPIONKA A DRAŽITELÉ. Snowboardová olympijská šampionka Eva Samková pózuje s...

VIDEO Ještě než zase opustí Česko a vyrazí do světa na další závody, zavítala snowboardová olympijská...

V olympijské vesnici v Riu de Janeiro už vlaje česká vlajka

Čeští sportovci sledují slavnostní vyvěšení státní vlajky v olympijské vesnici.

VIDEO Více než padesát českých sportovců si nenechalo ujít tradiční slavnostní ceremoniál, během nějž...

Ukrajinský Lvov se vzdal kandidatury na zimní olympiádu v roce 2022

Historické lvovské náměstí Rynok

Ukrajinský Lvov se vzdal kandidatury na zimní olympijské hry v roce 2022. Ale o svůj sen nepřišel...Najdete na iDNES.cz