Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Před lety je vyautoval skandál, v Londýně budou mentálně postižení zpět

KRUHY ZMIZELY. Olympijskou symboliku v Londýně vystřídaly paralympijské motivy. | foto: AP

29 2012
Prý to tenkrát brali jako legraci, jenže to skončilo obřím skandálem. Tým španělských basketbalistů vozíčkářů vyhrál na paralympiádě v Sydney zlato, pak se však ukázalo, že jen dva hráči byli opravdu postižení. Diskvalifikovali je, za tuto klukovinu však pykali všichni mentálně handicapovaní - dvanáct let nemohli na hrách startovat. Vracejí se až teď v Londýně, jehož soutěže právě startují.

Šlo o největší "dopingový" skandál v paralympijské historii, hlavní roli nehrála chemie, ale předstírání. Španělští reprezentanti neprošli předepsanými testy a jen dva hráči z dvanáctičlenného mančaftu se svým IQ nedostali přes hranici 70.

V Atlantě 1996 mohli mentálně postižení startovat poprvé, hned v Sydney 2000 to bylo naposledy.

Podvod odhalil španělský novinář Carlos Ribagorda, který se dostal za oponu a stal se členem paralympijského týmu. Najevo dokonce vyšlo to, že někteří členové basketbalové reprezentace byli inženýři a držitelé univerzitních titulů.

"Schválně je angažovali, aby získali medaili a tím další sponzoring," svědčil Rigaborda. Navíc tvrdil, že minimálně patnáct z dvou set španělských sportovců žádný mentální nebo tělesný handicap nemělo. "Ale i další země zařadily do svých týmů zdravé závodníky," šokoval.

Za Španělsko pykal celý svět. V Aténách už mentálně postižení z rozhodnutí Mezinárodního paralympijského výboru IPC nestartovali, zklamání přes úvahy o comebacku přišlo podruhé v Pekingu.

Teď však šéfové paralympiád ustoupili a po dvanácti letech otevřeli dveře i mentálně handicapovaným. "Je to sen a známka uznání našeho sportu," svěřil se Pascal Pereira-Leal, světová jednička ve své kategorii stolních tenistů, agentuře AFP.

V Londýně budou mentálně handicapovaným přístupné tři sporty - atletika, plavání a stolní tenis. Ze 4 200 paralympijských sportovců jich zhruba dvě stě bude s tímto druhem postižení.

Přes vstřícný krok k integraci těchto sportovců se šéf francouzského paralympijského výboru Gilles Johannet zlobí: "Není to zrovna seriózní, když na startu soutěže může být jen šest sportovců."

Autor:


Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?
Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?

Tyhle maminky na eMimino.cz jsou na tom stejně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze