Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?

31 2004
Praha - Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani poslední nebývají tak kruté. Česko získalo v Aténách čtyři čtvrtá místa. A k tomu ještě sedm pátých a jedno šesté. To je bilance bohatší než medailová. „Soupeři byli zkrátka lepší,“ usměje se sportovní psycholog Pavel Slepička.

České sportovce pod stupni vítězů můžeme rozdělit do dvou skupin. Na ty, již měli na medaili, a na ty, kteří dosáhli reálného maxima. Mezi ty první patří diskařka Věra Cechlová a oštěpařka Nikola Brejchová - ta přišla o stříbro posledními pokusy dvou soupeřek. Cechlové chybělo devět, Brejchové šest centimetrů.

Ten rozměr nemá ani jejich náčiní... „Mají víc zkušeností, já se teprve učím,“ vzlykla Cechlová.

Zato Brejchová podobný pocit zažila už jednou, na mistrovství světa 2001 v Edmontonu, kde byla také čtvrtá. „Jde o to, aby u ní nevznikl komplex: Já už to nedokážu,“ radí Slepička. „Obě měly na druhé až páté místo, v daném okamžiku sehrálo roli i štěstí.“

Příklad, jak překonat zátěž posledního pokusu, oběma ukázal výškař Jaroslav Bába. Odvážně přidal dva centimetry - a bral bronz.
„Mládí víc riskuje, má všechno před sebou. Starší borci bývají opatrnější,“ upozorňuje Slepička.

Kanoista Martin Doktor skončil čtvrtý na kilometru a pátý na poloviční trati. Nechybělo mu sice mnoho, ale na víc v daný moment neměl. „Byl jsem tuhej a mrtvej,“ řekl vyčerpaný po finále kilometru.

Doktor má již dvě zlaté z Atlanty 1996, porážka rychleji přebolí. Byť s olympijskou kariérou patrně skončí.

Podobně se časem vyrovnají s aténským výsledkem i Hilgertová nebo Chalupa - oni už olympijské medaile také mají.

Naopak pro veslařku Mirku Knapkovou je čtvrtá pozice ceněným úspěchem. „Jsem šťastná, jela jsem nejlíp v životě,“ těšila se. Experti od ní čekají medaili už za čtyři roky v Pekingu. Tam má šanci i cyklistka Lada Kozlíková, pátá v časovce.

Vytrvalost se nabírá i věkem. V to věří i šestý pětibojař olympiády Michal Michalík, který ztratil lepší umístění v závěrečném běhu.

Zato u cyklisty Milana Kadlece je páté místo v bodovacím závodě zřejmě dlouhodobé maximum - na mistrovství světa už byl 6., 7. a dvakrát 8. 

Autoři:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...Najdete na iDNES.cz