Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Meteorologové slibují příznivé počasí

1 2000
S y d n e y - Přírodní jev, pojmenovaný La Niňa, který se v uplynulých dvou letech v Austrálii postaral o mimořádně deštivé počasí a v některých částech kontinentu dokonce zapříčinil velké záplavy, je podle meteorologů letos na ústupu, což znamená, že by během olympijských her v Sydney mohlo panovat příznivé počasí. Pořadatelé se po zkušenostech z uplynulých let obávali, že kvůli dešti budou muset měnit časový plán. Olympiáda v Sydney začne 15. září a skončí 1. října.

Obavu o osud her vyjádřil minulý týden i předseda Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Juan Antonio Samaranch. Australští meteorologové však s přihlédnutím k ústupu jevu El Niňa počítají s tím, že se počasí vrátí do "normálních" kolejí. Během olympiády by podle nich mělo být slunečno s teplotami od 12 do 21 stupňů Celsia. V Sydney bude na přelomu září a října začínat jaro.

La Niňa je anomálie, při níž dochází k radikálním změnám klimatu v důsledku ochladnutí oceánu v tropických oblastech. La Niňa se v pacifické oblasti střídá s jevem, pojmenovaným El Niňo, při němž se naopak náhle výrazně otepluje.

Na letišti v Sydney vypadl na hodinu proud

Do zahájení olympiády v Sydney zbývá jen několik týdnů, ale tamní letiště se stále potýká s provozními problémy. Po neslavném uvedení nové linky na odbavování zavazadel museli zaměstnanci letiště řešit již druhý vážný výpadek proudu v uplynulých čtyřech týdnech.

Kontrolní věž byla téměř hodinu mimo provoz, v důsledku čehož došlo ke zpoždění mnoha letů. Na letišti mají být v době konání her denně odbaveny tisíce lidí.

Autor:


Nejčtenější

Wiggins se vzdal snu. O veslařskou medaili v Tokiu bojovat nebude

Bradley Wiggins mává divákům po překonání rekordu v hodinovce.

Pětinásobný olympijský vítěz v cyklistice Bradley Wiggins se vzdal myšlenky probojovat se na...

Další z rubriky

Karabec si zlatou medailí splnil sen


S y d n e y Zlatou medilovou sbírku na paralympijských hrách v Sydney rozšířil stolní tenista Ivan Karabec,...

Tenk vystřílel druhý český bronz


VIDEO S y d ne y O třetí olympijskou medaili pro české barvy se dnes ráno postaral český střelec Martin Tenk, který...

Je to dost, je to málo?


P r a h a Olympijští medailisté jsou odměňováni za zlato milionem korun, za stříbro pěti sty tisíci, za bronz...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.Najdete na iDNES.cz