Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Metrákový Vála hodlá ještě přibrat

25 2000
S y d n e y - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) Statečně se o své první olympijské vavříny pral v zápasnickém olympijském centru v Darling Harbouru dvaadvacetiletý český reprezentant v řeckořímské kategorii do 130 kg David Vála. Poslední české želízko na sydneyských žíněnkách nebylo daleko od postupu do semifinále a pokud uspěje ve svém zítřejším posledním souboji v základní skupině, vejde se do první osmičky.

V dopoledním úvodním zápase s Polákem Markem Šitnikem byla převaha v modrém zápasícího Vály patrná a premiérové olympijské vítězství získal český reprezentant po výsledném skóre 4:0.

"Na Poláka jsme si věřil, mám s ním aktivní bilanci - až do Sydney jsem ho porazil v každém ze tří vzájemných utkání. Držel jsem se stanovené taktiky, hned na začátku se mi povedl úspěšný chvat a vedení jsem pak bez problémů uhlídal až do konce šestiminutového limitu." ohlížel se za úspěšným vstupem do vzájemných soubojů čtyřčlenné skupiny David Vála.

Před večerním soubojem s Izraelcem ukrajinského původu Juri Jevšejčičem se mu tak v případě úspěchu naskýtala obrovská šance postoupit až do semifinále, ovšem favorizovaný soupeř byl oproti Čechovým 115 kilogramům se svou váhou 130 kg doslova silnější.

"Přitom začátek mi vyšel parádně a za aktivitu jsem dokonce získal jednobodový náskok. Jenže pak jsem podcenil jeden zved a Jevšejčič toho využil ke čtyřbodovému chvatu. Když pak hned vzápětí přidal další bod, stav 1:5 v polovině zápasu mě dost psychicky položil." přiznal Vála, jemuž nepomohlo ani hlasité burcování trenéra Vargy během time-outu.

"On už je taková horkokrevná povaha, snažil se mě ještě vyhecovat pokřiky z naší zápasnické hantýrky jako Přilož pod kotel apod., ale už jsem na něj neměl.

Potvrdilo se, že mi nějaké ty kilogramy chybí, v téhle kategorii jsem skoro o 15 kilo lehčí než soupeři, takže budu muset asi ještě více přibrat." plánuje David Vála, který však již bez možnosti zasáhnout do bojů o medaile poslední zápas skupiny rohodně vypustit nehodlá.

"S Turkem Batirem mám zatím vyrovnanou bilanci 1:1, takže bych šel rád do vedení a navíc v případě výhry postoupím ještě k souboji o 7.- 8. příčku, což by při mé olympijské premiéře bylo vynikající."

 

Kubánský zápasník Rivas drží v náručí ukrajinského Kalašnikova v utkání kategorie do 54 kg

Autor:


Další z rubriky

V Sydney by chtěli věčný oheň


S y d n e y Australané by rádi napořád udrželi olympijský oheň, musejí však nejprve získat souhlas...

Plavkyně Hoffmanová dohmátla pro zlato


S y d n e y Počet cenných kovů, které v Sydney získali čeští handicapovaní sportovci, se po dnešku zastavil...

Paralympiáda: zlato koulaře a lukostřelce


S y d n e y Další medaile, dvě zlaté a stříbro získali paralympici na hrách v Sydney. Zlato mají lukostřelec...Najdete na iDNES.cz