Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Michael Johnson: S Boltem jsem se spletl

22 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Ještě než olympiáda začala, bývalý americký atlet Michael Johnson mínil: "Můj světový rekord na 200 metrů v Číně nepadne. Usain Bolt to nezvládne, neudrží své vysoké tempo dost dlouho.“ Omyl. Obrovský omyl.

Bolt v pekingské dvoustovce zaběhl čas 19,30 vteřiny, Johnsonovo dvanáct let staré maximum překonal. A americká atletická legenda, právě svržený rekordman Johnson, se jamajskému blesku přímo v dějišti her omlouvala.

"Jediné, co teď mohu říct, je: Gratuluji, Usaine.“ Nebyl kvůli ztracenému primátu nijak zahořklý. Naopak – Bolta nazval druhým Supermanem. "Rekordy nejsou jako děti, se kterými se loučíte jen neradi,“ vysvětloval.

"Posledních dvanáct let jsem se nebudil s pocitem: To já jsem světový rekordman! V každé éře se objeví výjimečný atlet, který je schopen nejlepší čas ohrozit. Tím je i Usain. Nebojuje jen o medaile, ale chce zároveň posouvat hranice lidských možností.“

Johnson kromě toho věří, že jeho jamajský následovník brzy zlomí rekord znovu.  Ohromil ho způsob, jakým Bolt zapracoval na svém startu. Na olympijské stovce třeba nebyl zase tak pozoruhodný, ovšem v dalším závodě už ano. "Takhle vysocí atleti jsou obyčejně při startu pomalejší. Jenže na dvoustovce byl Usain najednou ze všech nejrychlejší,“ podivoval se Johnson.

Ví, o čem mluví. Je devítinásobným mistrem světa, vyhrál pět olympijských zlat. Jedno z nich mu už doma na poličce neleží, letos v červnu se odměny za prvenství v sydneyské štafetě na 4x400 metrů vzdal, protože jeden z jeho tehdejších parťáků Pettigrew připustil užití dopingu. "Cítil jsem se podveden, zrazen a sražen k zemi.“

Na atletiku však ani poté nezanevřel. Dělá manažera svému krajanu Jeremymu Warinerovi, dvojnásobnému šampionovi z Atén 2004. V době pekingské olympiády píše sloupky pro britský list Daily Telegraph, spolukomentuje pro BBC. Boltův senzační běh dosažený v protivětru tak sledoval přímo nad mikrofonem. A rozplýval se.

Ale pozor: i když je to k nevíře, jiný vlivný člověk teď Jamajčana naopak kritizuje. Šéf Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge nového rekordmana pokáral, že jeho oslavy po doběhnutí do cíle nebyly fér k soupeřům.

"Nemám problém s tím, že dělal show pro diváky,“ vysvětloval Rogge. "Ale měl aspoň přijít za svými protivníky a podat jim ruku. Nedělat výsměšná gesta typu Chyť mě, když to dokážeš. Musí ještě lidsky vyspět.“

Autor:


Nejčtenější

Wiggins se vzdal snu. O veslařskou medaili v Tokiu bojovat nebude

Bradley Wiggins mává divákům po překonání rekordu v hodinovce.

Pětinásobný olympijský vítěz v cyklistice Bradley Wiggins se vzdal myšlenky probojovat se na...

Další z rubriky

Oštěpařka Špotáková bude do oblíbené restaurace chodit rok zdarma

Barbora Špotáková před restaurací U Pinkasů

Po období nicnedělání a mediálního kolotoče okolo své osoby se Barbora Špotáková vrátila do...

Od úrazu až do Pekingu? Zkuste si to v počítačové hře

Běla Hlaváčková

Posloucháte hlas, při němž vás mrazí v zádech. "Mohl bych vám vyprávět svůj dojemný příběh. Mohl...

Robert Změlík dražbou dresu Špotákové zachraňoval čest desetibojařů

Robert Změlík při návštěvě Českého olympijského domu v Pekingu

Robert Změlík, úspěšný vydražitel dresu oštěpařky Barbory Špotákové, pořídil tento suvenýr pro...

Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy
Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy

Soutěžíme o poukázky na nákup Tesco Online nákupy v hodnotě 1500 Kč, 1000 Kč a 500 Kč. Objednaný nákup vám kurýr přiveze až ke dveřím, což si pochvaluje i naše redakce eMimino.cz - otestovali jsme dovoz do práce a uspořádali místo oběda společný piknik.Najdete na iDNES.cz