Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Začni si olympiádu užívat, radí basketbalistce Elhotové její přítel

Česká basketbalistka Kateřina Elhotová (vpravo) obchází Bahar Caglarovou z Turecka. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

1 2012
Než mu odjela, věnoval jí plyšového medvídka pro štěstí. To se ale basketbalistce Kateřině Elhotové a s ní i celému národnímu týmu na olympiádě zatím vyhýbá širokým obloukem: po úvodních dvou porážkách musí vyhrát aspoň dva ze zbývajících tří duelů ve skupině, jinak nepostoupí do čtvrtfinále.

"Co si budeme povídat, od holek se čekal úplně jiný basket. Takový, který povede k výhrám," říká Milan Moník, volejbalista extraligové Příbrami a přítel Elhotové.

Co je špatně? "Tým nehraje jako kolektiv, v druhém zápase proti Turecku bojovala snad jen Veselá, která nastřílela třetinu všech českých bodů," všiml si Moník, v době olympiády "přítel na telefonu".

Volají si každý den, když má Kateřina v Londýně jen trochu volna. "Smutná mi nepřipadala, prý ji to přešlo hned po zápase. Dobře ví, že už není na co čekat, že dneska večer nic jiného než výhra nad Chorvatskem prostě neexistuje."

Dočkají se jí Češky? "Snad ano, Chorvatsko a Angolu musí porazit. Kromě toho už bych také konečně Katce rád pogratuloval k vítězství," přiznává Moník. Zatím je z něj spíš utěšitel: vicemistryně světa v Londýně nejprve prohrály generálku s Kanadou a pak i olympijská utkání proti Číně a Turecku.

"Holky mohly Turkyně klidně porazit, vždyť prohrály jen o čtyři body. To je minimální rozdíl," soudí Moník.

Jak složité je s přibývajícími porážkami přítelkyni utěšovat? Jak složité je vymýšlet nová, originální povzbuzení? "Nedělejme z toho vědu. Bod číslo jedna zní: Hlavně se v prohraném zápase dál nerýpat! Je potřeba neustále myslet dopředu," nabádá Moník.

"Neboj, zase začnete vyhrávat, vždyť hrajete basket celý život. A taky... Užívej si, že jsi na olympiádě. Tenhle svátek je jen pro pár vyvolených." Tahle slova Elhotová slyšela od přítele po pondělní prohře s Tureckem.

A možná si je připomene i ve středu večer před osmou londýnského času, až půjde na palubovku před klíčovou bitvou s Chorvatskem (21.00).

Autor:
Najdete na iDNES.czmobilní verze