Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Místo platu stravenky. Tak se dělá olympiáda

7 2006
Turín - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Marco, postarší řidič ve službách zimní olympiády, tápal: "Kde mám auto?" Poprvé nastoupil do služby, měl nás odvézt z letiště do apartmánu, kde bydlíme. Sto kilometrů za Turín. "Nevíte, kudy se tam jede? Já jsem z jihu Itálie, nevyznám se tady," doznal posléze.

Před dálnicí zjistil, že postrádá povolení k průjezdu. Osmkrát se ztratil a zase našel. A když nás konečně vysadil u apartmánu, zamrzl mu zámek u kufru – i se všemi zavazadly uvnitř.

"Jděte na večeři, já to nějak vypáčím," zoufale vzdychl.

Marco patří k armádě 20 tisíc dobrovolníků na turínských hrách. Poznávací znamení: červené bundy.

"Vy jste tváří her," ocenil je Jacques Rogge, prezident Mezinárodního olympijského výboru.

Klidně mohl také dodat: Bez vás by to už nešlo.

Gigantické olympijské festivaly jsou stále dražší, letošní zimní hry v Turíně stojí 3,4 miliardy eur. Kdyby organizátoři platili dalším tisícům pomocníků, skončilo by to finanční apokalypsou.

Proto dobrovolníky potřebují, i s rizikem, že se do olympiády občas zamotají jako do obrovitánských italských špaget.

"Já opravdu nevím, proč ten autobus už dvě hodiny nejel," dušuje se mladík na postu koordinátora stanoviště autobusů.

Jejich nábor začal v lednu 2004, do loňského července si přihlášku podalo 41 tisíc zájemců z celého světa. "Tolik jsme jich ani nečekali," liboval si Valentino Castellani, šéf organizačního výboru TOROC.

Všichni dostanou uniformu a stravenky, žádný plat. "Ale ta uniforma je krásná a my si ji můžeme nechat," radují se dvojčata Isabella a Eva Maria, studentky z Rakouska, v tiskovém středisku v Sestriere.

Nejvíc dobrovolníků je ve věku 18 až 35 let, plná čtvrtina jich zajišťuje dopravu. Někteří z řidičů jsou přesto placení profesionálové.

"Ale jen za 1200 eur měsíčně, to stačí v Itálii sotva na přežití," stěžuje si řidič Guiseppe, který pendluje mezi Sauze d’Oulx a Sestriere. Pochází z ostrova Sardinie, klepe se zimou.

Jeho šichta trvá až 14 hodin.

"Když pak na konci kroužím serpentiny do Sestriere, oči se mi klíží a bojím se, že sjedu do příkopu. A pak ta noc! Spím ve skoro nevytopeném kontejneru, nemají nás kde ubytovat."

Příště by takový džob nevzal. Kdo ví, jaký osud by potkal olympiády, kdyby nikdo nechtěl pracovat zadarmo.

ARMÁDA BEZE ZBRANÍ. Vyzbrojeni lopatami pomáhají pořadatelům letošní zimní olympiády tisíce italských vojáků.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze