Meteorologové slibují příznivé počasí

1 2000
S y d n e y - Přírodní jev, pojmenovaný La Niňa, který se v uplynulých dvou letech v Austrálii postaral o mimořádně deštivé počasí a v některých částech kontinentu dokonce zapříčinil velké záplavy, je podle meteorologů letos na ústupu, což znamená, že by během olympijských her v Sydney mohlo panovat příznivé počasí. Pořadatelé se po zkušenostech z uplynulých let obávali, že kvůli dešti budou muset měnit časový plán. Olympiáda v Sydney začne 15. září a skončí 1. října.

Obavu o osud her vyjádřil minulý týden i předseda Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Juan Antonio Samaranch. Australští meteorologové však s přihlédnutím k ústupu jevu El Niňa počítají s tím, že se počasí vrátí do "normálních" kolejí. Během olympiády by podle nich mělo být slunečno s teplotami od 12 do 21 stupňů Celsia. V Sydney bude na přelomu září a října začínat jaro.

La Niňa je anomálie, při níž dochází k radikálním změnám klimatu v důsledku ochladnutí oceánu v tropických oblastech. La Niňa se v pacifické oblasti střídá s jevem, pojmenovaným El Niňo, při němž se naopak náhle výrazně otepluje.

Na letišti v Sydney vypadl na hodinu proud

Do zahájení olympiády v Sydney zbývá jen několik týdnů, ale tamní letiště se stále potýká s provozními problémy. Po neslavném uvedení nové linky na odbavování zavazadel museli zaměstnanci letiště řešit již druhý vážný výpadek proudu v uplynulých čtyřech týdnech.

Kontrolní věž byla téměř hodinu mimo provoz, v důsledku čehož došlo ke zpoždění mnoha letů. Na letišti mají být v době konání her denně odbaveny tisíce lidí.

Autor:

Nejčtenější

Hurá do Ameriky! Spilkovou čeká stěhování, možná zakotví na Floridě

Golfistka Klára Spilková na tiskové konferenci v Praze.

VIDEO Splnila si sen, vydřela místo mezi golfovou elitou. Klára Spilková bude hrát na LPGA Tour a s...

Další z rubriky

V Sydney by chtěli věčný oheň


S y d n e y Australané by rádi napořád udrželi olympijský oheň, musejí však nejprve získat souhlas...

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...

Plavkyně Hoffmanová dohmátla pro zlato


S y d n e y Počet cenných kovů, které v Sydney získali čeští handicapovaní sportovci, se po dnešku zastavil...

Najdete na iDNES.cz