Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

Měl by Růžička skončit? Většina čtenářů i experti ho vidí ještě na MS

ODHALENÝ KOUZELNÍK. Trenér Vladimír Růžička už nemá pověst mága, který dokáže přičarovat hokejové zlato | foto:  Michal Růžička, MAFRA

26 2010
Když přivezl Alois Hadamczik z olympiády v Turíně bronz, mnoho hlasů volalo po jeho vyhazovu. Vladimír Růžička z Vancouveru odjíždí s prázdnou. Neměl by tedy odejít z postu trenéra hokejové reprezentace? Experti i většina čtenářů iDNES.cz se shodují: Teď ještě ne.

Pravda, Hadamczik měl v Turíně před čtyřmi lety k dispozici víc hráčů silné zlaté generace, tým tam navíc odjížděl s gloriolou světových šampionů.

Růžička letěl do olympijského Vancouveru s mančaftem, od něhož se zlaté zázraky moc nečekaly. Přesto je působení Česka na hokejovém turnaji zklamáním. Na místě je tedy otázka: Neměl by Růžička skončit?

Šéf:

"Měl by pokračovat," řekl svazový předseda Král

"Můj osobní názor je, že by měl pokračovat. Ale uvidíme, co se bude dít na výkonném výboru," říká předseda hokejového svazu Tomáš Král.

Právě výkonný výbor je vedle reprezentační komise orgánem, který bude hodnotit vystoupení národního týmu na olympiádě a může případně Růžičku odvolat.

"S Vláďou už jsem mluvil po telefonu, jsme všichni zklamaní, ale teď narychlo není prostor řešit takové věci. Já to beru tak, že tým povede i na mistrovství světa," dodal Král.

"Mám smlouvu do konce sezony, takže na šampionát do Německa pojedu," naznačuje samotný Růžička, že po olympiádě odstoupit nehodlá.

Koneckonců i Hadamczik tlak na odvolání po olympiádě před čtyřmi lety ustál a nakonec vedl český výběr až do května 2008.

Trenér:

"Do Německa pojedu," prohlásil samotný Růžička

"Vím, že někdo asi bude říkat, jak to bylo před Turínem. Ale to je jedno, já už si to ani nepamatuju a nechci si to pamatovat," říká někdejší kouč národního týmu Josef Augusta.

I on je toho názoru, že by současný reprezentační trenér v rozehrané sezoně končit neměl.

"Český hokej se nesmí vracet dozadu, my musíme myslet na budoucnost. Růžička tu smlouvu musí dokončit. Čeká nás ještě mistrovství světa. A na těch jsme po olympiádě vždycky dokázali sestavit dobré mužstvo," připomíná trenér trojnásobných světových šampionů z přelomu století.

Expert:

"Problém není v trenérovi," říká Augusta

"Český hokej nemá problém v trenérovi národního týmu. Český hokej má problém v systému výchovy mladých hráčů," dodává Augusta. Setrvání současného šéfa reprezentační střídačky si přeje i většina fanoušků.

Soudě aspoň podle jejich vzorku v hlasování na iDNES.cz. V pátek krátce po poledni byl stav ankety 17 166 pro a 11 179 proti.

Gloriola spasitele, který převzal český tým po zesnulém Ivanu Hlinkovi, sehrál s ním vynikající part na Světovém poháru 2004 a o rok později ho dovedl k titulu mistrů světa, už ale definitivně padla.

Lid:

17 tisíc pro Růžičku, 11 tisíc proti (anketa iDNES.cz)

"Já to říkal už v roce 2005. Myslím, že u nás máme plno dobrých trenérů," reaguje Růžička. "Každý, kdo hokej sleduje, to musí poznat." S tím ovšem nesouhlasí svazový šéf Král.

"Osobně si vůbec nedovedu představit, koho za něj. Jak momentálně nemáme hráče, tak nemáme ani trenéry," tvrdí. "Pro mě je koučem číslo jedna pořád Růžička. Pak tu jsou další jako Josef Jandač, dobrých výsledků v extralize dlouhodobě dosahuje Zdeněk Venera...," vypočítává případné možnosti.

Vyloučit podle Krále nelze ani návrat Aloise Hadamczika. "Je to kouč, který má zkušenosti a byl úspěšný."

Růžička po nepovedené olympiádě:

Musí se zapojit hráči zlaté generace

Vancouver (od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Pokud ho výkonný výbor svazu neodvolá, povede reprezentaci i na letošním mistrovství světa. "Mám smlouvu do konce sezony, takže do Německa pojedu. Ale dál nevím, je to strašně těžké," říká Vladimír Růžička, který se z Vancouveru vrací s prázdnou. "Chci mužstvo připravit, abychom na šampionátu udělali lepší výsledek."

Je to vůbec reálné?
Pokusíme se o to, udělám pro to maximum.

Poslední čtyři roky hrají Češi na velkých turnajích druhé housle, ani jednou nevyhráli čtvrtfinále. Jaká bude budoucnost našeho hokeje?
Máme Fleischamanna, Krejčího, ale pak je to horší. Nastane problém. Důležité je něco dělat a pracovat. Jestli chceme výsledky, tak nemůžeme jenom mluvit, musíme něco dělat.

A co se dá dělat?
To teď bezprostředně po turnaji nechci rozebírat, ale něco se dělat musí. Můžeme si vzít příklad ze Švédů.

Ze Švédska se vrátí trenér Slavomír Lener. Neměl by dostat nějakou funkci na svazu?
Určitě, Sláva má vědomosti i z Kanady. Ale je potřeba, aby to dělalo pět lidí. Ne jenom on, protože když máte víc nápadů... Je nejvyšší čas začít.

Neměli by se do hokeje zapojit i úspěšní hráči z přelomu tisíciletí?
Určitě, o tom to je, aby trénovali a předávali zkušenosti. Patera, Procházka, Reichel, Ručínský. Je to ale také o financích... Navíc je krize, bude to těžší.

                                                                                  Jaroslav Tomas

Čtěte v sobotní MF DNES

Rozhovor s předsedou hokejového svazu Tomášem Králem o nepovedené olympiádě, trenéru Růžičkovi a vyhlídkách českého hokeje

.

Měl by Vladimír Růžička pokračovat jako trenér národního týmu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 11. března 2010. Anketa je uzavřena.

ANO, měl by ještě dostat šanci na MS 38756
NE, měl by být odvolán nebo odejít sám 24386


Najdete na iDNES.czmobilní verze