Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Města se přetahují - ať je olympiáda u nás!

Praha, olympijské hry - Pražští radní odsouhlasili, že Praha může kandidovat na pořádání letních olympijských her v roce 2016 a 2020. | foto: David VotrubaiDNES.cz

24 2007
Praha - Pardubice jsou lepší než Kralupy - aspoň pro pořádání olympijských závodů na koních, tvrdí pardubičtí zastupitelé. Chtějí pořadatelství jezdeckých disciplín na budoucí olympiádě Středočechům vyfouknout a chystají se kvůli tomu do Prahy. Tím začala dlouhá bitka o to, kde všude budou olympionici sportovat.

Někteří krajští politici začali už teď, kdy zdaleka není o přidělení her rozhodnuto, lobbovat za to, aby se olympijská klání odehrávala i u nich.

Těm pardubickým se nelíbí, že organizátoři olympiády v předběžné analýze umístili jezdectví do Kralup nad Vltavou. "Chceme jim nabídnout všechny argumenty, které hovoří pro Pardubice," říká Miroslav Petráň, zastupitel a předseda pardubického Dostihového spolku.

Hraje se o miliardy

Pod přihláškou ke kandidatuře na pořádání letní olympiády v roce 2016 bude sice podepsán pražský primátor, ale velikou podporu myšlenka okamžitě získala i jinde.

Většina oslovených hejtmanů a starostů se těší na státní investice, které by olympiáda do jejich regionů přinesla. A byly by to opravdu obrovské peníze. Jen na rychlejší dokončení dálnice D3 do jižních Čech, východočeské D11 a teplické D8 by podle představ pořadatelů měl stát vydat přes 220 miliard korun.

Sto miliard by stála dostavba železničních koridorů. Na hotely by daňoví poplatníci dali dvacet miliard. Tato čísla počítají s tím, že hry by se v Česku konaly v roce 2020. Taktika vtáhnout do projektu krajské politiky propagátorům olympiády zatím vychází.

Předseda Asociace krajů, hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský, dokonce od začátku působil v přípravném týmu. Právě Tošenovský patří mezi nadšené obhájce "pražské" olympiády.

"Myšlenka je to pro náš kraj velmi zajímavá, a to i ekonomicky," řekl. Zatím však neví, co by se muselo v kraji postavit ani kdo by to zaplatil.

"Nemyslím si, že by smetanu z olympiády slízli jenom Pražáci," věří karlovarský hejtman Josef Pavel. Říká, že kraj by stavba sportovišť nezruinovala, protože na infrastrukturu by šly peníze i od státu a soukromníků. 

Jihočeský kraj by hostil olympijské jachtařské závody, a to na přehradě Lipno. "Už roky zde vznikají moderní areály a zázemí, které jsou připraveny nabídnout své služby. Na Lipně je i jeden z nejkrásnějších kanálů, kde by se dal jet slalom na divoké vodě," láká jihočeský hejtman Jan Zahradník.
 
Kdyby záleželo na současné vládě, pravděpodobně by se regiony těšily na sportovní svátek i peníze marně. Ministři, na jejichž resortech nejvíc záleží, jsou k olympiádě skeptičtí. Šéf státní kasy Miroslav Kalousek je přesvědčen, že Česko si tak obří akci nemůže dovolit.

"Myslím si, že pro stát, jako je Česká republika, je olympiáda z finančního hlediska příliš velké riziko," řekl ministr financí.

Nevěří argumentu, že na hrách v podstatě nelze prodělat. "Jestli jsou to tak jisté peníze, tak by určitě nebyl pro Prahu problém získat neomezené úvěry od velkých bank, a to bez garancí státu. Já ale tvrdím, že banky by takové riziko nepodstoupily. Proč by jeměl proboha podstupovat daňový poplatník?" dodává Kalousek.

Nadšení regionů mírní i ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek. "Olympiáda by pomohla především Praze, krajům jako severní Morava nebo severní Čechy by mnoho nepřinesla," soudí. Kraje podle něj vítají olympiádu proto, že by se urychlily plánované státní investice. "Jde o to, jestli si to stát při současném zadlužení může dovolit," podotýká.

Faktem je, že poměrně bohaté Praze by hry pomohly zdaleka nejvíc. Moderní sportoviště, rozšíření metra, silniční okruh, nová čistička, nová vzletová a přistávací dráha na letišti v Ruzyni a mnohé další projekty by stály  stovky miliard korun.

Olympiáda? To jsem neslyšel

B r n o - V dobách své největší slávy vítaly tribuny fotbalového stadionu za Lužánkami skoro padesát tisíc diváků. Dnes jejich lavičky zarůstají křovím. Fotbalový trávník vypadá značně omšele, stejně jako volně povlávající elektrické kabely u vstupních bran, rozpraskané zdi a rozbitá skla oken.
 
Skupinka fotbalistů, která tu v červených bundách i přes právě padající déšť trénuje, může být dost dobře předzvěstí nové slávy místa, kde brněnští fotbalisté získali titul mistra republiky.
 
Již za devět let by se totiž přesně v těchto místech mohly hrát kvalifikační zápasy olympijského fotbalového turnaje.
 
Nikoliv však ve stávajících ruinách, ale na zbrusu novém stadionu, s jehož výstavbou Brno dlouhodobě počítá. Stát by měl do roku 2011. První přípravné kroky pro výstavbu město začalo podnikat právě v těchto dnech.

Tribuny nového fotbalového stánku by měly pojmout třicet tisíc diváků, samozřejmostí budou kompletně zakrytá místa pro diváky, vyhřívaný trávník a dostatek parkovacích míst.  "Finančně stavbu podpoří město, kraj i stát, který bude řešit otázky infrastruktury," uvedl brněnský primátor Roman Onderka. Spolu s plánovanou multifunkční halou by stadion měl přijít na dvě a půl miliardy korun.

Dráhová cyklistika. To je druhý sport, jehož olympijské závody by Brňané mohli vidět ve svém městě na vlastní oči.

Pro areál kdysi slavného velodromu to však neznamená jako pro Lužánky návrat starých dobrých časů. Město totiž plánuje výstavbu nové cyklistické haly na úplně jiném místě. "Hala vyroste v jižní části města. Hotova by měla být ještě dříve než fotbalový stadion, její výstavba není totiž tak časově náročná," uvedl Onderka.

Předpokládaných 300 až 350 milionů korun za její výstavbu zaplatí město ve spolupráci se soukromým investorem. Kdyby se jej nepodařilo najít, je město připraveno stavbu zaplatit samo.

Na rozdíl od brněnských sportovišť je střelnice u Sokolova hypermoderní stavbou. Lidé ze Střeleckého klubu policie ji využívají pouze čtyři roky. Studie předpokládají, že právě tam by mohli trénovat olympionici.

"Olympiáda by nebyla k zahození. Hned bych ji bral. Teď u nás můžou střílet olympijskou rychlopalbu závodníci ze čtyř míst. Neuškodí, když jich bude víc," řekl předseda klubu Petr Tarant. Plánuje, že by modernizace před hrami přinesla hlavně elektronické vyhodnocování zásahů.

Například v Lounech mají podle plánů těch, kteří kandidaturu Prahy na olympiádu připravují, ladit formu účastníci házenkářského turnaje. "Abych se přiznal, o něčem takovém jsem ještě neslyšel. Možná byla naše hala vybrána proto, že z ní jdou poměrně bez problémů vysílat televizní přenosy," neskrýval včera překvapení představitel lounského házenkářského klubu Jiří Brecko.

Zuzana Fojčíková a zpravodajové MF DNES

Hry po celé zemi

Kde se bude trénovat

Praha

badminton, box, moderní a sportovní gymnastika, házená, judo, stolní tenis, taekwondo,  basketbal, trampolína, fotbal, silniční cyklistika, horská kola,
BMX, hokej, vodní slalom, lukostřelba, moderní pětiboj, šerm, plavání, skoky do vody, vodní pólo, tenis,  triatlon, plážový volejbal, vzpírání

Středočeský kraj

Příbram - fotbal
Vlašim - stolní tenis
Nymburk - vzpírání
Lysá nad Labem - jezdectví
Mladá Boleslav - atletika, fotbal
Stará Boleslav - fotbal, atletika
Roudnice - kanoistika
Kladno - basketbal, fotbal
Rakovník - hokej
Slapy - kanoistika
Sadská, Poděbrady - triatlon, atletika, basketbal, gymnastika, házená, judo, volejbal

Jihočeský kraj

Tábor - cyklistika, házená, triatlon
České Budějovice - box, fotbal, hokej, plavání
Třeboň - kanoistika, taekwondo, veslování
Jindřichův Hradec - fotbal
Český Krumlov - badminton, tenis
Vimperk - cyklistika

Plzeňský kraj

Plzeň - badminton, cyklistika, házená, střelba, moderní pětiboj, tenis
Rokycany - lukostřelba
Klatovy - cyklistika, fotbal
Domažlice - fotbal
Kralovice - volejbal

Karlovarský kraj

Mariánské Lázně
- fotbal, jezdectví
Karlovy Vary - cyklistika, jezdectví, fotbal
Sokolov - střelba, box

Ústecký kraj

Kadaň - hokej
Nechranice - jachting
Chomutov - zápas
Litvínov - lukostřelba
Teplice - fotbal
Most - box, fotbal
Louny - házená
Račice - kanoistika, veslování
Roudnice nad Labem - cyklistika, kanoistika
Ústí nad Labem - box, fotbal, moderní pětiboj, plavání
Děčín - fotbal, volejbal

Liberecký kraj

Liberec - atletika, fotbal, plavání, gymnastika, házená
Jablonec nad Nisou - atletika, tenis
Doksy - volejbal

Královéhradecký kraj

Hradec Králové
- badminton, fotbal, hokej, střelba
Jičín - házená, judo
Rozkoš - jachting

Pardubický kraj

Pardubice
- atletika, cyklistika, fotbal, jezdectví, plavání

Vysočina
Jihlava
- fotbal
Žďár nad Sázavou - triatlon
Havlíčkův Brod - zápas

Jihomoravský kraj

Brno
- střelba, veslování, volejbal, fotbal
Nové Mlýny - jachting, kanoistika
Břeclav - fotbal
Hodonín - zápas
Hluk - stolní tenis
Slavkov - volejbal

Zlínský kraj

Zlín
- fotbal, házená, plavání
Otrokovice - triatlon
Valašské Meziříčí - tenis

Olomoucký kraj

Olomouc
- atletika, fotbal, volejbal
Lipník nad Bečvou - střelba
Prostějov - box, fotbal, tenis
Uničov - cyklistika
Zábřeh - jezdectví
Šumperk - cyklistika
Jeseník - cyklistika

Moravskoslezský kraj

Ostrava
- atletika, box, fotbal,  házená, stolní tenis, zápas
Opava - basketbal, fotbal, tenis, volejbal
Orlová - badminton
Karviná - házená
Havířov - stolní tenis, vzpírání
Třinec - moderní pětiboj
Frenštát pod Radhoštěm - jezdectví, střelba
Příbor - vzpírání
Frýdek-Místek - taekwondo

Pozn.: Seznam měst, kde by se mohli  sportovci připravovat, je pouze předběžný

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze