Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Měli hokejisté Jágra pomstít?

20 2006
Praha - Je to nepsané pravidlo hokejového týmu. U hráčů však ctěné. Zraní-li vám někdo ostrým faulem parťáka, navíc velké eso, dočká se pomsty. Tvrdé a okamžité. Se zákeřným sokem se hokejisté nemazlí. "Musíte ho zatlouct do ledu, dát mu do rypáku," tvrdí Libor Ustrnul, vyhlášený bijec české extraligy.

Je to možná extrémní názor od prostořekého hráče. Ale i v sobotu bylo vidět, že se jím hráči řídí.

Po zákroku na hvězdu české reprezentace Jágra se statně vrhl na finského raubíře Ruutua útočník Straka. Ač "hokejový prcek", rozdal pár ostrých ran. "Ale bylo jich málo," myslí si Ustrnul. "Za faul na Jágra mu měli zmalovat ksicht."

Je to totiž přímá úměra. Čím zákeřnější zákrok to je a čím větší je hokejový um zraněného, tím je odplata tvrdší.  V sobotním případě došlo takřka k bodu varu. "Takové špinavosti by se na hráče kalibru Jágra neměly připouštět. Hvězdy jako on musíme chránit," říká kouč Hadamczik.

V zámořské NHL by se okamžitě strhla mela. I za cenu vyloučení do konce zápasu by se na ledě objevil bitkař a zraněného parťáka pomstil. Trestu by neušel.

Čemu už čelil Jágr

Leden 1998
Vyloučen do konce zápasu byl obránce Bourque z Bostonu, který zezadu napadl Jágra. Ten měl problémy s krkem, ale brzy byl fit.

Únor 2000
Buffalský Peca poranil Jágrovi stehenní sval; následovala operace.

Březen 2000
Další rána zezadu. Metrákový obránce McGillis z Philadelphie vrazil Jágra na mantinel a spadl na něj. Jágr to odnesl bolestí zad. Zákrok rozpoutal bitku.

Listopad 2001
Jak typické. Obránce Uljanov z New York Rangers narazil hvězdu Washingtonu na mantinel. Zranění kolena si Jágr později obnovil.

Květen 2005
Německý obránce Schauer v zápase skupiny mistrovství světa krátkým seknutím zlomil Jágrovi malíček.

A pokud ano, v dalším vzájemném zápase by se dočkal. Od začátku by po něm šli. "Je to vaše práce. Dostal by pořádnou nakládačku, i kdyby mě měli kvůli tomu vyhodit," vysvětluje Ustrnul.

V sobotu ale Ruutu klidně odjel na střídačku. Usmíval se, později, když ho rozhodčí poslal do sprch, dělal na soupeře další posměšky. Českými hráči cloumala zlost, jenže museli emoce utlumit. Proč? "Když je výsledek vyrovnaný, těžko se dá něco dělat. Dostaneme dvě minuty a právě to může rozhodnout," ví bek Kubina.

Jde o turnaj, kde se počítá každé vítězství, navíc mstitel může dostat trest na další zápas. I kouč Hadamczik křičel: "Neblázněte." "Ale hned na ledě mu měli dát. Malík je chlap jak hora, měl ho zmydlit, ne tam nečinně stát," míní Ustrnul.

Možná by dostal zbytečný trest, zároveň by to bylo varování ostatním. Na Jágra si nedovolujte!

Jasný faul a pak statečný Straka

Jiří Holeček, bývalý brankář
Myslím, že to od Ruutua byl úmyslný a nefér zákrok. Naštěstí to dopadlo dobře. Takoví hráči by na olympiádě neměli být. Vyloučil bych ho, vždyť se pak ještě smál na střídačce. Škoda, že nebyl na ledě nějaký bitkař, ale Martin Straka neváhal a pustil se do Ruutua. Byl nejblíž. Výkon mužstva Jágrovo odstoupení rozhodně poznamenalo. Myslím, že hráči upadli do letargie, přestali kombinovat.

Vladimír Vůjtek, trenér
Jágr na ledě chyběl hlavně jako lídr a tahoun, je to hráč výjimečných kvalit. Ale netvrdil bych, že se mužstvo nějak zlomilo po jeho odstoupení ze hry. Ruutu se mohl tomu střetu vyhnout. Nechci spekulovat o úmyslu nebo neúmyslu, v každém případě ale dobře viděl, že se Jágr zrovna nedívá, a mohla to být z jeho strany nějaká odplata. Takové zákroky u mantinelu jsou velice nebezpečné.

Jiří Hrdina, bývalý útočník
Faul to byl jasný. Byla trochu smůla, že se Jarda zrovna ve chvíli nárazu od Ruutua sehnul a měl hlavu dole. V každém případě to byl nájezd s cílem zranit hráče. Takové zákroky do hokeje nepatří. Viděl jsem to tak, že Jarda bude mít něco s krční páteří nebo lehčí otřes mozku. Ale to se naštěstí nepotvrdilo. Že na Ruutua hned skočil Martin Straka? V NHL to takhle chodí. Nejbližší hráč dá najevo, že tohle tedy ne. Každopádně u Martina to byl důkaz osobní statečnosti. Ale kdyby Ruutu zůstal v utkání, tak by určitě zasáhl Pavel Kubina či někdo další.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze