Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Mezi dvacet nejlepších sdruženáři nepronikli

11 2006
Pragelato - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - První dva olympijští vítězové na ZOH v Turíně nosí německé barvy. Po biatlonistovi Greisovi triumfoval v individuálním závodu v severské kombinaci Georg Hettich, který po vítězství ve skoku šetřil v běhu síly a ve finiši ujel i zkušenému Rakušanovi Gottwaldovi. Z Čechů byl nejlepší 21. Churavý.

První český sportovec, který zasáhl do bojů turínské olympiády, propadl. Jindy nejlepší skokan mezi českými sdruženáři Patrik Chlum byl po skocích pětačtyřicátý a v běhu klesl až na 48. místo. Cílem projel jako úplně poslední, ale po přepočítání časů si o jedno místo polepšil.

Ani další čeští sdruženáři neoslnili, Pavel Churavý skončil na 21. místě, Ladislav Rygl šestatřicátý a Tomáš Slavík ještě o jedno místo za ním.

Pro nezaujatého diváka přinesl první závod v severské kombinaci vzrušující souboj favoritů. Němec Georg Hettich nečekaně udržel prvenství, které si vybojoval už ve skocích. Odolal mocně finišujícímu Felixi Gottwaldovi z Rakouska. Až cílová kamera rozsoudila souboj o bronz, který svedli norští krajané Moan a Tande.

Překvapil i běžecký výpadek suveréna posledních sezon Hannu Manninena, který se musel spokojit s devátou příčkou. Finský sdruženář před olympiádou vyhrál sedm závodů Světového poháru v řadě a s velkým předstihem si zajistil i celkové prvenství. Znovu však propadl ve velkém závodě a stále marně čeká na medaili z MS či ZOH.

Churavý litoval špatného skoku

Češi přišli o naději na lepší umístění už v první polovině soutěže. Na středním můstku, kde bude zítra Jakub Janda bojovat o nejvyšší pocty, se sdruženářům nedařilo. V průběžném pořadí se srovnali od třicátého prvního místa dozadu.

V prvním kole si skokem 93,5 metru držel přijatelnou ztrátu na nejlepší soupeře Pavel Churavý, ale plán ještě trochu si polepšit mu nevyšel. "Už v prvním kole jsem nebyl spokojený s odrazem, ale teď to bylo ještě horší. Pozdě jsem se odrazil, vůbec mi to nevyšlo," vyčítal si.

Do běžeckého závodu na 15 kilometrů Gundersenovou metodou šel se ztrátou tří minut a třiceti vteřin, bez šance na dobrý výsledek. "Po tomhle skoku si už moc nevěřím. Tam, kde jsem chtěl skončit, už nebudu," dodal 28letý sdruženář.

Z 31. místa nakonec Churavý na běžkách předstihl deset soupeřů. Brzy dostihl početnou skupinu soupeřů, kteří vybíhali před ním a v závěru se jim utrhl.

"Běželo se mi dobře, ale tím víc mě mrzí ztráta ze skoků," vyčítal si Churavý. "Není mi zrovna do smíchu."

Ladislava Rygla představil hlasatel divákům jako jednoho z nejlepších běžců ve startovním poli. Ve své slabší disciplině český reprezentant skočil celkem solidní základ 90,5 metru, ale ve druhém kole byl o tři metry horší a odpoledne vybíhal z 34. místa se ztrátou 4:18 minuty.

Očekávané zlepšení však nepředvedl, naopak klesl o dvě příčky. Co jej na trati zdrželo novinářům neřekl. Jako jediný ze všech startujících neprošel povinnou mixzónou určenou k rozhovorům s médii, přelezl plůtek a zmizel...

Hned za Ryglem vyběhl Tomáš Slavík, který se při skocích ani jednou nedostal přes 90 metrů a v běhu klesl z 35. místa ještě o dvě příčky níže. (více čtěte ZDE)

Smutný hrdina dne Patrik Chlum vyrazil do běžecké stopy až pět minut a dvacet vteřin po vítězi skokanské části Hettichovi. Na trati mu všichni soupeři utekli a on celý závod kroužil sám. Závěr pole však startoval ve vlně a časové ztráty ze skoku se dopočítávaly až v cíli. Díky tomu nakonec Chlum předstihl Ukrajince Tračuka a skončil předposlední.

Z pětičlenné nominace českých reprezentantů připadla role diváka Aleši Vodseďálkovi, který není zdravotně zcela v pořádku.

Výsledky:
1. Hettich (Něm.) 39:44,6, 2. Gottwald (Rak.) -9,8, 3. Moan -16,2, 4. Tande (oba Nor.) -16,3, 5. Tallus (Fin.) -17,3, 6. Haseney -51,1, 7. Kircheisen (oba Něm.) -1:10,5, 8. Lodwick (USA) -1:12,0, 9. Manninen (Fin.) -1:35,6, 10. Maslenikov (Rus.) -1:45,6, 11. Lamy Chappuis (Fr.) -1:49,4, 12. Gruber -2:03,3, 13. Bieler (oba Rak.) -2:06,7, 14. Michielli (It.) -2:20,9, 15. Demong (USA) -2:23,9, ...21. Churavý -3:29,6, 36. Rygl -5:14,1, 37. Slavík -5:14,8, 47. Chlum (všichni ČR) -10:19,3.

Favorit soutěží v severské kombinaci Fin Manninen na můstku při úvodním skoku na ZOH v Turíně.

Hannu Manninen právě opustil odrazový stůl můstku olympijského závodu v Turíně.

Nor Tande skončil ve skokanské části prvního individuálního závodu sdruženářů na 2. místě.

NADŠENÝ VÍTĚZ V CÍLI. Německý sdruženář Georg Hettich vyhrál individuální závod.Ztratila jsem kamarádky po porodu. Lze se tomu vyhnout?
Ztratila jsem kamarádky po porodu. Lze se tomu vyhnout?

Vyšumění přátelství nemusí být jen vaše vina.

Najdete na iDNES.czmobilní verze