Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Předseda Senátu Štěch v Soči: S taháním politiky do sportu nesouhlasím

17 2014
Soči (Od našeho zpravodaje) - V Soči fandí českým sportovcům předseda Senátu Milan Štěch. Původně měl zaskakovat za nemocného prezidenta Miloše Zemana. Ten se ale nakonec zúčastnil zahájení olympiády. Štěch i přesto do Ruska dorazil. Podle něj je bojkot her ze strany některých západních politiků nešťastný.

Co vás přimělo k tomu, abyste přijel do Soči?
Rozhodl jsem se v době, kdy byl prezident Miloš Zeman nemocný. Tehdy nebylo jisté, jestli dorazí. Kromě toho zastávám názor, že politici by měli osobně sport podporovat. Sportovci nám totiž dělají dobré jméno po celém světě, a proto si podporu zaslouží. Podpora sportovců ze strany politiků je navíc dobrým zvykem po celém světě.

Do Soči ale odmítli přijet čelní představitelé demokratických států. Chyběl americký nebo francouzský prezident. Narážejí tím na problematické dodržování lidských a práv v Rusku a také sporný zákon o propagaci homosexuality mezi mladistvými.
Tyhle reakce samozřejmě vnímám. Ale podle mého názoru by politici do sportu měli zasahovat jen ve chvíli, kdy ho chtějí podpořit. Propojování politiky a sportu a tahání politických témat do sportu je na škodu věci. Trochu tahle situace připomíná peripetie během studené války a já si myslím, že bychom neměli připustit návrat před rok 1989, to by bylo nešťastné. Líbil se mi postoj tibetského duchovního vůdce dalajlamy během olympiády v Pekingu. On tehdy naopak vyzýval politiky, aby do Číny přijeli. Chtěl, aby se tím sama Čína musela co nejvíce otevřít okolnímu světu. A totéž by mohlo platit i o olympiádě v Soči. Proto říkám, netahejme do olympijského sportu politiku. 

Jaké sporty jste zatím v Soči stihl a kam se chystáte?
Jsem rád, že jsem mohl být u zlaté medaile Evy Samkové ve snowboardcrossu. Mohl jsem jí osobně poblahopřát a považuji to za úžasný úspěch českého sportu. Kromě toho jsem byl i na hokeji a na mužské štafetě v běhu na lyžích a chystám se ještě na biatlon. Škoda že počasí biatlonové závody poněkud komplikuje. Moc mě to tu baví a těším se na další skvělé sportovní výkony.

Co vás v Soči zatím zaujalo?
Olympijská sportoviště se mi moc líbí. Všechno to jsou doslova monstrózní stavby, za což musím architektům složit poklonu. Zároveň se musím v duchu ptát, jaký bude osud těchto staveb po olympiádě, ale to si musejí vyřešit sami organizátoři. 

Co říkáte na vystoupení českých sportovců? 
Mám radost z jejich výkonů a také z chování českých sportovců. Jsou to profesionálové. A když navíc získají nějakou tu medaili, potěší mě to ještě více a rád jim osobně poblahopřeji.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze