Méně se vztekej, doporučuje trenér Strýcové

11 2004
Plzeň - Betonový tenisový kurt ve Vejprnicích nedaleko Plzně s povrchem stejným jako na dvorcích slavného US Open. Na něm se potí tenistka Barbora Strýcová. Trenér Jan Havel jí nahrává jeden míč za druhým a tenistka je umísťuje do rohů na druhé straně kurtu. První, druhý, desátý, dvacátý dopadají přesně k čarám.

Ale pak jeden končí daleko za dvorcem. Tenistka nazlobeně odpaluje další míče a zahazuje raketu.

"Nerozčiluj se! Takhle to děláš i při turnajích a úplně tě to rozhodí," říká poměrně klidným hlasem trenér Havel. "Přijdeš kvůli rozčilení o gam nebo o celý set. A zbytečně, snaž se udržet nervy na uzdě."

Osmnáctiletá Barbora Strýcová tady absolvuje poslední tréninkové dávky před odletem do do Atén, kde bude reprezentovat Česko v olympijském tenisovém turnaji. Na kurtu u Plzně se připravuje od včerejška, ač panují tropické teploty je denně na kurtu dvakrát.

"Horko mně vůbec nevadí, mám ho dokonce docela ráda. Chce to jen pořádně pít. Trénovat tady budu až do čtvrtka. Večer pak zamířím do Prahy a odletím do Atén," vysvětluje plzeňská tenistka ve chvíli, kdy trenér sbírá míče a ona si dává pořádné hlty limonády.

Bývalá juniorský mistryně světa v tenisových dvouhrách se minulý týden vrátila z turnaje v kanadském Montrealu. Výsledek nic moc. Proto si naordinovala odpočinek alespoň na pár dnů. "Necítila jsem se zdravotně dobře, proto těch několik dnů klidu," říká a už jde na další tréninkovou dávku.

Trenér Havel opět posílá míče do rohů její strany kurtu a tenistka je vrací už mnohem klidnější.

"Uvolni ramena, dotahuj údery. Pak budou míče přesně v kurtu. Teď jsi ruku zastavila a míč šel za čáru," vyčítá trenér a hned ukazuje správný pohyb. Hráčka si pokyny bere mlčky k srdci. Další míče už totiž letí naprosto přesně, končí těsně u čar. "Tak je to ono. Vidíš, když jsi v klidu, tak to jde dobře," chválí trenér Havel.

Strýcová, která bude v dosavadní sportovní historii první plzeňskou tenistkou, jež bude republiku reprezentovat na olympiádě, si jde opět na chvíli sednout.

Vydatně si opět loká z velké lahve limonády. Po chvíli odpočinku říká, že se do Atén vydá ve čtvrtek, ale o turnaji toho zatím mnoho neví. Pojede s českou výpravou, ovšem bez trenéra Havla.

"Snad se má hrát na betonu, ale někdo tvrdí, že na něm bude ještě pružný koberec. Ale je to vlastně jedno," konstatuje Plzeňanka. "A že bude v Aténách bez trenéra? To by vadit nemělo, bude tam řada českých zkušených hráček. Stejně při zápasech v turnajích mně radit nesmí."

Jako každá žena se zajímá o to, v jakém oblečení se bude po Aténách pohybovat. Sadu oblečení, které dostal každý český olympionik, už má doma. Ovšem na kurtech bude nosit tradiční oblečení, jaké používá při všech turnajích.

"Chvíli se prý o tom vedla diskuze. Musíme totiž dodržet smlouvy s firmami, jejichž oblečení nosíme po celý rok. Ale mimo kurty musíme nosit jednotné oblečení české výpravy. Ale to je parádní, má i klobouček, docela slušivý," usmívá se tenistka.

V olympijském turnaji ji čeká dvojí zátěž - nastoupí ve dvouhrách i ve čtyřhře. tam bude mít za partnerku Libuši Průšovou, specialistku na čtyřhru.

"Už se těším. Předpokládám, že v Aténách bude úplně jiná atmosféra než při běžných nebo grandslamových turnajích - podstatně uvolněnější. Hlavně bude zajímavá čtyřhra. Při ní je totiž docela legrace, můžeme spolu mluvit, bavíme se. A to se moc líbí," říká Barbora Strýcová a jde na další tréninkovou porci míčů.Nejčtenější

Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...

Příliš bohatý život a předčasná smrt mocného funkcionáře Baumanna

Patrick Baumann hovoří v Los Angeles o chystaných olympijských hrách.

VIDEO Patrick Baumann byl snad všude. Mnohému předsedal, kdekomu šéfoval. Hodně toho změnil, počtu...Další z rubriky

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz